Lugu sellest kuidas Kuressaare Noortejaam kolis virtuaalkeskkonda

28.04.2020
Kadri Koort, noorteinfo suunajuht

Kas teadsid, et ka noortekeskus saab olla õppimise koht? Seoses covidi põhjustatud eriolukorraga kolisid mitmed noortekeskused internetti ning järgnev lugu tutvustab Noortejaama virtuaalkeskkonnas. 

E-Noortejaamast

Et kõik algusest ära rääkida peaksime alustama ajast, mil kogu riigis eriolukord kehtestati. Kogu igapäevaelu tuli ümber korraldada ning samuti ka igapäevane noorsootöö korraldus noortekeskuses. Kui varasemalt kasutasime Noortejaama sotsiaalmeedia kanaleid peamiselt info levitamiseks ja noorsootöö võimaluste tutvustamiseks, siis nüüd hakkasime neid rohkem kasutama noortega suhtlemiseks ja nende kaasamiseks. Esimese virtuaalkeskkonnana lõime Facebooki grupi E-Noortejaam, kus viiakse läbi mobiilset noorsootööd internetis.

Iga keskkonna loomise puhul on oluline, et kõigile oleksid arusaadavad selged reeglid ja seepärast koostasime esmalt E-Noortejaamale hea tava, milles tõime välja 5 põhimõtet mida meeles pidada. Järgnevalt hakkasime looma erinevaid valdkondi ning iga päev tegime teemakohase postituse.

Tuleb tõdeda, et E-Noortejaama loomise juurde ei kaasanud me ühtegi noort ning kogu keskkonna ehitasid üles noorsootöötajad. Põhjuseks saan tuua selle, et kui 12. märtsil kuulutati välja eriolukord, siis mõtlesime, et mis siis nüüd homme saama hakkab? Peas tiirles mitu tuhat küsimust. Kuidas me oma tööd teha saame? Kuidas noored meiega ühendust saavad? Igal juhul oli 13. märtsiks E-Noortejaama Facebooki grupp loodud ja meie saime südamerahu, et meil on olemas otsene suhtlusvahend. Tänaseks on grupis kokku 137 liiget.

Õige pea selgus, et kuna olime teinud ühe põhimõttelise vea ning ei kaasanud noori, siis see keskkond ei ole noorte seas väga populaarne. Siiski üks seik, mis elavdas veidi E-Noortejaama tegevust oli 1. aprilli nali, võite minna vaatama, see peaks siiani seal olema. 😊 Saime päris palju nii positiivset kui negatiivset tagasisidet aga vähemalt saime tagasisidet!

Discordist

Vigadest õpitakse ning õpitakse ka parimatelt. Kuuldused Valga ANKi Discordi rakendusest jõudsid ka meile siia mere taha ning 18. märts tegime koostöös Kuressaare Gümnaasiumi ja Noortejaama ühise Discordi serveri KGjaam. Põhjus miks kooliga koostööd tegime oli see, et saime kaasata selle loomise juurde noori, kellel oli kogemus algselt mänguritele mõeldud suhtlusrakenduse kasutamisega. Hetkel on KGjaamas 108 kasutajakontot ning kanalis on klassidele erinevad jututoad, saab osaleda tegevustes ja aruteludes nii kirjutades kui helikanali kaudu. Serveril hoiavad silma peal noorsootöötajaid ning tehniliselt toetab oma oskustega grupp noori.

Minecraftist

Kui Discordi server oli midagi sellist, mida pakkusime kogukonnale, siis soovisime ikkagi ka midagi täitsa enda oma ning järgmine väljakutse oli Noortejaama Minecrafti server, mille avasime 7. aprillil. “Minecrafti” maailm koosneb plokkidest mida saab valmistada, hävitada ja liigutada ning hakkasime looma oma Noortejaama “Minecrafti” maailma. Selles on seiklust ja saab omavahel suhelda, esitada väljakutseid ning lisaks õpetab see keskkond 3D modelleerimist ja on interaktiivseks kogemuseks, millel on eesmärk, reeglid, tagasiside ja osalemise vabatahtlikkus.

Minecrafti serveri üles ehitamisel löövad aktiivselt kaasa kaks IT huvilist Kuressaare noormeest, kes igapäevaselt oma aega Noortejaama serveri arendusse panustavad. Koos noorsootöötajatega on nad loonud atraktiivse “spawni” ehk ala, kus mängijad sisselogimisel alustavad. Serverile on lisatud ja sobivaks programmeeritud hulgaliselt pluginaid, mis võimaldavad mängijatel omada virtuaalset raha, teha tööd raha teenimiseks, osta virtuaalsest poest vajalikke tööriistu jpm. Spawnist eemale minnes saab iga mängija isikliku ja teiste eest kaitstud maatüki, kuhu oma äranägemise järgi ehitisi rajada saab.

Järgnevalt väike ülevaade, kuidas siis see Minecrafti töö noorsootöötaja jaoks käib.

Minecrafti serveriga on päris palju tööd. See oleks täiskohaga töö, aga muid asju peab ikka ka tegema. Millele aega kulub? Põhiliselt on serveri konsoolis vaja kodeerida ja uusi pluginaid installida. Siis erinevate õiguste jms määramine, kasutajate jagamine gruppidesse ja palju muud. Õnneks on mulle kahest noormehest väga palju abi. Üksi ma seda ealeski üles sättida ei jõua. Poisid on asja tõsiselt ette võtnud. Spawni alas on juba võimalik asju osta, mängus on võimalik virtuaalset raha teenida jne. Arvan, et see jääb külastatuks ka pärast eriolukorda, mitte ainult praegusel ajal. Kõiki, keda see platvorm huvitab, on lihtne kaasa haarata.

Kui nüüd tekib küsimus, et kuidas me noorsootöötajatena kogu selles virtuaalmaailmas toime oleme tulnud, siis tõepoolest peab tõdema, et oleme ise õppinud ja katsetanud. Õnneks on kahel meie noorsootöötajal IT haridus ning nende teadmised ja oskused on antud olukorras olnud jackpotiks. Kindlasti on olnud hetki, kui peame välja tulema oma mugavustsoonist ning sellega seoses ei ole kõik lahendused võibolla jätkusuutlikud, sest osaleme ise ühes suures eksperimendis ning ellu jäävad vaid parimad lahendused.

Nüüd ongi kõik ausalt ära räägitud. Iva selles loos on see, et nutikaid lahendusi on mustmiljon, tuleb neid vaid avastada ning integreerida noorsootöösse!

Anneli Meisterson Kuressaare Noortejaam juhataja
Renat Ränk Kuressaare Noortejaam noorsootöötaja ja IT terminite tõlk:)

Artikkel on koostatud 2020. aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend