fbpx

Kogemuslugu Mariselt: ma ei kahetse ühtegi ebaõnnestumist

26.11.2019
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

November on noorsootöö võimaluste kuu ning selle raames oleme esitanud küsimusi aktiivsetele noortele. Maris on Teeviit vabatahtlike sisuloome tiimi juht ja aktiivne osaluskogulane ning jagab täna oma kogemust.

Minu nimi on Maris Praats ning olen tudeng, kellele meeldib üle kõige tegeleda vabatahtliku töö ning spordiga. Olen pärit Lääne-Virumaalt ning hetkel juhin Väike-Maarja valla noortevolikogu. Lisaks sellele olen Teeviida sisuloome juht ja vabatahtlik Eesti Noorteühenduste Liidus.

Kui kunagi möödusid minu kõik nädalavahetused kuskil koosolekutel või üritustel, siis nüüd üritan võtta elu veidi rahulikumalt ning naudin enda vabu nädalavahetusi kodus sõpradega aega veetes, puhates  või koeraga jalutades ja trenni tehes. Kui mõelda kas ma olen raamatu või filmi inimene, siis kindlasti valiksin raamatu, sest üle kõige armastan ma krimiraamatuid. Filmidest meeldivad mulle thrillerid või draamad, oleneb tujust. Kuid kõige rohkem armastan ma muusikat kuulata. Mulle meeldib üheskoos nii pop, punk kui ka klassikaline muusika, oleneb väga tegevusest ja tujust. Näiteks mulle meeldib sportida muusika saatel, kui samas meeldib ka mulle õppida klassikalise muusika taustal. Kuna mul on ka varasem muusikaline haridus, siis armastan muusikat, mis kõrvale on hea. See lihtsalt rahustab mind.

Olen alati olnud aktiivne ning veidi teistsugune laps. Juba koolis meeldis mulle osaleda erinevatel üritustel ning olla aktiivne. Kuid minu teekond vabatahtlikuna pole kestnud just väga kaua. 2 aastat tagasi kandideerisin ma Eesti Õpilasesinduste Liitu ning mullegi üllatusena sain seal avaliku poliitika valdkonda. Seejärel liitusin Eesti Noorteühenduste Liidu vabatahtlikega, kus olen olnud tänaseks juba 2 aastat. Kui katuseorganisatsioonides juba olin, tuli vajadus ka kohalikule tasandile minna. Mistõttu liitusin Lääne-Virumaa noortekoguga, kus peatselt sain ka aseesimeheks.  Seejärel hakkasin looma enda kodukandis noortevolikogu, mis läks üllatavalt hästi ja kiiresti. Praeguseks olengi juba teist hooaega Väike-Maarja valla noortevolikogus esimees. Lisaks sellele olen Eesti Noorteühenduste Liidus vabatahtlik ning Teeviida portaali sisuloome juht.  Eelmine aasta osalesin tvplay supertalendi konkursil ning sellel aastal korraldan seda. Minu teekond selleni on olnud üpriski üllatav ning kiire, sest alles kaks aastat tagasi ei oleks ma osanud unistadagi, et ma kunagi midagi sellist teen.  Tänase tööni ja valikuteni juhatas mind ainult juhus, sest kuidagi juhtus nii, et leidsin kandideerimisavalduse. Minu elu on olnud seiklusterikas ning läbi selle olen saanud palju kogemusi ning tutvusi.  Selle kahe aasta jooksul on minu elu väga palju muutunud. Alates sellest, et minu enesekindlus ning suhtlemis- ja analüüsivõime on paranenud, samuti läbi ebaõnnestumiste olen õppinud asju juhtima ning koordineerima. Selle kahe aasta jooksul ei kahetse ma enda ühtegi ebaõnnestumist, sest ainult läbi nende olen saanud ma tugevamaks ning õppinud kaotustest üle saama.

Ei saaks öelda, et minu teekond selleni, kes ma praegu olen, on olnud kerge. Ka minu elus on olnud üpriski palju tõuse ja mõõne, millest on tulnud üle saada. Kuna minul on alati olnud tegevust rohkem, kui tavalisel noorel, siis olen pidanud loobuma tihti asjadest, milleks mul enam aega ei ole. Mind inspireerib seda kõike tehes see hea tunne, kui oled saanud midagi  ühiskonna heaks ära teha, samuti inspireerib mind see, et minu ümber on huvitavad ja erinevad inimesed, kellelt kõigilt on midagi õppida. Olen õnnelik, et olen saanud katsetada erinevaid tegevusi, sest just nii olen saanud ennast arendada selliseks, nagu ma hetkel olen.  Kõige rohkem aitab mõõnadest üle saamiseks enese analüüsimine ning korraks aja maha võtmine.

Kuidas leida enda kirg?

Enda kogemustest tean, et kui ei proovi, siis ei saagi teada, kas sulle see meeldib või mitte. Mina alustasin vabatahtliku tööga hilja, sest ma lihtsalt ei teadnud enne sellest midagi. Noored peaksid katsetama, katsetama ning katsetama, et teada saada, mis täpselt on neile ja mis mitte. Ilma selleta ei pruugigi enda tõelist kirge üles leida.

Noored võiksid katsetada erinevaid asju. Kui katsetad, siis alles saad täiesti aru, kas sulle meeldib see või mitte. Samuti igast asjast saab midagi õppida.  Raskuste ületamisel on oluline, et sa enda eesmärgid paika paned ning läbi selle mõtled, mis sulle just selle ajal on raske.

Usun, et noored alustavad enda iseseisvat elu tänapäeval palju varem, kui see oli kunagi. Tihti on see raske, kuna koolist ja või kodust pole tulnud selleks piisavalt teadmisi. Enne iseseisva elu alustamist on hea vahetada tuttavatega kogemusi, kuidas hakkama saada.  Samuti enne iseseisva elu alustamist peaks koguma võimalikult palju raha, sest iseseisva elu alustamiseks läheb väga palju raha. Näiteks korteri üürimiseks ning elamisasjade soetamiseks.

Noori köidavad peamiselt suunamudijad, kuulsuste elu, sest paljudel noortel on enda eeskujud, kelle moodi nad sooviksid olla. Samuti köidavad noori vaimse tervise teemad, sest enamikel noortel on keegi tutvusringkonnas, kes on vaimse tervisega hädas. Lisaks sellele köidab noori filmid ning muusika.

Kõige ekstreemsem elamus?

Olen inimene, kes elab selleks, et elamine oleks elamist väärt ehk kui mul on võimalus katsetada erinevaid uusi asju ning naudin igal hetkel enda elu. Täpselt kohe ei oska ma välja tuua ühtegi ekstreemset asja. Üheks minu väga seikluslikuks kogemuseks oli eelmise aasta robootikavõistlus. Ma ei olnud kunagi enne robootikaga tegelenud, kuid juhuste tahtel viisin ma seal töötoa robootikast läbi, mistõttu tuli paari minutiga kõik selgeks saada. Ma tegin seda ning imekombel sain sellega hästi hakkama. Veel ekstreemsem asi oli eelmine aasta rulluisuvõistlustel, kus paduvihma ja äiksega ma poolmaratoni kaasa tegin. Muidu mulle ekstreemsused meeldivad ning kui on vaja kuskil seigelda, siis ma seda ka teen. Armastan teha palju sporti ning käia seiklusparkides.

Kas noored on hukas? Või võidab see, kel on kõige rohkem infot?

Arvan, et kui küsida, et kas noorus on hukas, siis sellele täpselt vastata ei ole võimalik. Kõik oleneb sellest, kuidas võtta. Ajakirjandusest on läbi käinud, et noored pidutsevad palju ning on nn lumehelbekesed. Ma ei saa sellega päris nõustuda, sest pidudel on käinud noored igal ajal. Kuid lumehelbekeste teema ajab mind ka vahepeal vihale, sest tänapäeva noored suudavad teha väga erinevaid asju, mida kunagi ei olnud võimalik teha. Mõnesmõttes võidabki see, kellel on kõige rohkem infot, sest kui ma ise ei oleks leidnud enda vabatahtliku pakkumisi, siis kindlasti ma poleks nendega tegelema hakanud. Noortele tuleb hetkel väga palju infot, mistõttu võib olla raske endale sobivaid asju eristada.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus