fbpx

Mathias Randrüüdi kogemuslugu õpilasfirma loomisest: ettevõtlus pakub iseseisvust ja vabadust

01.09.2019
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

Septembrikuu teema on ettevõtlikkus ning ettevõtlus, seetõttu oleme võtnud ühendust mitme noorega, kes on tegelenud ettevõtlikkusega. Esimesena tutvustame teile Mathias Randrüüd, kes tegeleb puidust rahahoidikute loomisega läbi õpilasfrima KIFT Wallets. 

Räägi, millega sa täpsemalt tegeled?

Olen tegev mitmel alal – lisaks gümnaasiumis õppimisele olen juba üle aasta olnud tegev fotograafina, tegelenud sotsiaalmeediaturundusega ning püüdnud nuusutada ka e-kaubanduse sektorit. 2018 aasta sügisel otsustasime kolme vana sõbraga võtta ette tee teha midagi täiesti oma – luua enda õpilasfirma. Õpilasfirma nimeks sai KIFT Wallets ning mina asusin tegelema firma tootearenduse ja disaini, turunduse ja müügiga. Nüüdseks oleme tegutsenud varsti pea aasta ning õpilasfirmast on saanud päris firma.

Kust tuli selline idee firmat luua?

Idee luua õpilasfirma oli vähemalt minu peas juba pikemat aega. Ma olen inimene, kes on sünnist peale tahtnud midagi pidevalt luua, midagi maailmasse juurde anda, tegin ma siis seda klaveri taha istudes, metsanurgas onni ehitades või tillukese kaameraga igal pool ringi joostes ja mesilasi pildistades. Idee luua KIFT kerkis ülesse aga alles siis, kui teotahteline tiim oli juba koos: istusime koos laua taha ja veenudsime ühes tõsiasjas: tahame teha midagi tõeliselt kifti… ja tahame seda teha täiega. Pooliku pühendumisega on ka tulemus poolik.

Mis oli kõige raskem õpilasfirma puhul? 

Näen nii enda õpilasfirma teekonnast kui ka teiste pealt, et kõige raskem üldjuhul on tiimitöö korraldamine nii, et kõik saavad, oskavad ja tahavad firma töösse oma tugevustega panustada. See nõuab tihedat vastastikust suhtlust ja omavahelist mõistmist, aga kahtlemata on see võimalik.

Räägi täpsemalt, mida te teete õpilasfirmas?

ÕF KIFT wallets valmistab puidust rahataskuid. KIFTe on kahte sorti – Vaffa Tõmmu ja Kaffatud Tamm. Justnimelt tugevast ja kauni struktuuriga tammepuidust on kõik meie taskud valmistatud. Loodussäästlikus ja lihtsus on meile väga olulised märksõnad – nahatööstus ja naha töötlemine ei ole kindlasti maailmas jätkusuutlik ning on kahjulik ka inimesele ja ühiskonnale endale. Tahame levitada sõnumit, et vähem on rohkem. Et inimesed julgeksid nautida elu, ilma liigsete takistusteta, elades teadlikult. Enda tiimiga tegeleme igapäevaselt peamiselt tootearenduse, edasimüüjate leidmise ning turundusega.

Kuidas on jaotatud teil tööülesanded?

KIFTi tiimis on neli liiget – mina tegelen turunduse ja müügiga, Gregor Lillemets finantsidega, Aleksander Kampus üldise korralduse ja tootmisega, Marcus Kevin Rõuk tootearenduse ja tootmisega. Me võime küll olla jaotanud põhisuunad, kuid reaalsuses on meie tiimis nii, et kõik tegelevad natukene kõigega. Nii omab iga liige täielikku pilti firma toimimisest ning selline korraldus on ka kõige rohkem ennast tõestanud. Oleme kõik väga aktiivse elustiiliga inimesed ning kui pool tiimi töötab parasjagu välismaalt, saab teine pool alati saatmiste ja kohapealsete toimetustega hakkama.

Mida olete juba saavutanud õpilasfirmaga?

Oleme tekitan sadade inimeste taskutesse rohkem ruumi ning muutnud nende elu lihtsamaks. Oleme osalenud ka mitmetel õpilasfirmade võistlustel ning tulnud sealt alati auhindadega tagasi. Usun, et üks suurimaid saavutusi meie jaoks on aga KIFTi edukas toimimine punktini, kus otsustasime luua päris firma.

Mida sa oled õppinud õpilasfirmaga tegelemise käigus?

Kirjeldamatult palju. See on üks kogemus, mis tõepoolest jääb kogu eluks. Need on oskused ja kogemused, mida ei ole võimalik vaid teoreetiliselt õppida. Võimalus suhelda oma ala professionaalidega, õppida ja praktiseerida õpitut on hindamatu tähtsusega.  Tootefotograafiast kuni veebilehedisaini ja brändistrateegiani – kogemused mida on võimalik omandada on väga laiad. Ma olen tänulik JA Eestile, kes õpilasfirmandust Eestis pidevalt edasi viib.

Mis on edasised plaanid? 

KIFT tõenäoliselt veel niipea kuskile ei kao. Erinevalt paljudest teistest õpilasfirmadest ei pane meie oma pille kotti. Me alles hakkame neid sealt välja võtma. Uusi ideid ja sihte on palju ning ehk saame mõni hetk ka nendest natuke täpsemalt juttu teha. Võin vaid mainida, et tõenäoliselt on varsti KIFTi veebilehel kiftwallets.ee natukene suurem tootevalik ning me ei piirdu vaid meie oma Maarjamaaga.

Mis on olnud suurimad väljakutsed?

Kahtlemata tootearendus nõudis kõige rohkem jõupingutusi: meil kellegil polnud vähimatki tootedisaini kogemust ja ka puutöö kogemus piirdus peamiselt hööveldamisega. Tänu lugematule hulgale meilide, spetsialistidega konsulteerimisele, internetile ja Youtube’ile saime valmis aga toimiva disaintoote, mille vastu tuntakse ka huvi.

Miks peaksid noored ettevõtlikusega tegelema?

Usun, et kõik noored võiksid vähemalt korra proovida. Ettevõtlus pakub teatud iseseisvust ja vabadust. See ei ole kindlasti lihtne ja nõuab roppu mööda tööd, julgust, unetuid öid, meile ja telefonikõnesi, aga vabadus, mille sealt vastu saad, on seda 100% väärt. Ettevõtlikus ei pea tähendama oma äri asutamist. See tähendab midagi maailmale juurde andmist. Oma idee teoks tegemist. Millegi südamelähedase nimel vaeva nägemist. Kogemus, mida sellelt teekonnalt saad, on aga hindamatu.


Tekkis huvi õpilasfirmade vastu? Uuri lähemalt Junior Achievement Eesti kodulehelt.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend