Märka Last kui ideede, inspiratsiooni ja südame teemade kohtumispaik

05.06.2020
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Kas ka Sina arvad, et laste ja noorte ägedad algatused väärivad rohkem tähelepanu? Et võiks eriliselt esile tõsta neid, kes tegutsevad mitte ainult laste jaoks, vaid ka reaalselt nendega koos? Kas Sulle tundub, et lapsed võiksid neid puudutavatel teemadel rohkem ning kõlavamalt kaasa rääkida? Arvad, et koostöös peitub jõud ja teineteise tegevuse võimendamisel on kaalu? Pead oluliseks inspireerivate eeskujude olemasolu?

Need on mõned küsimused, millega tegeleb Märka Last platvormi noortetoimetus. Käesolevas loos uurisimegi Lastekaitse Liidu noortekogu liikme Triin Sooääre (16) käest, mida kujutab endast nende poolt loodud Märka Last. 

Mis asi on Märka Last platvorm?

Märka Last on tegelikult aastaid tuntud kui Lastekaitse Liidu veebikiri, mille eesmärk on tutvustada lapse õiguse edendamisega seotud tegevust ning anda head nõu lapsevanematele ja spetsialistidele.
Meie oleme Lastekaitse Liidu juures tegutsevad noored, kes on loonud samanimelise www.markalast.ee dünaamilise kohtumispaiga ehk siis veebikeskkonna, kus saavad kokku lapsed, noored ja täiskasvanud, info, ideed ja inspiratsioon.

Kust niisugune mõte tuli?

Seesuguse platvormi loomise üheks konkreetseks tõukeks on lapse õiguste konventsiooni (LÕKi) 30. aastapäeval laste ja noorte poolt öeldu. Eestit esindasid sel konverentsil Lastekaitse Liidu noortekogu ja Eurochild Children´s Council liige Kärg Valner (17) ning noortekogu koordinaator Kristi Märk.
“Ma saan igal Brüsselis käigul taas kinnitust, kui targad ja nutikad minuealised on,” kirjeldas Kärg, kelle jaoks jäid sellelt rahvusvaheliselt konverentsilt kõlama mitmed noorte poolt välja öeldud ideed, muuhulgas:

  • “Tehke asju mitte meie jaoks, vaid koos meiega.
  • Lapsed on suurepärased muutuste esindajad. Palun lubage meil teiega koos meid puudutavates küsimustes lahendusi otsida ja tegutseda.
  • Usume, et meie käes on nii mõnigi võti, mis avab rohkem uksi, kui te praegu ette kujutate.”

Kes on Märka Last tegijad ja kuidas see tiim kokku on saanud?


Meie jaoks on oluline edastada lastele suunatud sisu ja uudiseid KOOS nendega. Seetõttu on sisu loojateks ja sildade ehitajateks noortetoimetus. Märka Last loomise juures on seni aktiivselt tegutsenud viis tuumikgrupi liiget, kes katavad geograafiliselt ära pea kogu Eesti – mina, Triin Sooäär Türilt, Dalia Doman Tallinnast, Sirely Veri Jõhvist ja Tartust, Kärg Valner Tartust ja Kulla Saatmäe Lääneranna vallast. Iga toimetaja lähtub iseenda südame teemadest, on  orienteeritud lahendustele ja saab seeläbi rakendada ning arendada enda potentsiaali.
Kokku saime nii, et meist neli noort kuulus juba varem Lastekaitse Liidu noortekogusse, ajal kui Kullale jäid meie tegemised Instagrami vahendusel silma (nimelt see, et kuulume tänavu JUST Filmi noorte žüriisse) ning ta võttis meiega ise ühendust. 

Milline näeb välja igapäevane töö seoses Märka Last veebiga?

Esimesel paaril kuul on meiepoolne põhirõhk olnud erinevatel ajajoontel ning Loomepesal. Ajajoonte osas saab igaüks ise vaadata, mida nende all täpsemalt silmas peame:


Niisuguse formaadi valiku peamiseks põhjuseks on see, et millegi uue loomise asemel on meie peamiseks prioriteediks ja eesmärgiks pigem tuua ühte kohta kokku ning võimendada kõike seda ägedat, mis juba on olemas ja mida tehakse. 


Mis on teie pikaajalisem suund ja eesmärk?


Olla kogu Eesti laste hääle, arvamuse ja loomingu võimendaja. Tuleviku poole püüeldes suurendame teerada laste-noorte sisulise kaasamise osas, olles esindatud ka arvamusfestivalil aruteluga “MÄRKA LAST! Mis siis kui teha asju mitte meie jaoks, vaid KOOS meiega?”
Pikemas perspektiivis näeme, et saame aidata ehitada sildu, et erinevad laste ja noortega tegelevad organisatsioonid jõuaksid paremini enda sihtgrupini – laste ja noorteni.
Hiljuti toimus Lastekaitse Liidu üldkogu, kus toodi välja, et parim lastekaitse on noortele suunatud sisuline ja mõtestatud tegevus. Seega, meie pikaajaline suund ja eesmärk ongi olla seesuguse sisulise ning mõtestatud tegevuse looja, võimendaja, esitaja. Ning lisaks on üheks suureks suunaks ka omalooming ja inspiratsioon laiemalt ning see, et ühendada juba olemasolevaid tegijaid tuleviku tähtedega. Sest nagu ütleb meie Loomepesa toimetaja Kärg: “Omalooming päästab elusid.”

Mida soovib Märka Last toimetus Teeviida lugejatele?

 
Soovime, et te julgeksite nüüd ja alati enda unistusi ja tõelisi südame teemasid kõva häälega välja öelda, kuna sedasi suureneb tõenäosus, et need saavad teoks. 

Ühtlasi, kuna usume eeskujuks olemise jõudu, jagame teie kõigiga ka ühte enda praegust unistust, milleks on raadio- ja telesaate sari, kus sisu on loodud ja ette kantud lastelt lastele, noortelt noortele. 
Oleme veendunud, et iga noor on justkui särama hakkamist ootav täht ning meie missiooniks on aidata neid tähti särama lüüa, ühendada, inspireerida, võimendada, nähtavamaks ja kuuldavamaks muuta.

Intervjueeris: Helerin Leemets

Artikkel on avaldatud 2022. aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend