fbpx

Loo ise põnev elukeskkond – eeskuju saad Lasnaideelt!

Teeviit tegi intervjuu Maria Derlõš’iga kes on Lasnaidee üks algatajatest. Kuna Maria ja tema mõttekaaslastest sai neli aastat tagasi alguse vabatahtlikkusel põhinev Lasnaidee, uurisimegi, mis asi on ikkagi vabatahtlik tegevus ja mida see Mariale pakub.

  • Maria, sa oled kohe-kohe nelja-aastaseks saava Lasnaideega seotud olnud algusest peale. Kust tekkis mõte hakata vedama sellist organisatsiooni nagu Lasnaidee ning miks seda vaja oli?

Asumiseltside tegevus on Tallinnas üpris tuntud. Paljud teavad Uus-Maailma tänavafestivali, Telliskivi Seltsi tegevusi seoses Kalarannaga, nõmmekate Roheliste Väravate tänavat jms. Tallinnas on praeguseks üle 10 piirkondlikku elanike ühendust! Seejuures polnud neli aastat tagasi ühtegi sarnast piirkondlikku ühendust paneellinnakutes. Ütleme nii, et nakatusime tollaste mõttekaaslastega heas mõttes mujal laineid löönud kogukondlikku liikumisega. Natuke oli seotud see ka trotsiga, et miks Kalamajas on äge, aga minu enda kodupiirkonnas, Lasnamäel ei ole.

Tekkis küsimus, miks peab kuhugi kolima või käima kesklinnas selleks, et saada osa nooruslikust kultuurielust?  2014. aastal hakkasin erialaselt tegutsema MTÜ Linnalaboris, kus muuhulgas otsustasime teiste urbanistidega uurida, kas ja kuidas võiks arendada kogukondlikkust paneellinnakus Lasnamäe näitel. See oli väga praktiline algatus, mis andis võimaluse luua kaasmõtlejate võrgustiku, viia läbi paar ruumisekkumist ning mille tulemusena moodustus tugev tuumik, kes otsustas, et saab ja tahab teemaga edasi minna. See tuumik panigi aluse MTÜ Lasnaideele. Tutvusin selle aja jooksul mitmete säravate inimestega, kellel oli samasugune sisemine trots nagu minul. Jagasime veendumust, et Lasnamäel on omad väärtused, see on meie kodu ja me ei viitsi oodata, et keegi teine teeb meie elukeskkonna ägedaks ning otsustasime, et võiks eksperimenteerida ja võtta ohjad ise enda kätte.

Tagantjärgi tundub muidugi ulme, kuidas on algne idee lendu läinud ja arenenud. Samas tundub see areng loomulik, kuna astusime väiksemate sammude kaupa. Sellisel viisil me ei kartnud nii väga ka vigu teha, kuna kukkumine poleks olnud nii valus. Kogemuselt soovitangi kõikidel julgelt katsetada igasuguste ideedega, põruda, õppida ja uuesti teha. Kuigi see võib tunduda ebameeldiv, aga just ebaõnnestudes õpib ja areneb kõige rohkem.

  • Mida Lasnaidee sulle pakub?

Lasnaidee algas minu jaoks kui projekt, muutus siis pigem huvitegevuseks ning on nüüdseks kuskil töö ja vabatahtliku tegevuse piirimail. Oleme nüüdseks nii aktiivsed eri valdkondades, et tegelen Lasnaideega umbes pool oma ajast. Töö ja vaba aeg on siinkohal ohtlikult läbipõimunud, aga samas naudin seda, mida teen ja tunnen, et olen õiges kohas. Sellest mõttes võib isegi öelda, et Lasnaidee on muutunud minu jaoks elustiiliks. Olen õppinud ja arenenud selle aja jooksul tohutult, saanud väärtuslikke õppetunde ja sõpru, keda muidu pole kunagi ilmselt kohanud.

  • Mida annab vabatahtlik töö inimesele?

Oleme oma tiimis ennekõike vabatahtlikud, kuid kui suudame oma ideedele leida rahastust, on meil võimalus ka tasustada omaenda tööd. Seega on vabatahtlik tegevus võimalikuks hüppelauaks tulevase töökoha suhtes.

Vabatahtlik tegevus on paindlik, annab võimaluse ja vabaduse katsetada, tutvuda uute teemade ja valdkondadega ning leida enda jaoks uusi põnevaid väljakutseid ja väljundeid. Lasnaidee on selle hea näide, kus on koos väga erineva taustaga inimesed, kellel ei ole tingimata varasemat kogemust vabaühenduses tegutsemise kohta. Minul on linnaplaneerimise taust, Anton on vene filoloog, Tommi lõpetab gümnaasiumit, Polina on insener, Daniil on graafiline disainer, Maarika on sotsiaaltöötaja jne. Aga me kõik oleme koos proovinud kätt õuemööbli ehitamises, linnaaianduses, rattaretke ja maastikumängu koostajana, kultuurisündmuse korraldajana, linnakunstnikuna jne. Need on kõik mitmekesised põnevad rollid, mida saame oma huvide järgi sättida, otsustada ja realiseerida.

  • Mis on olnud Lasnaidee suuremad ja tuntumad tegevused läbi nelja aasta?

Alustasime teiste asumiseltside näitel tänavafestivaliga. Kaks aastat tegime “LasnaPiknik” sündmust etteastetega, aruteludega, väikese laada ja näitusega. Aga otsustasime seda formaati mitte jätkata, kuna võttis korralikult võhmale, kuid jäi siiski liiga kultuuritabimise keskseks ja ei andnud piisavalt mõnusat kogukonna tunnet. Algusest peale oleme aga hoidnud ja kasvatanud “LasnaKino” traditsiooni. Sel aastal juba neljandat korda toimuv vabaõhu kinoprogramm on minu isikliku unistuste täitumine – nautida kodu kõrval suurelt ekraanilt, teki sisse mähituna tähistaeva all väärt kino. Mõnus ju! Teised on ka nii arvanud ja kokku tuleb sündmustele 100 kuni 400 inimest olenevalt ilmast. Lisaks oleme sel aastal käivitanud endises lasteaia hoovis Laagna kogukonnaaeda. Oleme loonud koos teiste huvilistega lopsaka õitsva ja kasvava kohtumispaiga, kus saab mitte ainult porgandit ja päevalilli kasvatada, vaid niisama ägedalt aega veeta. Iga nädal toimuvad meil seal väiksemad kultuurisündmused (luuleõhtu, jooga, joonistamine jne) ning kord kuus ühistalgud. Usume, et Lasnamäele oleks vaja ilmekust juurde, seetõttu oleme ühistööna värvinud kirevaks jalakäijate treppi Kotka peatuse juures Laagna kanalil ning katnud Kivila pargis betoonkerasid mosaiigiga. Loetleda võib ka käputäis pinksilaua ja õuemööbli töötubasid, igasuguseid seminare ja avatuid rattaretki. Ideid on varasalves veel palju, seega ootamegi endaga julgelt liituma kõiki huvilisi, et ägedad ideed leiaksid aina rohkem ka realiseerimist!

Lasnaidee tegemistel saad silma peal hoida külastades nende kodulehte või Facebooki. Kui Maria kogemus ja tegevused tuletasid Sulle meelde mõnda Sinu kogemust, mida tahaksid ka teistega jagada – anna sellest meile märku, kirjutades Teeviit Facebooki.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus