fbpx

Miks ja kuidas tegeleda huvitegevusega?

Üks võimalus veeta vaba aega hästi ja kasulikult on tegeleda oma hobi või huvialaga. Meelepärast oskust arendada või omandada saad näiteks huviringis, huvikoolis, noortekeskuses või hoopiski kuuludes mõnda noorteorganisatsiooni. Sageli võib olla nii, et kooliajal alanud huvi aitab hiljem valida eriala.

Huvitegevus on vabatahtlik ehk ükski seadus ei kohusta sind koolist või töölkäimisest üle jäävat vaba aega sellesse panustama. Huvialasid on õigupoolest nii palju kui on inimesi, kuid levinuimad suured valdkonnad on muusika, tants, sport, tehnika või hoopis kokandus.

Mis on huviharidus ja huvitegevus?

Huviharidus ja huvitegevus kuuluvad noorsootöö valdkonda ning võimaldavad oma vaba aega kasutada millegi õppimiseks või mingite oskuste arendamiseks.

  • Huviharidus on pikaajaline. See tähendab, et õpid näiteks mõnda pilli või spordiala. Enamasti saavad huvikoolis õppivad noored ka õppimise kohta tunnistuse.
  • Huvitegevus on aga lühiajaline tegevus. Enamasti ei anta selles osalemise eest tunnistust. Näiteks teed koolis kooliajalehte, laulad laste- või noortekooris.
  • Mõlemal juhul juhendavad erinevaid tegevusi või õpet juhendajad.

Kui sa ei oska oma vaba aega sisustada, tahad liituda mõne klubi või ringi tööga, siis loe alljärgnevaid nõuandeid:

  1. Uuri, millised on vaba aja veetmise võimalused sinu kodukohas. Seda saad teada näiteks koolist (nt huvijuhilt), noortekeskusest või sõpradelt.
  2. Vali nende hulgast meelepärane. Otsi endale sobiv ring või klubi. Võid valida endale esialgu mitu erinevat ringi või huviklubi ja hilisema osalemise käigus otsustada, milline on sinule sobivaim.
  3. Jälgi, et hobid ei hakkaks segama õppetööd. Kindlasti tee enne ära koolitööd ja alles siis otsusta, kui palju aega saad kulutada huvitegevuse või hobi peale. Kui koolinädalad on pingelised, võid huvitegevuse planeerida nädalavahetusele.
  4. Huviala võib olla seotud või aidata sind tulevase eriala valikul. Näiteks kui sa oled kooli ajal olnud looduse uurija ja osalenud ka õpilaste teadustöös, siis hiljem võid minna õppima bioloogiat või metsandust. Ühe ja sama huvialaga tegelemine võib kesta terve inimese eluaja.
  5. Hobid aitavad sul koolitööst puhata ja uut energiat koguda. Kuna koolitöö võib olla kohati üsna raske, siis teistsugune tegevus aitab paremini energiat taastada. Pärast koolipäeva või nädalavahetusel võib pead puhata sportides.
  6. Huviringides kohtad uusi inimesi ja saad oma tutvusringkonda laiendada. Huviringidesse tuleb inimesi erinevatest koolidest, sul on võimalik nendega tuttavaks saada ja ehk leiad endale uusi sõprugi.
  7. Huvialaga tegelemine võib aidata sul töökohta leida. Huvialaringides omandatud teadmised ja praktilised oskused tulevad sulle töökoha otsingul kasuks.

Huvitegevuse ja huviharidusega tegelemine võib avada tulevikus mitmeid uksi ja suurendada karjäärivalikuid.

Skip to content