fbpx

Kuidas tunda ära kiusamist?

Kiusamine võib avalduda mitmel erineval viisil. Enamasti tähendab see, et samale õpilasele või noorele tehakse korduvalt liiga tegevustega, mis on teadlikud ja tahtlikud. Loe siit, kuidas kiusamist ära tunda ja mida sel juhul teha.

Kuidas kiusamist ära tunda?

Kiusamise korral paneb üks inimene teist inimest meelega ja korduvalt end halvasti tundma ning kannatajal on raske end kaitsta. Sealjuures on kiusatav ja kiusaja mingil moel ebavõrdses seisus, tehes kiusatavale enda kaitsmise keeruliseks, näiteks sellega, et kiusaja on kas tugevam, populaarsem, vanem vms.

Kiusamine võib olla nähtav (füüsiline, sõnaline) või varjatud (tõrjumine, kuulujuttude levitamine või küberkiusamine), kusjuures viimast on keerulisem märgata.

Mida teha, kui näed pealt kiusamist?

Kiusamise peatamisel on võtmeroll kõrvalseisjatel: saades kiusamisest teada või sattudes sellele peale, tuleb ise sekkuda või kutsuda appi täiskasvanu. Kiusamine saab jätkuda ja kasvada vaid siis, kui kõrvaltvaatajad selle heaks kiidavad või teesklevad, et ei märka.

Kui kaaslased peavad kiusamist lubamatuks, on kiusata keerulisem. Seega on kiusamise peatamiseks oluline mõista enda kui kõrvalseisja vastutust ning astuda kiusamise ohvri kaitseks välja. Head grupisuhted ning erinevuste aktsepteerimine on samuti kiusuvaba keskkonna juures üliolulised.

Kui oled ise kedagi kiusanud..

Kui oled ise kunagi kedagi kiusanud, siis tea, et sul ei ole õigust panna kedagi meelega kannatama. Sul on võimalik kiusamine koheselt lõpetada! Kiusamisvaba kool toob välja kolm olulist soovitust kiusamise lõpetamiseks:

Sind võib aidata, kui püüad korra kujutleda selle kaaslase tundeid, keda oled kiusanud. Mida tunneksid Sina, kui keegi Sinuga sama moodi käituks, kui Sina temaga oled käitunud? Ja võib-olla ongi keegi ka Sind kiusanud – kas see meeldis Sulle?

Mõtle, miks Sa oled talle kahju teha soovinud.

  • Kui ta ei meeldi Sulle või tundub imelik, kuidas võiksid sellega toime tulla ilma talle haiget tegemata? Proovi leida endas võimalus ja viis tema eripäraga leppida.
  • Kui kiusad nalja ja põnevuse pärast, siis proovi leida nalja tegemiseks leida viise, mis ei põhjusta teistele kannatusi.
  • Kui ta ise on Sinuga halvasti käitunud, siis tasub proovida tülile lahendust otsida. Kättemaks sünnitab kättemaksu ja ei ole kasulik kummalegi poolele. Vajadusel palu täiskasvanut appi.
  • Kui kiusamine aitab Sul ennast tähtsana tunda, siis proovi leida teisi viise tähtis olemiseks. Mõtle, mis Sul hästi välja tuleb? Kas saaksid olla kuidagi klassile kasulik? Klassikaaslased hindavad väga ka Sinu sõbralikkust ja abivalmidust.

Kiusamise lõpetamise võib raskeks teha ka see, et teised nagu ootaksid Sinult kiusamise jätkamist. See, et kaaslased on kiusamisel kaasa naernud või tagant torkinud, ei tähenda aga seda, et nad toimuvat naudiksid. Uurijad on leidnud, et enamik õpilasi, see tähendab enamik sinu kaaslasi siiski ei pea kiusamist õigeks, kuid nad ei oska lihtsalt seda peatada. Siin on Sul vaja meelekindlust, et oma käitumist muuta ja haiget tegemine lõpetada.

Kui Sulle tundub, et sa ei suuda oma käitumist muuta, siis palu abi õpetajalt, kooli sotsiaalpedagoogilt, nõustajalt või emalt-isalt.

KELLELGI EI OLE ÕIGUST KAASLASI KANNATAMA PANNA! MITTE MISKI EI ÕIGUSTA KIUSAMIST!

Kes tegelevad kiusamise ennetamisega?

Eestis tegelevad kiusamise ja selle ennetamisega mitmed erinevad asutused, kes tõstavad nii noorte kui ka täiskasvanute teadlikkust seoses kiusamise, selle märkamisega ja selle peatamisega, näiteks SA Kiusamisvaba Kool, Lasteombudsman, Peaasjad MTÜ ja MTÜ Lastekaitse Liit.

Artikli toimetas noorteinfoportaal Teeviit noorteinfo peaekspert Kaie Pranno.

Skip to content