fbpx

Mida teha, kui Google näitab sinu kohta infot, mida sa ei tahaks?

Internet on täis erinevaid andmeid, pilte ja dokumente ning enamus sellest infost on ka kõigile vabalt kättesaadav ning leitav. Ebameeldivad olukorrad võivad tekkida siis, kui avastada iseenda kohta midagi sellist, mis otsingumootoris kohe kindlasti olema ei peaks.

Mida teha, kui oled leidnud internetist infot, mis ei tohiks avalik olla?

  • Kui oled mõnest otsingumootorist (Google, Bing, Yahoo) leidnud iseenda kohta käivaid andmeid, tuleb sul andmete muutmiseks või eemaldamiseks esmalt pöörduda algallika poole. Algallikas on see veebileht, kes riputas üles sinu kohta käiva info kõige esimesena. Näiteks mõni pildipank, andmekogu või muu veebileht.
  • Otsingumootorid näitavad avalikel veebilehtedel olevat infot. See tähendab, et mitte Google või Yahoo ei ole sinu andmeid internetti laadinud, vaid tõenäoliselt on sinu kohta käiv jõudnud otsingumootorisse mõne teise veebilehe kaudu. Proovi välja uurida, kust info lekkis, kes oli algallikas või info üles laadija.
  • Alglehe kontaktandmeid saad otsida kasutades abimeest nimetusega whois-i ja selle all olevat otsingut aadressidel https://www.internet.ee/#domain_search (eesti lehed) või http://whois.domaintools.com (ka välismaised).
  • Bingi kasutajatele on vorm kättesaadav SIIN.
  • Yahoo vorm koos selgitustega asub SIIN.

Juhul, kui alglehelt andmed eemaldatakse, kuvavad otsingumootorid teatud aja siiski veel vanu andmeid. Nimelt ei värskenda otsingumootorid on otsingutulemusi jooksvalt, vaid teatud perioodi tagant. Otsingutulemuste uuendamiseks Google’is saab isik ise pöörduda Google’i poole vastava vormi kaudu siin.

Vaata rohkem Andmekaitse Inspektsiooni portaalist www.aki.ee.

Artikkel on koostatud noorteinfoportaal Teeviit tiimi poolt 2021. aastal. 

Skip to content