fbpx

Lauri Luik: Et olla tulevikus tegija, tuleb alustada juba täna!

Kui mina koolis käisin, nii 20 aastat tagasi, olid paljud asjad teisiti. Näiteks oli meil nutitelefoni asemel selline lahe elektrooniline mäng nagu “Ну, погоди!” kus hunt püüdis korvi sisse kanamune. Hiljem tuli tetris. Osadel jõukamatel, ja veel pisut hiljem, oli ka selline elektrooniline vidin nagu Tamagotchi. Mobiiltelefon tuli minu varustusse alles 12. klassis. No ja see oli ka ainult mobiilne telefon, suurte nuppude ja antenniga, ei midagi muud. Isegi ussimängu ei olnud veel sellel. Aga tekstisõnumeid sai saata. Need pidid muidugi olema lühemad kui Twitteri säutsud, muidu ei läinud lihtsalt läbi. Internet tuli meie kooli alles 90. aastate lõpus, umbes siis, kui õppisin 10. klassis. Muidugi ei jõudnud internet telefoni sisse veel lähiaastatelgi. Aga tead, enamus asju olid koolis 20 aastat tagasi täpselt samasugused nagu praegugi.

Ka siis olid meil mured ja rõõmud. Võib-olla olid need pisut teistlaadi, kuna elatustase oli kõvasti madalam ning praegu netis surfamisele kuluv aeg sai tollal täidetud millegi muuga. Kuid olemuslikult on mure ikkagi mure ja rõõm rõõm, sõltumata keskkonnast. Ka siis leidus noori, kes arvasid, et on lahe nurga taga suitsu kimuda ja koolipeol mõned longerod lahti nööpida. Kes meist ei oleks proovinud, mida siin ikka ilustada. Selgi ajal oli neid, kes arvasid, et kehaline kasvatus on nõme ning üleüldse enese higiseks ajamine mõttetu. Ja ka neid, kes veendunult väitsid, et õppimine on nõrkadele. Oli neidki, kes kiusasid ja keda kiusati. Õnneks olid enamus siiski abivalmis, õppimisest ja liikumisest reeglina lugupidavad noored.

Kooliajal jäid paljud asjad märkamata või enese jaoks lahti mõtestamata. Osalt seetõttu, et nii noorena ei oska veel elu kõiki tahke analüüsida ja lõpuni mõista. Täiesti loomulik. Näiteks tundus vahel teiste kulul nalja tegemine süütu huumorina, mõistmata, et see võib jätta inimese hinge valusa jälje. Kohati oli üsna keeruline endale selgeks teha, miks õpetajad meilt teatud asju nõuavad, näiteks tekstide pähetuupimist või elukaugete valemite tundmist. Siis ei tahtnud ma aru saada, et see on vajalik aju arenguks ja seoste loomiseks ning et õppimine kestab päriselt ka kogu elu, mitte ei lõppe gümnaasiumi aktusega, nagu lootsime. Noorena võib jääda mulje, et tervis on midagi loomulikku ja tavapärast. Ometigi see nii ei ole. Väga lihtne on mõne nooruspõlve rumalusega enda ja oma lähedaste elu ära rikkuda. Ohtlikud ained, mida teinekord “lahedaks meelelahutuseks” peetakse, võivad sind tappa. Mul on lähiringis kaks tuttavat, kes noore poisina mänguhoos pea ees tundmatus kohas vette hüppasid ning seetõttu peavad veetma kogu elu ratastoolis.

Fotol Lauri Luik, EKSL president (maratoonar aastast 2007, isikliku rekordiga 2:49.19).

Mul on sulle mõned soovitused. Isegi, kui need praegu tunduvad igava ja kaugena, luban, et 20 aasta pärast tänad mind selle eest. Selleks, et elus edukalt hakkama saada, elada terve ja õnnelikuna, on hädavajalik kogu aeg õppida ja oma tervist hoida. Burgerid, kartulikrõpsud ja energiajoogid ning pidev arvutitaga passimine siin kindlasti kaasa ei aita. Niisamuti nagu rämpstoit ja vähene liikumine tapab sinu tervist, hävitab mõttetu netis jõlkumine vaimu. Ära saa must valesti aru, arvuti on meie suur sõber ja abimees. Ära vaid satu tema orjaks, on minu sõnum. Palun katsu leida aega liikumiseks. Ma ei eeldagi, et kõigist peaks saama tippsportlased, kuid olen veendunud, et igaühe jaoks leidub sobiv füüsiline tegevus, kasvõi jalutuskäik metsas. Katsu iga päev liikuda, see teeb sind enesekindlaks ja ilusaks, tugevaks ning ka vaimselt võimekamaks. Püüa alati teha seda, mis tundub südamest õige, aita abivajajaid. Ja kui teistele midagi tegema hakkad, mõtle alati enne, kas sulle meeldiks, kui keegi nii teeb. Ära pelga abi küsida, kui sul selleks vajadus tekib. Teinekord võib juhtuda, et inimesed oma igapäevamuredes lihtsalt ei märka sinu probleeme, seega pead ise julgelt küsima. Abi palumises ei ole mitte midagi imelikku ega häbiväärset. Ning viimaks, palun ära pelga kuulata oma vanemaid ning õpetajaid. Tegelikult ka. Nad on meie kõrval selleks, et aidata ja vajadusel õigele rajale suunata. Tead kui kõrgelt ma hindan seda, kui veel praegugi keegi mulle head nõu annab! Vahel olen selle eest nõus palju ära andma. Sinu jaoks on see kõik aga tasuta, kasuta seda! Edu, ja ole hea inimene.

 

Lauri Luik

Eesti Koolispordi Liidu president

 

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus