Kuidas koduõppel aega planeerida?

26.04.2020
Kadri Koort, noorteinfo suunajuht

Enda aja planeerimine võib olla vahest üsnagi keerukas, aga kuidas seda teha nüüd, kui riigis on eriolukord ning ka argipäevane õppetöö on koju tulnud?

  1.       Leia endale koht, kuhu saad üles märkida tegevused, mille pead kindlasti ära tegema

Olgu sinu abimeheks kas päevik, märkmik, telefoni memo või mõni äpp – neid kasutades on suurem võimalus asju mitte ära unustada. Lisaks on sul kõik koguaeg silme ees ning nii ei toimu nö. üle planeerimist.

Õpetajad panevad tihtipeale õppimist mõne päeva või suisa nädala jagu ette. Pane need asjad juba pühapäeva õhtul kirja, siis saad nädala jooksul tulevad asjad jooksvalt lisada. Igaks juhuks kontrolli iga õhtu ja hommik peale hammaste pesu järgi ega sulle pole E-Kooli või Stuudiumisse midagi juurde pandud.

Pärast tegevuse lõppu, saad selle nimekirjast maha tõmmata – see on kõige parem osa!

  1.       Pane enda tegevused järjekorda

Tee seda kas tähtsast vähem tähtsamani, igavast kõige toredamani või mõnel muul moel, mis sulle sobib. Märgi eraldi ära asjad, mida on vaja kella ajaliselt teha nt. videotunnid, kella- ja tähtajalised tööd.

  1.       Ära unusta puhkepause teha!

Kuna suur osa koduõppest toimub arvuti või mõne muu ekraani taga, siis planeeri oma puhkepausid nendest vabad.

Jaluta üks tiir õues (ära unusta 2+2 reeglit!), loe ajalehte või mõnda muud paberkandjal teost, joonista enda autoportree, kasta lilli – võimalusi on väga palju.

  1.       Premeeri end

Premeerimine ei tähenda ainult näiteks magusa või muu lemmiku söömist. Tee seda, mis sulle kõige rohkem meeldib. Enese premeerimisega pea aga silmas seda, et sul ei jääks selle tõttu mõni asi tegemata, mis on päeva planeerides kirja pandud.

  1.       Muu oluline

Vaata üle oma ärkamise ja magamamineku ajad. Kuigi võib jääda petlik mulje, et koduõppe ajal võib nende aegadega mitte arvestada, siis see on vale. Inimene peab magama päevas umbes 8 tundi, et aju ja keha korralikult töötaksid.

Õppimist planeerides vali pigem hommikune aeg, sest siis on aju puhanud. Lisaks, kui sa oled päeva alguses õppetöö ära teinud, on sul rohkem vaba aega õhtul – motiveerib?

„Need, kes oma aega kõige halvemini kasutavad, kurdavad kõige rohkem selle lühiduse üle.“  Jean de La Bruyère

Koostanud Gerly Rännik

Kasutatud allikad
Ivask, Pille 2017. 8 nutikat aja planeerimise viisi. – Äripäev 
Tallinna Ülikool: Mitu tundi on õige magada?
Tsitaadid

Avaldatud aastal 2020

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend