fbpx

Kuidas aru saada, mida ma oma eluga teha tahan?

Seekordses artiklis räägime Noorte Tugila spetsialistiga elus ettetulevatest kurbushetkedest.

Noorte Tugila noorsootöö spetsialist Jaana:

Elu õpetab erinevaid teadmisi ja oskusi, aga vahel tundub, et ma ei tea, milles olen tugev või mida teha tahan.  Õppida saab vaid ise proovides, katsetades, mõnikord ka ebaõnnestudes ja seejärel uuesti alustades. Teadmiste kõrval on kogemused hindamatu väärtusega.

Vahel aitab vabatahtlik töö aru saada, mida tahan edasi teha. Vahel on noorel vaja sattuda ise teisi juhendama, et mõista, mida ta tahab ja oskab kõige paremini. Vahel mõjub noorele silmi avavalt välismaal toimunud praktika või kursus. Kõike seda pakutakse tänases maailmas noortele üsna palju, sellised võimalused on ka Eesti noortel, sõltumata nende haridusest, elukohast ja majanduslikest võimalustest. 

Sinu ümber on rohkelt võimalusi, kus panna end proovile, kogeda põnevat koos teistega või püüda midagi läbi teha üksi. Noorsootöös on loodud noortele turvaline ja toetav keskkond, kus saada kogemusi, teadmisi, võimalusi proovida, eksida ja taas proovida.

Noorte Tugila aitab sul üles leida sinu uued võimalused kogemusteks. Leia üles oma kodulähedane Tugila, helista, kirjuta või tule lihtsalt kohale (https://tugila.ee/tugilad/), meie rõõmsad ja energilised noorsootöötajad oskavad noori alati aidata, et leida just see suund, mis noorele kõige enam sobib!

Näide, kuidas olukorda saab lahendada

Noore lugu 1

Kohtusin messil noorega, kes ei teadnud, mida edasi teha, samas oli ta töötukassas juba arvel. Talle meeldib töö tootmises, kuid polnud päris kindel, kuhu edasi minna. Seejärel tegime n-ö paar kodust ülesannet, mille puhul jälgis ta ennast selle nurga alt, et mis on see, mida ta igas tegevuses läbivalt armastab teha. Selle tulemusena kirjutas ta kuu jooksul üles kõik hobidega seotud mõtted, saades rohkem aimu tegelikest eelistustest. Kujundasime mõttes tema väärtustega kooskõlalise töökoha ning keskendusime tema eelistustele. Võtsime lahti linna kaardi ning panime kirja kõik asutused, mis võiks tema soovile vastavat töökohta pakkuda. Lisaks uuris ta ka sõprade ning tuttavate kaudu erinevate töövõimaluste kohta. Vaatasime ka Youtube’st Karjääristuudio tutvustusi erinevatest ametitest. Kasutasime nn bilansi tabelit erinevate kahtluste ning võimaluste uurimiseks. Nüüd on noor leidnud mõnusa meeskonna ja hüvedega töö ning tänab jagatud positiivsuse eest, mis teda tööotsingutel toetas.

Noore lugu 2

Tugilasse pöördus täisealine töötu noor, kellel oli depressioon, puudus oma elamiskoht, lisaks kimbutas teda mängusõltuvus. Uurides tema unistuste töö ja õppimismõtete kohta, oli tema eelistus pingevabam töö ja loodusvaldkond. Kuna hetkel tal oma elukohta polnud ning kõik tundus alla mäge minevat, uurisime võimalusi minna välismaale vabatahtlikuks. See võimaldab lihtsalt korraks oma elust välja astuda. Kuna varem polnud noor sellisest võimalusest teadlik, oli motivatsioon selle nimel pingutada suur. Ta sai eemale rusuvast keskkonnast ning panustada just tema huvidele vastavas vabatahtlike projektis. Nüüd plaanib noor juba uut reisi!

 

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus