fbpx

Persoonilugu Kristiinaga: paljud uued asjad elus võivad algul hirmutavad olla

Noorteinfoportaali Teeviit veebruarikuu teemaks on minu rahatarkus ja ettevõtlikkus. Sellel kuul keskendume muuhulgas ka ettevõtlikkusele ning oma ideede ja mõtete realiseerimisele. Seekord oleme loo teinud SEB Tartu Innovatsioonikeskuse juhi Kristiina Krausega.

Olen üpris hea näide elukutseliselt rööprähklejast. Päevasel ajal töötan SEB Tartu Innovatsioonikeskuse juhina ning õpin Tartu Ülikoolis riigiteadusi ning informaatikat. Olen Matemaatika-Informaatika Tudengiseltsi asepresident ning Riigiteaduste Seltsi liige. Sügava spordiarmastajana leiab mind õhtuti tantsusaalist nii treeneri kui tantsija rollist. Ülejäänud aja pühendan sõpradele ja perele ning puhkamisele – ka aeg iseendale on väga tähtis. 

Mis asi on SEB Innovatsioonikeskus? Kuidas sa jõudsid selleni? 

Minu tee SEB Pangas algas eelmise talve lõpus, kui kandideerisin panka suvepraktikale ning sain ahvatleva pakkumise, mille ka vastu võtsin. Sain suvel ennast heast küljest näidata ning kui Tartu Innovatsioonikeskuse juhi koht vabanes, võtsin julguse kokku ning suutsin teised kandidaadid seljatada – keskuse juhi koha saamine nii noorelt oli hirmutav, kuid väga põnev väljakutse.

SEB-l on Baltikumis 4 Innovatsioonikeskust, igal ühel oma fookusala, mis aitab nii pangal kui meie klientidel tänapäeva kiiresti muutuvas maailmas konkurentsivõimeline püsida. Tartu keskuse kaudu tegeleme peamiselt teaduse, tudengite ning ettevõtluse kokku viimisega, et anda praktilisi kogemusi tudengitele, võimaldada teadlastel oma ideid turul realiseerida ning läbi selle pakkuda ettevõtetele ning pangale uusi võimalusi jätkusuutlikuks arenguks.  

Mida on vaja teha, et sel ajal edukaks saada?

Usun, et praegustel aegadel on eriti selgeks saanud see, et leiad motivatsiooni ja viitsimist vaid nendeks asjadeks, mis sind tõesti paeluvad. Ja see ongi kõige olulisem – kui oled südamega mingi tegevuse juures ning see paneb sul päriselt silmad särama, kaasneb ka edu.  

Kuidas enda eelarvet kõige paremini planeerida?

Äärmiselt oluline on võimekus ennast distsiplineerida. Millised kulutused on tõesti vajalikud ja millised mitte. Kui sa ei ole endaga kokkuleppele jõudnud, et päriselt väldid impulsiivseid oste ning mõtled oma tegevuse läbi, juhtubki nii, et kuigi teed kuu alguses eelarve plaani ja märgid jooksvalt kulutused üles, oled miskipärast ikka kuu lõpus kõvas miinuses.

Millised on olnud sinu suurimad katsumused? Kuidas sa oled neid ületanud?

Kõige raskem on mul (siiamaani) lubada endal uskuda, et ma olen ‘piisavalt tubli’ ning et ma ei pea tuhandes eri tegevuses edukas olema. Mida üldsegi tähendab ‘tubli’? Teen pidevalt tööd sellega, et laskeksin endal rohkem puhata ning et suudaksin öelda ei tegevustele, mis mind tegelikult õnnelikuks ei tee. 

Millised on olnud väljakutsed, hirmud, mured ja rõõmud?

Olen mõistnud, et hirmu või muretsemist ei ole enamasti mõtet tunda – paljud uued asjad elus võivad algul hirmutavad olla – erialavalik ülikoolis, uuel töökohal alustamine, tudengiseltsi juhtimine jm, kuid iga kogemus õpetab meile midagi. Isegi, kui seda kohe ära ei tunne. Oluline on need emotsioonid enda jaoks lahti mõtestada, nii muutuvad need ka hallatavamaks. Rõõmu teeb loomulikult see, kui saan pärast julge otsuse tegemist enda üle uhke olla, ning saan kinnitust, kui kasulik elus riskide võtmine enesearengule on. 

Milline mõte/nõuanne on sinu edu kõige rohkem mõjutanud?

Veidi klišee, aga juba põhikoolis, kui pidime rääkima oma lemmiktsitaadist, oli minu omaks ‘’If you can dream it, you can do it’’ – Walt Disney. See mõte on siiani minuga ning olen näinud, et see tõesti toimib! 

Millega sa motiveerid ennast tegutsema? 

Mul on väga suur kohusetunne, mis paneb mind asju tegema, kuid tean, et see ei ole õige ega tervislik motivaator. Seega proovin alati mõelda, miks ma päriselt midagi teen, miks see mulle meeldib? Kui saan selle enda jaoks selgeks, kaasneb automaatselt tahe tegutseda – motivatsioon ongi olemas.

Kuidas hoiad enda vaimset tervist?

Kõige olulisem on piisavalt puhkamine. Alatasa tegutsedes on aju kogu aeg aktiivselt töös, mis on väga kurnav. Olen aru saanud, et aeg-ajalt on vajalik ka lihtsalt olla – mõni päev, mõned tunnid ei tee päriselt midagi – minu jaoks jube keeruline, aga tegelikult vajalik. Samuti olen üpris valiv selle osas, kelle ja mille jaoks ma oma närve kulutan – elus tuleb prioriteedid paika seada, et iseennast hoida.

Mille poole soovid veel püüelda? Mis on sinu eesmärgid?

Kahtlemata on oluline tegeleda elukutselt sellega, mis tõesti südamelähedane on. Kuigi palganumber ei ole kunagi õige motivaator karjäärivalikuteks, on finantsvabaduse saavutamine minu jaoks tähtis just selles võtmes, et saaksin oma valikuid teha südame, mitte materiaalsete vajaduste põhjal. Ehk siis pean hästi oluliseks seda, et tunneksin end oma elus õnnelikult ning ümbritseksin ennast inimeste ja tegevustega, mis sellele kaasa aitavad. 

Millised raamatud/kursused on aidanud sul selles valdkonnas paremaks saada?

SEB investeerimiskursused algajatele: Investeerimise põhitõed ja edasijõudnutele: Kasumlikud investeerimisstiilid

Raamatuklassika: 

‘’One Up on Wall Street’’ John Rothchild & Peter Lynch

‘’Thinking Fast and Slow’’ Daniel Kahneman

,,Rikkaks saamise õpik’’ Jaak Roosaare, esimene ja teine osa.

Mis sa arvad, kui rahatargad on noored? Anna palun nippe noorele, kuidas olla rahatark. Anna paar nippi, kuidas alustada investeerimisega ning raha kogumisega. 

Näib, et meie tänapäeva noored on tegelikult palju teadlikumad ja ettenägelikumad, kui varasemad põlvkonnad. Kogumise ja investeerimisega alustatakse varakult ning töötamist alustadeks peetakse oluliseks ennast kurssi viia II ja III pensionisamba võimalustega. 

Nipid rahatarkuseks:

  • Lepi päriselt iseendaga kokku, millele sa lubad endal raha kulutada ja millele mitte.
  • Kui see tehtud, saab kuu eelarve koostamine edukas olla – mõtle läbi, palju ja kuhu sul raha läheb.
  • Jälgi oma kulutusi ja analüüsi oma käitumist – milles oled tubli, mida saaks paremini teha?
  • Leia endale sobivad tööriistad, mis sind kulutustel silma peal hoidmisega aitavad.
  • Investeerimiseks:
  • Kõige olulisem on alustada! Ära arva, et vajad selleks suuri summasid – ka tudengile taskukohaste, väikeste summade investeerides saab aastatega korraliku tagavara luua.
  • Vii end kindlasti investeerimismaailma põhitõdedega kurssi. Loe raamatuid, artikleid, kogemuslugusid. 
  • Algajana on tähtis mõista, milline platvorm ning millised väärtpaberid sinu eesmärkide ning riskitaluvusega sobivad, et mitte oma rahakotile suuri probleeme tekitada. Investeerimisega kaasneb alati risk!
  • Kogumiseks:
  • Loo raha kogumise harjumus – sellega saavad aidata igakuised automaatsed kanded kogumiskontole või digikassa – igalt kaardimakselt läheb väike summa su hoiukontole. 
  • Hoia kogutud raha oma põhikontost eraldi, et seda impulsiivselt ära ei kulutaks.
  • Kogutud raha on kasulik investeerida, kuid pea kindlasti meeles, et investeeri vaid selliseid summasid, mille kaotamist saad endale lubada.

Artikkel on avaldatud 2021. aastal.

Skip to content