fbpx

Meediapädevuse teemaga seotud info ja ettevõtmised leiad siit

Mis kasu saan meediakirjaoskusest ehk meediataibust? See on 21. sajandi ülioluline oskus, mis aitab ellu jääda! Ole informeeritud ja saa teada, mida põnevat on toimumas ning ole ise ka meediapädev! 

Tuhandeid aastaid tagasi jäid ellu need, kes oskasid kiiresti ära tunda, milline taim on mürgine, et seda siis mitte süüa. Paarisaja aasta eest oli Euroopas suurem eelis neil, kes õppisid ära lugemise ja kirjutamise. Aga mis on tänapäeval see oskus, mis annab eelise või on suisa oluline ellujäämiseks?

Kuna me elame andmete ja infoajastul, siis on just see muutunud oluliseks osaks iga inimese elust. Ükskõik, kas suhtled oma riigiga e-riigi abil, veedad aega sotsiaalmeedias, teed koolitöid internetis, vaatad koduseid ülesandeid ja tagasisidet e-koolis – kõik need on moel või teisel info ning lahutamatu osa igapäevast.

Seetõttu ongi 21. sajandi alguse üks olulisim oskus meediakirjaoskus,  mida nimetame lühemalt meediataibuks. Lihtsamalt öeldes tähistab meediataip oskust infot tarbida, ise luua, kriitiliselt hinnata ning analüüsida, kasutades selleks erinevaid meedia suhtlusvorme.

Võib tunduda lihtne: oskad ju lugeda ja videot vaadata ning samuti ka ise kirjutada ja videot teha ning postitada. Mis seal siis veel on? Meediataip on natuke enamat. Meediataibukas inimene oskab ühelt poolt lisaks sisu loomisele mõelda ka sellele, kuidas oma sõnumit kõige tõhusamalt levitada. Teiselt poolt oskab ta kriitiliselt mõelda, kas info, mida ta tarbib on tõene ja usaldusväärne, oskab seda kontrollida ning oskab näha tagamõtteid, millega mingi tekst, video või foto on loodud.

Meediapädevuse tegevused ja algatused, mis toetavad Sinu meediataipu:

  • Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus korraldab 2. aprillil kell 14 Zoom keskkonnas noorsootöötajatele suunatud veebinari teemal “Kuidas kaasata noori läbi sotsiaalmeedia?”. Kaasatud eksperdid: Maria Murumaa-Mengel.  registreerumise link: https://forms.gle/pWHKbQxbqQSYDW9n7.

  • ERR-i teavituskampaania “Meediataip” et tõsta noorte teadmisi meedia toimimisest. Veebis www.err.ee/meediataip on kokku kogutud õppevideod, artiklid, raadiolood ja kasulikud materjalid, mis on toeks nii noortele kui ka vanematele, kasutamiseks koolitundides või abiks meediateemaliste vestluste läbiviimisel.

 

 

  • Vaata ETV pealt noortesaadet “Nova”, kus näidatakse koos Kristel Aaslaiuga tehtud meediapädevuse videosid.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus