fbpx

Kuidas kaitsta oma andmeid Facebookis?

12.02.2018
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

Sotsiaalmeedia on enamike jaoks igapäevaelu tavapärane osa. Selle kõikehõlmavus teeb oma andmete kaitsmise aga väga keeruliseks.

Sa võid oma konto alla lisada ühe pildi ja selle kiiresti kustutada, kuid see võib levida väga kiirelt erinevate inimesteni või teiste internetilehtedeni. Pea meeles – kui mingi veebiteenuse kasutamine on tasuta, oled sina väga tõenäoliselt kaubaks.

Enamasti lisavad nii noored kui ka täiskasvanud endast internetti palju infot. Näiteks seda, kus käiakse söömas, jalutamas või trenni tegemas, mida ja kuidas koos sõpradega tehti. Kindlasti peab arvestama sellega, et sisestatud infot on aina keerulisem eemaldada ja teiste eest peita. Sotsiaalmeedias jagatud pildid puhkusereisist võivad anda nt varastele info, et sinu kodu on tühi.

Juhul, kui sinu andmeid ilma nõusoleku ja teadmiseta levitatakse, on sul võimalik seda probleemi lahendada. Esmalt võta ühendust selle isikuga, kes su andmed avaldas ja palu need tal need eemaldada.

Kui see ei anna tulemust või avaldajaga ei ole võimalik ühendust saada, tasub oma õiguste rikkumisest teavitada Facebooki (või muud sotsiaalmeediakanalit, kus rikkumine toimus). See on väga lihtne, rikkumisest saab teavita nupukese “teata ebasobivast postitusest” või “teavita fotost” (loe lähemalt siit) või kirjuta e-kiri: abuse@facebook.ee. Äärmuslik viis enda kaitseks on pöördumine kohtu poole.

Andmekaitse inspektsioon on koostanud 10 viidet, kuidas lahendada sotsiaalmeedias esile kerkinud probleeme.

Vaata rohkem Andmekaitse Inspektsiooni portaalist www.aki.ee.

 

Koostatud Andmekaitse Inspektsiooni allika põhjal

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus