fbpx

Kogemuslugu Liisa Ennustega: õpi pidevalt midagi uut

23.11.2020
Kadri Koort, noorteinfo suunajuht

Noorsootöö nädala “Loon ise oma elu” raames tegi Postimees Junior intervjuu Liisa Ennustega, kes on sotsiaalmeediats tuntud mõjuisik. Liisa jagas mõtteid oma noorusest, kooliajast, huvidest ning jagab ka soovitusi noortele.

Milline noor sa olid?
See tuleb siiani paljudele mu sõpradele suure üllatusena, et ma olin noorena äärmiselt vaikne ja arglik, koolis istusin enamjaolt esimeses reas ning 9 aastat järjest ehtisid koolitunnistusi viied. Ma ei käinud ka näiteks lasteaias ning kartsin ja vältisin igasugust vastuseisu ja konflikte teiste laste/noortega.

Ma usun, et arglikkus ja õrn iseloom oli mu elus kindlasti pikalt takistuseks, kuid vastukaaluks sellele olid mul tugevad huvid — nii spordi, kirjutamise kui ka moe vastu, mis innustasid mind ebamugavatesse olukordadesse astuma ja ’iseloomu’ ehitama (lava peal luuletuse lugemine, spordivõistlused jne).

Kuidas on su noorus- ja kooliaeg mõjutanud seda, kes sa oled täna?
Kool andis mulle tugeva distsipliinitunde – kuigi ma ei mäleta, et kord oleks ülimalt range olnud, siis ma väga tahtsin pingutada ja maksimumi saavutada. Oluliseks momendiks oli siiski ka koolide vahetus ja sellest hetkest saati sain ilmselt veel paremini aru, miks keskkonna vahetust iga noore ellu hädasti vaja on tema maailmapildi üles ehitamiseks ja iseenda paremaks mõistmiseks. Olen sellest saati iga mõne aasta järel ühte või teistmoodi enda elukorda muutnud (kas riikide vahel kolides või uusi karjäärivalikuid tehes) – kuid sellega ei saa loomulikult ka hulluks minna, sest siis võib terve maailm kokku variseda. Arendav on hoida üks jalg stabiilses ja juba ‘avastatud’ maailmas ja teine uuel territooriumil, kus on veidi ebamugav. 

Elustiili osas on mul sarnased huvialad nagu noorena – ma olen üsna loov inimene ja juba põhikoolis tundsin tugevat huvi kunsti ja moemaailma vastu. Samuti on mul vastupandamatu trenniharjumus, mille kujundasid samuti kooliaegsed kergejõustiku, ujumise, ratsatrennid jne. Elukutseliselt ma töötan alal, mida toona ei eksisteerinud, samuti ei saanud ma kooliajal ka ‘turunduse’ olemusest niivõrd palju aru ning see on ka viimase 5-10 aastage peadpööritava muutuse läbinud.

Mida soovitaksid tänastele noortele?
Number 1: Kõige tugevamini kinnistunud ja väärtuslikumad harjumused on tihti kinni kooliajast/lapsepõlvest, nii  et käi trennis (seeläbi hoolitsed ka enda mentaalse tervise eest) ja loe raamatuid (lugemine annab palju keeleliselt ja teevad sind ka huvitavaks vestluskaaslaseks).

Number 2: Sinu seltskond mängib sinu tuleviku osas suurt rolli. Ümbritse end inimestega, kes on hakkajad, õppijad ja võtavad vastutuse. Kõige paremad ideed ja ka eneseareng sünnib keskkonnas, kus inimesed üksteist positiivselt mõjutavad, inspireerivad ja harivad.

Number 3: Õpi pidevalt midagi uut, isegi kui see on mingi väike teadmine (kuidas päikesepatarei töötab, milline on USA valimissüsteem) – tähtis on, et sulle kinnistusks õppimishimuline meelelaad (learning mindset). See aitab elus kaugele.

See artikkel on valminud Noorsootöö nädal 10 #looniseomaelu raames Postimees Juniori poolt.

2020. aastal toimuvaid noorsootöö nädala teavitustegevusi rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Haridus- ja Noorteameti poolt elluviidava Euroopa Sotsiaalfondist kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ raames.

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus