fbpx

Lasnaidee ja Maailmakoristuspäev: Miks see on oluline?

Head saab teha mitmel tasandil – seda nii ülemaailmselt, riiklikul tasandil kui ka oma kogukonna heaks. Teeviit on juba varasemalt Lasnaidee’st loo teinud ning uurinud, millega nad tegelevad (vaata siit). Seekord rääkisime Lasnaidee meeskonnast Polina Ljaševa, Anton Küünal ja Maria Derlõš’iga, kuidas nemad panustasid Maailmakoristuspäeval (World Cleanup Day) oma kodukoha koristamisse.


Kust ja kuidas tekkis idee teha koristuspäev? Ning miks te seda tegite?

Lasnaidee on mais toimuvatel üle-Eestilistel talgupäevadel “Teeme ära!” löönud kaasa juba neli aastat. See on meie jaoks olnud lausa iseenesestmõistetav osaleda oma kodukoha puhtamaks, paremaks ja ilusamaks muutmise kampaanias. Seda enam, et “Teeme ära” meeskond toetab töövahenditega, kommunikatsiooni ja nõuga. Talgud on meie jaoks ka vahend, kuidas tutvuda uute aktiivsete kohalikega, kes on nõus oma vabast ajast tulema ja midagi head korda saatma. Kui nüüd sügisel kuulutati välja ülemaailmne koristuspäev “World Cleanup Day” ei olnud meil kahtlust, et peame samuti kaasa lööma – seda enam, et inimesi, kes tahaks aidata, on palju. Samas on palju vähem neid, kes on valmis olema talgu eestvedaja. Lisaks koristusele oleme korraldanud muidu ka Kotka treppide üle värvimist ja Laagna kogukonna aia rajamist. Igal juhul on talgutel osalemise põhjusi meie jaoks üldiselt kolm:

  • koosloome ja koostöö soodustamine;
  • kasulikkus elukeskkonna suhtes;
  • nähtavus.

Kuidas oli kogu koristuspäeva ettevalmistus ja organiseerimine?

  1. Maailmakoristuspäeva jaoks algas see prügi kaardistamisest. Kõik said kaardirakenduse kaudu märkida, kus prügi vedeleb, mis kogustes ja kui palju. Tegime isegi Lasnamäele tiiru peale, et võimalikult palju kohti saaks kaetud.
  2. Seejärel tegime valiku, kus oleks meie sekkumist kõige rohkem vaja. Lõpuks langes meie valik Paevälja rohealale. Esiteks, oli seal “muljetavaldav” hulk prügi. Teiseks on tegemist kohalike jaoks väärtusliku loodusliku rohealaga, kus käiakse jalutamas, grillimas ja niisama puhkamas. Tahtsime anda sellele tagasi väärika ilme. Tegime ka põhjalikuma hinnangu, kui suur on territoorium ja kui palju inimesi oleks hinnanguliselt vaja.
  3. Järgnes kommunikatsioon. Esiteks algatuse registreerimine maailmakoristuspäeva veebis. Muidugi ka Facebook, mille kaudu andsime teada, kus ja mis kell kohtume ning mida on vaja kaasa võtta. Meie kutsele reageerisid nii eraisikud kui ka asutused, näited Gustav Adolfi Gümnaasium.
  4. Prügikotid saime maailmakoristuspäeva meeskonnalt, väljavedu oli organiseeritud samuti nende poolt. Meie töö oli prügi kokku korjata ja anda märku, kust sellele järgi minna.

Mida annab Teie arvates koristuspäev inimesele, aga ka kogukonnale ja naabruskonnale? Kuidas see maailma päästab ja seda paremaks muudab?

Koristuspäev on suunatud oma elukeskkonna parandamisele. See on üldiselt teema, mis puudutab igaüht olenemata tema vanuseset, emakeelest ja sotsiaalmajanduslikust staatusest. Isegi, kui kõik ei tule otseselt koristama, on selle kaudne toetus samuti oluline. See suurendab üldist teadlikkust ning annab signaali, et on inimesi, kellel ei ole ükskõik. Väga oluline on selle juures järjepidevus, et see pole ühekordne kampaania. Meie jaoks on muidugi oluline, et talgud toovad inimesi kokku ehk siis soodustavad koostööd ja uute sotsiaalsete sidemete teket. Tugevamad sotsiaalsed sidemed loovad ka suuremat turvatunnet. Samuti ärgitab koristuspäev kodanikuaktiivsust, sest tõesti igaüks saab kaasa lüüa, kas või natuke. Lisaks on see päriselt millegi ära tegemine, oma töö vilja saab kohe nautida. Samm sammu haaval muutub meie ühine eluruum ühisjõul puhtamaks ja korrastatumaks.

Mis on Lasnaidee nipid ja häkid selleks, et jätkusuutlikumalt tarbida ja aidata kaasa maailma parandamisele? Või mõni hea avastus ja võimalus uuskasutuseks?

See pole küll eriline häkk, aga ehk mõni veel ei tea, et enda järel võiks koristada. Ükskõik oled sa siis linnas või looduses. Paberikommid, konid, pudelid – vahet ei ole. Sellel aastal, kui lõime Laagna kogukonnaia, oli meie sõnum samuti see, et meie poolest võivad kohalikud veeta seal oma aega väga erinevalt, peaasi, et nad austavad teisi enda ümber ja koristavad enda järel. Samuti, kui näed, et prügi vedeleb maas, oleks kena võta mõned hetked oma kiirest elutempost ja see üle korjata. Vahet ei ole, et see pole sinu prügi, kui see on tänavatel, pargis vms, on ta juba meie kõigi ühisruumis, seega “kingitus” meile kõigile.

Muidu keskendub Lasnaidee läbivalt avaliku ruumi aktiivsele kasutamisele. Teeme parkides ja tänavatel erinevaid sündmusi ja töötubasid (rattaretked, vabaõhukino, õuemööbli meisterdamine, linnaaiandus, linnakunst), et ärgitada rohkem kasutama õueala. Mida rohkem veedame meeldivalt aega vabas õhus oma kodu lähedal, seda tugevamaks muutuks kohapõhine identiteet ehk samastumine kohaga, kus elame. See soodustab omakorda selle ruumi väärtustamist ja selle suhtes hoolivustunde tekkimist.

Tarbimise kohapealt, on Lasnaidee seadnud endale eesmärgiks kasutada ürituste läbiviimisel vähem ühekordseid nõusid ja eelistada taaskasutatavaid kahvleid-topse-taldrikuid. Taaskasutuses on meie lemmikuks saanud euroalused, mida igat pidi kasutame õuemööbli meisterdamiseks. See on ulme, kuivõrd palju plastikut toodab üks inimene. Proovige huvi pärast üks nädal sorteerida plastikut segaolmest eraldi ja te näete, kust tuleb enamus meie prügi. Selle aasta suurim panus on olnud aga Laagna kogukonnaaia loomine Võru 11 hoovis, kus kasvatame koos kohalike elanikega oma tarbeks ja rõõmuks toitu. Võimalikult kohaliku toidu tarbimine vähendab ökoloogilist jalajälge. Samuti komposteerime kohapeal taimseid jäätmeid, millest valmib aja jooksul viljakas kompost tuleviku viljadeks. Lisaks panustame sel viisil nii taimede kui ka loomade liigirikkuse suurendamisele. Oma kogemuse põhjal julgustaksime ka teistes linnaosades linnaaianduse peale mõtlema ning huvi korral hea meelega anname oma nõu.


Panusta ka Sina oma kodukoha arengusse! Lasnaidee tegemistel saad silma peal hoida külastades nende kodulehte või Facebooki.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus