fbpx

Kui palju ja kui tihti tohib kasutada nutivahendeid?

22.03.2021
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

Nutivahendid on tänapäeval populaarsed ja kohati ka väga vajalikud. Näiteks saab läbi nutivahendi vaadata bussiaegasid, suhelda oma vanemate ja sõpradega, teha koolitöid ja ka niisama internetis surfata. Kuid kas oled mõelnud, kui palju võiks ühe päeva jooksul nutiseadet kasutada?

Nutivahendeid kasutatakse tõesti väga mitmetel juhtudel. Näiteks on seonduvalt kooliga või tööalaselt mõnel ametikohal vajalik palju olla arvutis või telefonis, see on tegelikult juba üsna tavaline nii õppimise kui ka töötamise juures. Samas on mugav uudiseid ja sõprade tegemisi ning toimetusi nutivahendi abil jälgida, piisab vaid internetiühendusest.

Igal juhul on soovitatav pidada piiri, sest kui oled palju telefonis või arvutis, võivad sinu silmad väsida. Seda nii lastel, noortel kui täiskasvanutel. Samuti võib jääda selg kangeks, kehakaal kasvada ja päris sõprussuhted ning suhtlemine ununeda. Õhtusel ajal võib nutiseadme kasutamine sootuks une ära ajada ja sind erksamaks teha.

Kuid kui palju on mõistlik nutiseadmeid kasutada?

Nutiseadmete kasutamise aega ja tihedust peab iga inimene vastavalt oma koolitööde või töö iseloomuga seonduvalt sättima. Kuid sellegi poolest ei ole mõistlik liialdada ja kogu aeg nutiseadmes olla. Isegi tööl või koolis tuleb arvutiga töötades teha vahepause ja harjutusi silmadele. Nutiseadmest tuleneva silmade kuivuse esmane abimees on silmaharjutused, mitte silmatilgad.

Üldjuhul soovitatakse noortel mitte üle kahe tunni päevas nutiseadmes olla, sest pikem aeg võib põhjustada silmade kuivust, suhtlemisvaegust ning kahjustada üleüldist füüsilist ja vaimset tervist.

Koostatud Terviseinfo.ee allika põhjal

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend