fbpx

Kogemuslugu Mailiisilt: gaidlus pakub noortele mitmekülgselt enesearengut

07.11.2019
Gertha.Teidla-Kunitson@entk.ee

Teeviit viis läbi intervjuusid erinevate noorte või noorte heaks töötavate inimestega. Üks intervjueeritavatest oli juba 19 aastat gaid olnud Mailiis Jõgis, Eesti Gaidide Liidu tegevjuht. Teeviit uuris, mida pakub gaidlus noorele ning mida hindab Mailiis gaidluse puhul enim.

Kuidas Sa jõudsid Eesti Gaidide Liiduni?
Noorena käisin valla lastelaagris ja sealt pani üks juht kokku pundi hakkajamaid tüdrukuid ja kutsus meid gaidideks. Meile tundus põnev idee ja nii me peale esimest matka gaidi tõotuse andsimegi. Noorena osalesime matkadel ja laagrites. Vanemana jäid laagrid vähemaks, aga meie lemmik on olnud tänaseni Pärnumaa matkamäng. Tihedamalt hakkasin gaidlusega tegelema, kui mind kutsuti ühte laagrisse programmijuhiks, millele järgnes ettepanek astuda juhatusse. See oli suur au teha koostööd inimestega, kellelt on palju õppida ning kes on tõelised meeskonnamängijad. Peale paari aastast juhatuses olemist pakuti mulle võimalust kandideerida Eesti Gaidide Liidu tegevjuhiks, selles ametis olen olnud viimased 4a.

Foto autor: Kaire Jürgenson

Mil moel on Eesti Gaidide Liit ja noorte osalus seotud? Kuidas Sa neid koos näed, kui üldse?
Eesti Gaidide Liidus toimub otsustamine niiöelda alt üles, mitte ülevalt alla. Meil toimuvad kaks korda aastas nõupäevad, kus arutame noorte ja noortejuhtidega gaidlusest, ühiskondlikest teemadest jms. Nendel kohtumistel pannakse paika kindlad plaanid. Noored valivad ka juhatuse, mis hetkel koosneb 80% alla 26-aastastest noorest. Organisatsiooni sees on noored kaasatud otsustustasandile. Arengukavad, aasta plaanid ja tegevused toimuvad kõik noortega arutledes nõupäevadel. Mina arvan, et ühte noorteorganisatsiooni ei saagi teha esiteks vanad ja nii, et ei võeta kuulda noorte mõtteid. Nt meil valmisid koolitusplaan ja vanemgaidide programm enamus tänu noortele ja nende soove ja vajadusi arvesse võttes. Osalus riiklikul tasandil oleme kaasatud läbi ENLi.

Mida pakub gaidlus noorele? Mida saab noor sellest õppida või kogeda?
Gaidlus pakub noortele mitmekülgselt enesearengut. Ühelt poolt pakume tegevusi ja mitteformaalset haridust. Teiselt poolt läbi tegutsemise on neil võimalus ise praktiseerida endale huvi pakkuvaid alasid turvalises keskkonnas. Gaidluses võib proovida erinevad ülesandeid, võid olla osaleja või hoopis korraldaja, vastutaja või läbiviija. Võimalus on õppida juhtimist läbi praktika ja koolituste. Alustades väikese viie liikmelise salga juhist, kuni võimaluseni liikuda ka rahvusvahelisele tasandile alguses Euroopa regiooni ja siis maailmaorganisatsiooni tasemele. Maailmaorganisatsiooni juhatuse tasemeni noorena muidugi ei jõua, aga vabatahtlikuna tegevuste läbi viimiseni, rahvusvaheliste ürituste, uurimuste korraldamiseni kindlasti. Gaidlus õpetab austama loodust ja kodumaad ning teisi inimesi enda ümber. Gaidluses tegutsedes tekib tuhandeid vahvaid lugusid, mida rääkida.


Foto autor: Kaire Jürgenson

Mida hindad Sina gaidluse puhul kõige rohkem või mis on Sinu jaoks kõige väärtuslikum?
Mina hindan seda turvalist keskkonda, kus saab end proovile panna erinevates olukordades. Mulle meeldib, et saan oma mugavustsoonist välja astuda ja oma võimekuse piire nihutada. Alati on olemas keegi, kellelt saab küsida nõu ja abi. Meeskonnatöö ja ühine eesmärk jätta maailm veidi paremana maha, kui siia saabudes me selle eest leidsime. Mulle meeldib, et koos ühel tasandil tegutseb nii noor kui vana. Kindlasti hindan ka meie rahvusvahelisust ja väliseestlasi. Gaidlus avardab silmapiiri väga palju.

Kolm asja, mida peaks tegema noor, kes ei tea mis on gaidlus, ent tahaks seda kuidagi proovida või katsetada:

  1. Peaks osalema laagris, matkal
  2. Tuleb vaatab ühte koondust (gaidide iganädalane kohtumine, kus õpitakse ja mängitakse)
  3. Tutvub meie kodulehe ja ajalehe Ristikheinalehega, et saada aimu, mis meie põhimõtted ja eesmärgid, sümboolika on.

Kui Mailiisi kogemused ja tegevused tuletasid Sulle meelde mõnda Sinu kogemust, mida tahaksid ka teistega jagada – anna sellest meile märku, kirjutades Teeviit Facebooki.
Artikkel on koostatud 2019. aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus