fbpx

Miks ma peaksin igakuise eelarve koostama?

Eelarve mõte on saada ülevaade oma tuludest ja kuludest – kirjutada üles kõik kuu jooksul saadud tulud (lisaks palgale ka näiteks toetused ja stipendiumid, üüritulu jmt) ning kulutused.

Eelarve koostamine aitab sul vastata 3 küsimusele:
  1. Kui suur on sinu sissetulek? See on eriti oluline siis, kui sissetulek tuleb mitmest kohast (nt mitu töökohta, tööampsud jne) ja võimalik, et ka erinevatel kuupäevadel.
  2. Kui palju sa kulutad? Sa näed, kas sa kulutad rohkem kui teenid (nt elad säästude arvelt) või kas sul sa liigud ka oma finantseesmärkide suunas?
  3. Millele sa kulutad? Kui eelarvet ei peeta, siis on kerge kaduma järg, millele raha kulutatakse. Eelarve pidama hakates võib teha avastusi, kus kulutused väljas söömisele või riietele on ebarealistikult suured.

Üsna levinud on valearusaam, et kui raha on vähe, pole eelarvet mõtet pidada. Tegelikult on vastupidi – kui raha napib, tuleb eriti hoolega jälgida, mille peale kulutad. Mõtle ka sellele, kas ja milliseid võimalusi sul on oma sissetuleku suurendamiseks.

  • Eelarve koostamise alguses, kui soovid saada ülevaadet oma tuludest-kuludest, peaks koostama võimalikult detailse eelarve. Näiteks kulud koju ostetavale toidule ja väljas söömisele eraldi, kulud üürile/kodulaenule ning kõikidele sideteenustele eraldi, kulud riietele ja hobidele ning meelelahutusele eraldi. Hiljem on võimalik eelarvet muuta vastavalt enda vajadustele ja soovidele.

Oluline on kirja panna ka kõige väiksemad ostud, sest pisikestest kuludest kasvavad kuu lõpuks üsna suured summad.

  • Kui kõik kulud on detailselt kirjas, leiad kindlasti üles need n-ö mustad augud, kuhu raha kulub. Võib ka selguda, et mõni kulutus haarab eelarvest liiga suure osa – näiteks töö- või koolipäevade lõunad kohvikutes.

  • Kui oled kuu aega eelarvet pidanud, on sul silme ees pilt, kui palju sul kuus mingi kululiigi peale raha kulub. Nüüd saad järgmistel kuudel soovi korral seada igale kululiigile limiidi ning astuda samme selliste kulutuste osakaalu vähendamiseks. Võta endale näiteks eesmärgiks vähendada lõunasöökidele kuluvat summat 50% võttes lõunasöögi kodust kaasa vähemalt pooltel kordadel. Edaspidi võid neid kordi veel suurendada.

Kuna paljud kulud on ette teada, näiteks sünnipäevad ja muud üritused, siis on needki mõistlik vastava kuu eelarvesse sisse arvestada ning vajadusel alustada raha kogumist juba varem.

  • Ole järjepidev ja sea endale sisse süsteem, kuidas ja millal kulusid üles kirjutad. Võid selleks kasutad Excelit, Google Drive dokumenti, Minuraha.ee eelarve vormi või mõnda app’i. Lisaks leia endale ka õige aeg – kas kirjutad kulutused üles igal õhtul või korra nädalas. Toimi nii nagu sulle mugav on!
  • Sea endale eesmärk, kui palju võid igale kululiigile ühes nädalas/kuus kulutada ja jälgi sellest kinnipidamist. See aitab sul hoida oma rahaasjad kontrolli all hoida (tagades kindluse) või säästa sulle oluliste eesmärkide täitmiseks.

Teeviit soovib edukat eelarve planeerimist!

Artikli koostas noorteinfoportaal Teeviit.

 

Skip to content