fbpx

Kuidas teha head paremini? ehk Efektiivse altruismi kogukonna tutvustus

14.12.2020
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Noorteinfoportaali Teeviit detsembri teemaks on väärtused. Seekordne artikkel on valminud koostöös Efektiivse altruismiga.

Paljud meist tahavad teha head. Kolm aastat tagasi, enne, kui olin efektiivsest altruismist kuulnud, oli minu peamine küsimus mitte “kas teha head?” vaid “kuidas teha head võimalikult palju?”. Läksin õppima informaatikat. Lootsin, et saan sealt häid võimalusi positiivsete muutuste elluviimiseks, kuid tegelikult ei olnud mul aimugi, mis probleemidele keskenduda või kuidas üldse alustada. Seetõttu oli mul suur rõõm leida, et maailmas on palju teisi inimesi, kes jagavad minu väärtusi ning mõtlevad sama küsimuse üle. Tutvusin efektiivse altruismi kogukonnaga.

Efektiivne altruism on liikumine ja filosoofia, mis kasutab tõendeid ja põhjalikku analüüsi selgitamaks, kuidas teha võimalikult palju head. Seda saab jagada kaheks suunaks. 

Esimene tegevussuund on intellektuaalne. See püüab selgitada, mis on kõige olulisemad probleemid maailmas ja kuidas neid kõige paremini lahendada. Uurimisfookuste hulka kuuluvad muuhulgas tehisintellekti ohud, geneetiliselt muundatud viiruste ohud, farmiloomade heaolu ning üleilmne vaesus. Sellega tegelevad näiteks:

Teine tegevussuund on praktiline. Sinna kuuluvad organisatsioonid, kes kasutavad teadlaste saavutusi ja teevad maailma otseselt paremaks kohaks. Sinna hulka kuuluvad näiteks heategevusühingud, nagu 

Efektiivse altruismi kogukonna inimestelt olen ma paljugi õppinud. Näiteks sain ma kinnitust oma intuitsioonile, et levinud nõuandest “oma kirgesid järgida” ei piisa tingimata meeldiva karjääri leidmiseks. Uuringud näitavad, et tööga rahul olemiseks on kirg vaid üks komponent mitmest. Olulisem on oskus tööülesannetega hakkama saada, töö tähendusrikkus ning meeldivad töökaaslased. Olen õppinud, et kirg ei ole karjääri valikul kõige olulisem.

Peale selle olen veel teada saanud, et karjääri alguses peaksin keskenduma mitte oma otsesele mõjule, vaid oskuste ja tutvuste kasvatamisele; et võimalikult suure mõju avaldamiseks peaksin leidma probleeme, mis on teiste tähelepanu alt väljas; ning et töö leidmisel võivad tutvused olla veelgi olulisemad kui hea CV. 

Kokkuvõttes olen rahul, et sattusin kokku efektiivse altruismi kogukonnaga. Olen leidnud rohkelt inimesi, kes mõtlevad nagu mina ning tean nüüd paremini, kuidas oma karjääriga võimalikult palju head teha.
Kui midagi siit tekstist kõnetas ning tahaksid rohkem teada, siis võta meiega ühendust.

Artikli koostas Richard Annilo

Artikkel on avaldatud 2020. aastal

.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus