fbpx

Kuidas kõrgkoolis edukalt hakkama saada?

Gümnaasiumi lõpetamise ja kõrgkoolis õpingute alustamise vaheline aeg võib olla väga väike ja kulgeda lausa ehmatavalt kiiresti. Enamasti peab end kiirelt ümber harjutama ning turvalisest gümnaasiumikeskkonnast saab ühel hetkel kõrgkool, kus võib kõik tunduda keeruline ja segadust tekitav – uued mõisted, õppekava, kaaslased, õppejõud ja kõik muu. Siin on mõned nipid, kuidas kõrgkoolis edukalt alustada.

Võõras keskkond ja uued inimesed

Enamasti on esimese kursuse tudengite õppegrupid palju suuremad, kui oli sinu klass keskkoolis. Uusi inimesi on sinu ümber palju ja võid end tunda suure hulga inimeste seas täiesti üksinda. See on tegelikult normaalne, sest samu tundeid tunnevad tegelikult enamik õppureid, kes on uues koolikeskkonnas või uues linnas. Kuid mida aeg edasi, sulanduvad grupikaaslased üheks ja leiad endale sõpru.

Õppetööde maht ja suurenenud isiklik vastutus

Arvesta kindlasti sellega, et suureneb isiklik vastutus oma õppimisasjade ja tööde ees. Tutvu tunniplaaniga, ainekavaga ja õppekavaga ning jälgi, milliseid töid tuleb teha ja milliseid õppematerjale tuleb läbi töötada. On hea, kui õppegrupil või kursusel on näiteks ühine sotsiaalmeedia grupp või leht, kus jagate omavahel infot.

Süsteemsus

Õppemaht ja materjalide hulk võib tekitada hirmu, tähtajad hakkavad lähemale tulema ja esitatavaid töid ning arvestuste materjale võib kuhjuda palju. Sellises olukorras on kõige parem panna kõik tööd tähtsuse järjekorda ja luua süsteem, kuidas, mida ja millal õpid. Ainult sellisel viisil jõuad eeldatavasti kõik asjad õigeks ajaks valmis.

Veel mõned praktilised nõuanded, kuidas ülikooliõpingutega harjuda:

  • Ole avatud ja suhtle kaaslastega.
  • Planeeri oma aega.
  • Hoia oma kooliasjadel silma peal ja proovi võimalikult vähe puududa.
  • Küsi nõu oma õppeosakonnast, õppejõududelt või kursusekaaslastelt.
  • Ole lihtsalt sina ise.

Artikkel on koostatud noorteinfoportaali Teeviit poolt.

Skip to content