fbpx

Kuidas tean, keda valida?

2019. aasta toob Eestis kahed valimised – märtsis Riigikogu ning mai lõpul Euroopa Parlamendi valimised. Eesti Noorteühenduste Liit kogus novembris projekti “Noored Otsustajad” raames üle Eesti gümnasistidelt küsimusi seoses valimistega. Noorte küsimustele on nüüd vastused olemas! Küsimustele jagab vastuseid näitleja ning (video)blogija Märt Koik.Sellele ei ole üht ning ainuõiget lahendust. Kuigi meedia justkui võimendab, et noored teevad oma valikud kommi-kummi või pastaka eest ning täiskasvanute otsused on tulenevalt nende elukogemusest alati põhjalikult kaalutud ning läbimõeldud,  siis tegelikkuses ei pruugi see nii olla. Kotitäie kartulite või 50 euro eest hääletama motiveerimine on eriti kohalikel valimistel väikestes kohtades karm reaalsus. Sellest lihtsalt ei räägita väga palju. Oma valiku tegemist võib võrrelda tegelikult uue telefoni ostmise või söögikohas menüüst valimisega. Sa paned paika mingid kriteeriumid, mille toel sa erinevaid valikuvariante omavahel võrdled. Telefoni puhul sa võrdled tootjat, ekraani suurust, kui hea kaamera sellel on või kui suur on telefoni mälumaht.

Kandidaatide puhul on tootja asemel erakond, mille nimekirja kandidaat kuulub. Ekraani suurus võib olla kandidaadi nimi, mälumahuks tema varasemad kogemused ning kaamera headuseks tema jagatavad lubadused. Ainult sina tead, millised on sinu kriteeriumid – soovid sa näha parlamendis värskeid nägusid või usaldad pika kogemusega elukutselisi poliitikuid tegema seda, milles nad räägivad, et nad head on. Soovid sa toetada erakonda, kelle ainsaks sisuks on vastandumine olemasolevale või neid, kes pakuvad sisulist alternatiivi senistele lahendustele.

See kõik tundub ajamahukas, ent kehtib lihtne põhimõte – ükski valik ei saa olla selle tegemise hetkel vale. Võib-olla järgmistel valimistel hääletad sa teisiti, aga see on okei. Oluline on, et sa teed just praegu oma hääle kuuldavaks.


Rohkem infot leiab veebilehelt #poliitikudlubavad, kus leiad Valijakooli videod, erakondade profiilid (ülevaade nende maailmavaatest ja lubadustest) ning võimaluse teatada rikkumisest.

#Poliitikudlubavad on osaks Eesti Noorteühenduste Liidu projektist “Noored Otsustajad”, mille eesmärgiks on pakkuda kaasavat ning harivat kogemust 16-19-aastastele noortele seoses 2019. aasta valimistega. Projekti elluviimist toetavad Noorteagentuur Erasmus+ programm ning Eesti Noorsootöö Keskus.

Loe veel sarnasel teemal:

Meie partnerid

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus