fbpx

Millal ja kus hääletada?

2019. aasta toob Eestis kahed valimised – märtsis Riigikogu ning mai lõpul Euroopa Parlamendi valimised. Eesti Noorteühenduste Liit kogus novembris projekti “Noored Otsustajad” raames üle Eesti gümnasistidelt küsimusi seoses valimistega. Noorte küsimustele on nüüd vastused olemas! Küsimustele jagab vastuseid näitleja ning (video)blogija Märt Koik.Riigikogu valimised toimuvad kord nelja aasta tagant märtsikuu esimesel pühapäeval. Lihtsamalt – sel aastal toimuvad valimised 3. märtsil 2019. Enne seda on võimalik seitsme päeva jooksul eelhääletada või e-hääletada. Kolm päeva enne valmispäeva hääletamist enam ei toimu.

MILLAL JA KUS SAAB VALIDA?

Eelhääletamise ajal 21.-27. veebruar 2019

  • Esmalt kõige mugavam viis ehk e-hääletamine. E-hääletamiseks vajad sa ID-kaarti või Mobiil-ID’d, oma ID-kaardi või Mobiili-ID PIN koode, arvutit ning nutiseadet, millega oma häält kontrollida. E-hääletada saad sa kodus ning see võtab aega vaid mõned minutid. Vaatamata erinevatele arvamustele on e-hääletamine lihtne ning turvaline.
  • Teine variant on minna valimisjaoskonda. Viimastel valimistel oli üle Eesti kokku 547 valimisjaoskonda, mis teeb keskmiselt 45 jaoskonda ühe valimisringkonna kohta. Eelhääletamise ajal saad oma hääle anda näiteks maakonnakeskuses. Jaoskonna määramine toimub sinu registreeritud elukohta arvestades. Kui sa oled registreeritud elama näiteks Raplasse, aga koolis käid Tallinnas, siis saad hääletada ning valida Harju- ja Raplamaa ringkonnas. See, mis piirkonda sa sisse oled kirjutatud, tingib ka selle, kelle poolt sa valida saad.

Valmispäeval 3. märtsil 2019

Valimispäeval on võimalik hääletada vaid valimisjaoskonnas. Hääletamine toimub kell 9.00 – 20.00. Valimispäeval e-hääletamist enam ei toimu.

Allikas: www.valimised.ee

Rohkem infot leiab veebilehelt #poliitikudlubavad, kus leiad Valijakooli videod, erakondade profiilid (ülevaade nende maailmavaatest ja lubadustest) ning võimaluse teatada rikkumisest.

#Poliitikudlubavad on osaks Eesti Noorteühenduste Liidu projektist “Noored Otsustajad”, mille eesmärgiks on pakkuda kaasavat ning harivat kogemust 16-19-aastastele noortele seoses 2019. aasta valimistega. Projekti elluviimist toetavad Noorteagentuur Erasmus+ programm ning Eesti Noorsootöö Keskus.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus