fbpx

Kus me täna tehisintellekti näeme?

Tehisintellektist räägitakse üsna palju, aga ikkagi jääb nii mõndagi arusaamatuks – kas kõik robotid on tehisintellektid, millised on tehisintellektid täna ning milline saab olema nende tulevik?

Stardiplats palus seda teemat seletada Toomas Meemal, kes kaitses sel aastal Tartu Ülikoolis magistritööd, milles ta uuris, kas ja kuidas tehisintellekt ja religioon omavahel läbi saavad ning mida võib selle osas tuua tulevik. Toomas on elanud ja töötanud erinevates riikides, töötanud on peamiselt arvutispetsialistina. Praegu on ta pidama jäänud Kanadasse, kus elukoht keset mägesid pakub võimaluse tegeleda tema hobidega nagu kaljuronimine ja mäesuusatamine. Mõtisklemiseks filosoofilisematel teemadel on ta saanud inspiratsiooni tarkadelt inimestelt, kellega elu teda kokku on viinud. Ning tema huvi tehisintellekti vastu on innustanud ka ulmekirjandus ja –filmid, mida ta juba nooruspõlvest alates on rohkem tarbinud. Toomas Meema mõtisklusi tehisintellekti ja selle tuleviku osas saate juba lugeda artiklitest, mida  kajastame osade kaupa kogu nädala jooksul.

Kus me tänapäeval tehisintellekti näeme? Mõned näited meie igapäevases elust? 

Sõltuvalt sellest, kui laialt me tehisintellekti mõistame, võib väita, et tehisintellekt on peaaegu igal pool. Kõige lähem näide on meil alati endaga kaasas, sest paljud rakendused meie telefonis tuginevad tehisintellektile. Mõned näited tehisintellektist meie igapäevases elus:

  • Kui kasutame Google Mapsi, et leida kiireim tee punktist A punkti B, siis ei anna programm meile mitte ainult suunajuhised kuidas punktini B jõuda, vaid programm kasutab lisaks paljusid erinevaid andmeid. Sõltuvalt liiklusvahendist, ajast, hetke liikluskoormusest, võimalikest liiklusõnnetustest või teeremontidest ennustab programm intelligentselt, milline marsruut on kõige efektiivsem.
  • Tehisintellekti kasutatakse jõudsalt turunduses, leidmaks mis meile meeldib ning soovitamaks mida me võiksime tahta. Amazon, Spotify ja Netflix on mõned populaarsed näited, kus meie senise kasutuse ja muu meie kohta teada oleva info põhjal soovitatakse meile uusi tooteid, muusikat ja filme. Selliste ennustuste taga on üha paremad programmid ehk tehisintellektid, millel on meie kohta üha rohkem andmeid ning mis seetõttu võivad teada meie soove paremini kui me ise.
  • Pidev kasv tehisintellekti arengus on hästi näha arvutimängudes, kus arvuti loodud tegelased muutuvad üha targemateks, nende käitumine keerukamaks, raskemini etteaimatavaks ja seeläbi realistlikumaks.
  • Ameerikas kasutatakse koolilõpu kirjandite hindamisel tehisintellektil põhinevaid automaatlugemis programme, mis annavad oma hinnangu lisaks inimesest hindajale.
  • Otseses mõttes kaugemate näidetena võib tuua erinevad kosmoseaparaadid, sidesatelliitidest marsikulguriteni, mis on varustatud tehisintellektiga. See võimaldab neil vastu võtta tarku otsuseid ja edasi funktsioneerida juhul, kui ühendus juhtimiskeskusega katkeb.

Kokkuvõtteks võib nentida, et me kasutame tehisintellekti palju rohkem kui me ise aru pruugime saada.

Toomas Meemat ennast üllatas selle aasta mais Google demonstratsioon, kus tehisintellekt „Google Assistant“ tegi telefoni teel reserveeringud juuksuri juurde ja restorani. Mõlemal korral suutis tehisintellekt inglise keeles rääkides veenvalt hakkama saada üsna keeruka vestlusega. Google Assistant kõlas nii realistlikult, et inimesest osapooled ei kahtlustanud hetkekski, et nad räägivad tegelikult tehisintellektiga. Kuigi antud juhul on tegu kitsa valdkonnaga ja Google poolt valitud näidetega, annab see aimu, kui kaugele selles valdkonnas on jõutud ja mis on lähiajal võimalik.

 

Homme saad juba lugeda artiklit teemal “Kuidas tehisintellekt mõjutab meie elu täna ja tulevikus?”. 

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus