fbpx

Teeviit vabatahtlik Diana: minu jaoks on vabatahtlike töö oluline, sest sellega me näeme endast kaugemale

18.12.2020
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Noorteinfoportaali Teeviit üheks teemaks on väärtused, just noorte väärtused. Seekordne intervjuu on Teeviida sündmuste tiimi vabatahtliku Diana Zvonkovaga, kelle jaoks pole Teeviit ainus koht, kus vabatahtlik olla.

Kes oled, kus tuled, millega tegeled?

Olen Diana ja tulen Tartust. Olen üliõpilane Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia kogukonnahariduse ja huvitegevuse erialal. Lisaks käin erinevatel üritustel vabatahtlikuks.

Mida tähendab sinu jaoks vabatahtlik töö?

Mina võtan vabatahtlikku tööd kahe kategooriana: on püsivabatahtlik ja projektipõhine vabatahtlik. Projektipõhine vabatahtlik töö on minu jaoks see, kus sa lähed mingile projektile appi, müüd pileteid, kontrollid pileteid, paned toole, midagi sellist lühiajalist. Püsivabatahtlikuks tööks loen ma näiteks Teeviidas vabatahtlikuks olemist, kus ma olen püsivalt ning pikalt seotud selle organisatsiooniga.

Kuidas see kõik alguse sai?

Kõik sai alguse sellest, kui ma õppisin Tartu Ülikoolis Taani filoloogiat. Meil oli õpinguid tutvustav üleülikooliline  aine ja seal räägiti, et on selline asi nagu vabatahtlike värav, kus on pakkumised vabatahtliku töö tegemiseks. See jäi mulle meelde ning kui ma Viljandi kultuuriakadeemiasse õppima läksin, siis kogu energia akadeemiast andis tõuke seda vabatahtlikke väravat uurima minna. Nii ma leidsin esimese projekti aga ma ei mäleta mis see oli. Sealt edasi leidsin ma Facebookist grupi lahedad vabatahtlikud, kust tuleb tegelikult rohkemate projekte infot.

Kui palju sul on erinevaid kogemusi? Mis sa teinud oled?

Olen käinud kahe ja poole aasta jooksul umbes 8-10 projektis vabatahtlikuks. Mu absoluutne lemmik on Paide Arvamusfestival, seal olen ma käinud kaks viimast aastat vabatahtlikuna. Teine, mis väga meeldis on start-up day Tartus, selle sündmuse mastaap oli suur ja kõik olid hästi sõbralikud. Prima vista kirjandusfestivalil Tartus käin ka iga aasta. Tallinna mingitel üritustel olen käinud. Põhiliselt ikka mandri Eesti – Tartu-Tallinn-Paide-Viljandi.

Kõige suurem elamus või kõige tähtsam kogemus, mis sa oled saanud selle 2 ja poole aasta jooksul?

Iga üritus annab omaette kogemuse aga kõige lahedam on ikkagi arvamusfestival, seal vabatahtlikuks olemine tekitab kogukonna tunde. Arvamusfestivalil olen olnud iga aasta samas meeskonnas, minu ümber on samad inimesed. Vabatahtlikele tehakse jõuluüritusi. Nüüd talvel oleks pidanud olema jõulupidu aga koroona pärast jääb sel aastal ära. Ühised üritused vabatahtlikele tekitavad suurema kogukonna tunde, kui see, et ma lihtsalt tulen, müün pileteid ja siis lähen ära. See on kõige meeldivam, mõnusam ja suurem kogemus.

Mis tunde sinus vabatahtlik olemine tekitab?

Vabatahtlik töö tekitab minus mõnusa sooja tunde. Eriti pärast seda, kui korraldajad tänavad ja sa näed tänu nende silmis, tekib soe, mõnus tunne, mis kestab veel paar päeva. Lisaks jätab tähtsa mulje, et ma tegin midagi, mis sest et see oli lihtsalt pileti müümine või jäätisepaberite kokku pühkimine. Tegelikult sa ju ikkagi aitasid mingi ürituse edukaks toimimiseks kaasa. See on selline hästi tore tunne.

Millist väärtust omab vabatahtlik töö sinu jaoks või sinu elus?

Minu jaoks on vabatahtlike töö oluline, sest sellega me näeme endast kaugemale ja erinevaid inimesi. Isegi, kui projektis ei ole palju inimesi siis oled eesliinil ja sinu juurest käib läbi tuhandeid inimesi. See tekitab tunde, et oled osa millestki suuremast, minu jaoks on see väga suur väärtus ja tekitab veidi alandliku tunde. Vahel tekib tunne, et olen ainult mina ja maailm aga kui sa käid vabatahtlikuks, siis sa näed paljusid inimesi enda ümber, nii selles projektis, enda grupis kui ka neid, kes lihtsalt su juurest läbi käivad. Vabatahtlikuks käimine tuletab taas meelde, et olen osa maailmast.

Mida sa elus veel väärtustad?

Ma väärtustan veel elus sõprust, suhtlemist, üksteise austamist, haridust, kogukonda.

Sul on võimalus öelda midagi noortele, mis sa tahad öelda?

Ma ütleks, et käige kindlasti vabatahtlikuks, käige seal, mis paneb su südame põksuma kiiremini. See ei pea olema mingisugune suur asi, et teete kuskil Vähifondi juures vabatahtlikku tööd. Kasvõi see, et lähete väikesele üritusele appi enda koolis või noorteks on suur asi. Saage see tunne kätte ja kui meeldib siis tehke veel ja kui ei meeldi on muid asju, mida teha saab.

Intervjueeris Helerin Leemets 2020. aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus