Kogemuslugu personalijuhi Laima Parikuga: tee ja mõtle nii nagu sa tahad, et sinuga käitutaks ja sinust mõeldakse

14.12.2020
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Palun tutvusta ennast.

Mina olen Laima – nagu šokolaad :). Olen personalitööga tegelenud üle kümne aasta erinevates ettevõtetes. Töö teemalistel läbirääkimistel olen olnud nii töötu kui ka juhi rollis, ehk et olen olnud nii ühel kui teisel pool lauda. Mõni aasta tagasi lõpetasin Tallinna Tehnikaülikooli magistriõpingud personalitöö ja -arenduse valdkonnas. Olen positiivse ellusuhtumisega, töörõõmu usku ning pean oluliseks häid suhteid ja loovat lähenemist.

Millised on tuleviku töö juures olulised oskused/väärtused?

Väärtusena saab välja tuua ausust, jagamist, inimlikku suhtlemist, loovust ja hoolimist teineteisest kui keskkonnast. Enam ei otsita süüdlasi ning ollakse valmis õppima, kohanema ning erinevates meeskondades panustama. Seejuures on oluline isikliku- ja tööelu võimalikult sujuv kooslus ning vabadus oma töö sisu ise kujundada ja rohkem otsustada töökorralduslikkuse üle. Tulevikus hinnatakse väga käsitöö oskust ning teadlikkust IT-valdkonnast. Kindlasti hinnatakse inimesi, kes on kannatlikud olema head suhtlejad ja juhendajad eakamatele või erivajadustega inimestele. Muidugi on oluline olla julge, rääkida oma ideedest ning oskus kuulata teiste omi.

Igaühe jaoks saab olema tähtis tema nimi ning nii öelda bränding selle taga, ehk kompetentsid, suhtlusoskus, paindlikkus ja kohanemisvõime. Usun, et väga huvitavaks kujuneb hea leidmine vs halbade uudiste jagamine. Lisaks toon välja stabiilse ootuse vs pidevalt muutuv keskkond ja määramatud olukorrad.

Millised oskused/väärtused on kadumas või mida tulevikus enam vaja ei lähe?

Juba täna pole vaja teha tööd, mida uued tootmisliinid meie eest ära teevad. Kadumas on äärmiselt rutiinne käsitöö, mida robotid ja arvutiprogrammid saavad meie eest teha (sh nt raamatupidamises). Erinevad väärtused on erinevates valdkondades pisut erinevad. Näiteks müügitöös on oluline võistluslikkus ja tohutu saavutusvajadus ent tehases mõnes ametis on oluline rutiinitaluvus ja oskus ka üksi ülesandeid täita.

Kuidas üldse sooritatakse karjäärivalik?

Karjäärivalikust saab rääkida siis kui noor on valmis ise oma otsuste eest vastutust võtma. Juba koolielus tasub proovida võimalikult paljusid tegevusi (sh ürituste korraldamine, grupitöös eestvedamine, talgutel osalemine, sport ja muusika, esinemine, teiste aitamine, abivajaduse märkamine jne) – esialgu on need seotud huvitegevustega, hiljem juba teadliku valikuna. Ka juhustel on oma roll ja samuti inimestel, kellega sagedamini suhtleme.

Karjäärivalik on enamasti segadust tekitav, sest maailm meie ümber muutub mõnikord liiga kiiresti. Meil, Eestis, on olemas päris head karjäärinõustajad, coachid ja ka psühholoogid, et see kergem oleks.

Kuidas noor saab aru, et üks või teine elukutse on just tema jaoks?

Elukutsed pole ammu enam kogu eluks, mistõttu tasub erinevaid ameteid proovida. Ma olen kindel, et igaühe sisetunne annab märku, et nüüd, selles hetkes, on õige teha üht või teist tööd. Muidugi on hea kasutada ka karjäärinõustajate abi või rääkida oma tuttavate täiskasvanutega ja lihtsalt sõpradega arutleda. Unistada tasub aga suurelt, sest üks amet võib viia teiseni ning unistustel on kombeks täide minna – kannatlikkus on siin oluline.

Päris tavaline on see, et me kahtleme oma valikutes ja see on OK, sest iga kogemus annab meile teadmise, millest õppida.

Mänguliselt lähenedes võiks öelda, et elukutse on just sinu jaoks kui suudad 60 sekundiga rääkida tööst ja endast selles rollis täiesti võõrale inimesele või vanavanematele tohutu õhinaga.

Millest peaks alustama, et leida õige elukutse?

Küsi endalt ja pane kirja mõned mõtted:

1. Mida ma tegelikult tahan teha? Miks just seda?

2. Milliseid tegevusi ma naudin ja teen tasuta?

3. Mida teeksin siis kui mind mitte miski ei piiraks? Miks?

4. Kes on 10 mulle väga olulist inimest-eeskuju? Miks?

5. Mis on see tunnustus, mida soovin saada? Kuidas ma tean, et olen õigel teel (nt mingi lause kelleltki mulle oluliselt, töökeskkond, kuhu tahan minna, karjääriredeli üks kindel aste või ametinimetus jne)

Lisaks sellele proovi suviti või vaheaegadel erinevaid tööampse. Ole töövarjuks vanematele, vanavanematele või tuttavatele. Vaata ringi – milliseid töid teevad su vanemad, naabrid, sugulased, mida on vaja koduses majapidamises teha, mida teeksid teistmoodi?

Ja muidugi kui on viitsimist surfata, siis töövahendusportaalides olevad töökuulutused annavad inspiratsiooni ning erinevate ettevõtete kodulehtede karjäärilehed samuti – praktikavõimalustest maailmamuutjaks.

Mida saaks noor teha, et leida enda jaoks olulised väärtused?

Tee ja mõtle nii nagu sa tahad, et sinuga käitutaks ja sinust mõeldakse. Pane kirja märksõnu, mis on sulle olulised ja jaga neid mõtteid usaldusväärsete lähedaste ja sõpradega – arutledes avastad ennast! Sellist väikest kirjatööd tasub samuti üle mõne aja korrata – nii märkad muutusi, mis on täiesti OK.

Head nõuanded/nipid, kuidas noor saaks ennast arendada ja analüüsida?

Eelpool on mõned küsimused, mida tasub erinevatel aegadel endalt ikka ja jälle küsida. Hea on oma mõtteid ja tundeid ikkagi jagada lähedaste või sõpradega. Aeg-ajalt on oluline ka karjäärinõustaja või mõne teise nõustajaga nõu pidada ja õppida tagasisidet küsima. Kui aga juba tööle oled saanud, siis sinu otsene juht ja personalitöötajad on reeglina alati valmis sind ja su ettepanekuid kuulama ja teemasid avama. Otsused teed alati ise, aga tunnetuse täpsustamiseks on hea tundeid ja mõtteid jagada.

Kus saab leida rohkem informatsiooni?

Tööelu kohta on palju kirjutatud. On mitmeid artikleid ja lehekülgi, kust infot saab. 

Näiteks:

Erinevad erialade grupid FB-s

LinkedIn keskkond – so nagu tööalane FB 🙂 – palju tõsiseltvõetavaid artikleid

Tööelu.ee

Töötukassa/karjäärinõustamine

CVKeskus/karjäärivalik

Uuringute tulemused ja statistika

Podcastid ja vebinarid – kirjuta vaid märksõna otsingusse.

Küsis noorteinfoportaali Teeviit sisuloome tiimi liige Doris Tepp.

Artikkel on avaldatud 2021. aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend