fbpx

Miks vesipiibu suitsetamine siiski tervisele kahjulik on?

19.06.2019
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

Vesipiip on traditsiooniline Kesk-Ida või Aasia seade, mida kasutatakse tubaka suitsetamiseks. Vesipiibutubakat maitsestatakse ja lõhnastatakse erinevate ainetega, et tubaka maitse poleks nii tugev – see seletab ka, miks piibutama hakkavad ka sellised inimesed, kes muidu sigarette ei suitseta. Arvatakse, et vesipiibu suitsetamine on süütu seltskondlik ajaviide, mida toetab petlik arvamus, et läbi vesipiibus oleva veefiltri tulev tubakasuits ei saa olla tervisele nii kahjulik kui sigareti suitsetamisel. Samamoodi nagu kõik teised tubakatooted, on ka vesipiip tervisele kahjulik. Mõju tervisele on suures osas sarnane, nagu tavaliste sigarettide suitsetamisel.

Miks vesipiipu suitsetatakse?


Vesipiibu suitsetamise peamiseks põhjuseks on, et see on uus, näiliselt huvitav ning vesipiipu suitsetatakse enamjaolt seltskonnas. Piibu suitsetamise põhjused on sarnased sigarettide suitsetamise põhjustega – ka siin mängivad rolli:

  • teiste eeskuju
  • gruppi kuulumise tunne
  • populaarsusejanu
  • arvamine, et see pole tervisele kahjulik

Vesipiibu ohtlikkus


Vesipiibus kasutatakse tubakat, milles sisalduv nikotiin tekitab kergesti sõltuvust. Lisaks sisaldab vesipiibusuits ka erinevaid mürgiseid kemikaale, mis ohustavad tervist. Rohkem infot vesipiibu ja sellega kaasnevate ohtude kohta saad lugeda Tervise Arengu Instituudi materjalidest siin ja siin.

Eksiarvamused seoses vesipiibu suitsetamisega


MÜÜT: Vesi filtreerib välja tõrva ja muud kahjulikud ained

Tegelikkus: Vesi ei filtreeri kõiki kahjulikke ained. Vesipiibu suits sisaldab suurtes kogustes süsinikoksiidi, tõrva, nikotiini, raskemetalle – seda võib olla isegi rohkem kui sigarettides.

MÜÜT: Vesipiibu suits ei kahjusta kopse ega tervist.

Tegelikkus: Vesipiibu suits tundub küll mahe, kuid siiski on vesipiibu suits kahjulik kopsudele ja kogu organismile, nagu sigaretisuits.

MÜÜT: Vesipiibu suitsetajatel ei ole samu terviseriske, mis teiste tubakatoodete kasutajatel.

Tegelikkus: Vesipiibu suitsetajatel arenevad välja paljud terviseprobleemid, nagu sigarettide suitsetajatelgi. Lisanduvad veel teised riskid, mis on tingitud vesipiibu jagamisest teiste inimestega, nagu näiteks erinevate nakkushaiguste levik. Vesipiibu suitsetamine pole ohutu alternatiiv!

MÜÜT: Vesipiibu suitsetajatel ei teki sõltuvust.

Tegelikkus: Ka vesipiibu suitsetamine põhjustab sõltuvust, sest see sisaldab nikotiini, mis on tugev närvimürk ja tekitab kergesti sõltuvust. Kuigi tegemist on näiliselt huvitava ning keelatud tegevusega, ei tasu siiski n-ö tundmatus kohas vette hüpata. Hiljem on sõltuvusest väga raske vabaneda. Kui vajad abi või nõustamist, siis on alati võimalus pöörduda oma murega perearsti, psühholoogi või vanemate poole. Kui aga soovid anonüümsust, siis aitavad sind ka suitsetamisest loobumise nõustajad, kelle võid leida iga maakonna suurima haigla juures olevast suitsetamisest loobumise nõustamiskabinetist. Teenus on kõigile tasuta. Loe täpsemat infot suitsetamisest loobumise kohta siit.


Artikkel koostatud Tervise Arengu Instituudi allikatel

Artikkel on avaldatud 2022. aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus