fbpx

Miks ikkagi peaks valima minema?

Miks peab valima minema?

Lühidalt – ei peagi! Kõige raskem otsus ei ole mitte see, kelle poolt valida, vaid kas üldse ning miks valima minna. Ja see juba on igaühe isiklik otsus. Kas sina soovid omada sõnaõigust selles, milline keskkond sind ümbritseb, milliste põhimõtete järgi seda riiki juhitakse ning mis on lubatud ja mis ei, või on sul sellest täiesti ükskõik.

Ehk julgustab sind fakt, et meie sinuga elame vananevas ühiskonnas, kus igal järgmisel valimisel on rohkem vanemaealisi kui noori valijaid. Ja kahjuks liigub ka meie riigi juhtimine valimistest valimisteni ehk on mõjutatud soovist saada valituks ning seejärel ka loomulikult tagasivalituks. See omakorda tähendab, et suuremale ning lojaalsemale sihtgrupile pööratakse rohkem tähelepanu. Neile antakse julgemaid lubadusi ning nende täitmisel ollakse järjekindlamad. Näiteks on vanemaealised valijad lojaalsed – nemad lähevad nagunii valima. Sõltumata ilmast ning sõltumata sellest, kas on kedagi valida, sest nende jaoks on see normaalne ja harjumuspärane. Nad ei jää teiste peale lootma, vaid lähevad ja annavad oma hääle vastavalt sellele, kuidas neile õige tundub. Nende jaoks on see oluline.

Noored seevastu ei ole väga ustav valijagrupp. Nad eeldavad, et küll teised ikka lähevad ning kahtlevad, kas nende hääl läheb ikka õigesse kohta. Pigem jätavad nad valimata, sest 10-päeva jooksul ei leidunud sobivat hetke, valimistega tegelemine on igav, poliitikud korrumpeerunud ning nagunii ei muuda üks hääl mitte midagi. Kui Suurbritannias otsustati rahvahääletusel Brexitit ehk Euroopa Liidust lahkumist toetada, olid paljud noored tulemuste selgudes šokis. Neil oli olnud võimalus hääletama minna ning Euroopas püsimist toetada, ent lootuses, et küll teised teevad otsuse, jätsid nad minemata.

Veelkord – valima minek on võimalus, mitte kohustus. Samas on see võimalus tõestada, et noortel ei ole ühiskonnas toimuvast ükskõik. Et meil on arvamus ning et see arvamus ei ole ostetav kommi, kummi või pastaka eest.Rohkem infot leiab veebilehelt #poliitikudlubavad, kus leiad Valijakooli videod, erakondade profiilid (ülevaade nende maailmavaatest ja lubadustest) ning võimaluse teatada rikkumisest.

#Poliitikudlubavad on osaks Eesti Noorteühenduste Liidu projektist “Noored Otsustajad”, mille eesmärgiks on pakkuda kaasavat ning harivat kogemust 16-19-aastastele noortele seoses 2019. aasta valimistega. Projekti elluviimist toetavad Noorteagentuur Erasmus+ programm ning Eesti Noorsootöö Keskus.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus