fbpx

Kogemuslugu Normaniga: noorelt ettevõtjaks

26.02.2022
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Noorteinfoportaali Teeviit veebruari teemaks on ettevõtlikkus. Peamiselt keskendume noorte osalusele ja ettevõtlikkusele. Seekord jagame Norman Vesteri kogemuslugu ettevõtlusest ning ÜRO noordelegaat olemisest.

Hetkel õpin Tartu Ülikoolis teisel kursusel majandusteaduskonnas ning samal ajal juhin sotsiaalset ettevõtet juba üle aasta. Täpsemalt alustasime eelmise aasta sügisel. Meie ettevõte soovib leevendada eakate suhtlusvaegust Eesti hooldekodudes. Selle ideega alustasime Starteris ning nüüdseks oleme liikunud läbi Ajujahi, Tehnopoli ja Nula Inkubaatori. Nüüdseks oleme jõudnud selleni, et soovime laieneda ka välismaale.Selle kõrvalt olen ma Välisministeeriumi ja Eesti Noorteühenduste Liidu ÜRO noorte programmis. Noorteprogrammis on minu ülesandeks anda erinevates koolides loenguid, esindada noori rahvusvahelisel tasandil ÜRO Peaassamblee juures, samuti osalen erinevates Välisministeeriumi ning poliitilistes aruteludes, kus on mul võimalik oma sõna sekke öelda. 

Kust selline huvi tekkis?

 Ettevõtlushuvi on mul olnud juba suhteliselt kaua. Kokku olen tegelenud sellega umbes 4 aastat. Alustasin ma õpilasfirmadega, olin ühe muusikaagentuuri õpilasfirma finantsjuht Inglismaal.Inglismaal õppisin ma gümnaasiumis. Usun, et huvi tekkis ka selle tõttu, et käisin Inglismaal ettevõtlikkusele keskendunud erakoolis, kus panti suurt rõhku ettevõtlikkusele ning koolivälistele tegevustele. Hooldekodude teema on minu jaoks südamelähedane, sest olen elanud koos ema ja vanaemaga ning vanaema oli see, kes kodus kasvatas. Seetõttu on jäänud minusse soov hoolitseda vanemate inimeste eest. 

Inglismaal olles tegin ma väga palju vabatahtlikku tööd ja heategevuslikku tööd. Käisin hooldekodudes aitamas, näiteks mängisin hooldekodu elanikega malet. Käisin nii umbes 40 erinevat hooldekodu läbi. Kui ma tulin tagasi Eestisse, siis hakkasin enda startup programmi mõtlema. Ja sealt on see idee kiiresti edasi arenenud. See on ka minu jaoks põhiline inspiratsioon.

Miks sa kandideerisid ÜRO noordelegaadiks?

Mind on see teema juba päris kaua kõnetanud. Kandideerisin juba esimeses voorus noordelegaadiks, kuid mind ei valitud, sest õppisin siis veel Inglismaal. Lisaks mu teistele huvidele huvitab mind ka noorte osalus ja poliitika. Seetõttu otsustasin ka teist korda kandideerida, kuna noordelegaadina on mul võimalik a-poliitiliselt sõna võtta tähtsadel teemadel ilma erakonda kuulumata. Mulle meeldib see programm, sest mul on võimalik suhelda palju rahvusvahelisel tasandil ning noortele anda enda teadmisi edasi. 

Mida tundsid noorelt ettevõtjaks saades?

Ma usun, et see on mulle suur eelis, sest see annab mulle võimaluse põruda, et kui mul midagi valesti läheb või välja ei tule, siis mul on aega veel asju parandada ning vajadusel uuesti alustada. See on kindlasti üks suur pluss noorelt ettevõtjaks saades. Teine pluss on kindlasti iseseisvus. Juba enne 18 saamist võisin ma öelda, et olen iseseisev ning vastutan ise enda asjade eest. Miinustest tooks välja, et raske saada noorena investoreid ning teised ettevõtted ei pruugi nii tõsiselt võtta. Tihti on ideedele palju kriitikat, sest ei usuta, et noor võib miskit huvitavat teha. Samas kriitika on hea, sest see aitab arendada. Teine miinus on see, et olen ettevõtlusega seoses palju enda tutvusi ja sõpru kaotanud, sest tihti on noored dramaatilised ning kadedad. Samas võib seda võtta kui saatust, et ju ei olnud see inimene loodud jääma sinu kõrvale. 

Kas sul on olnud ka tagasilööke?

Väikseid tagasilööke on ikka olnud nii ettevõtluses kui ka noorte osaluse maastikul. Näiteks olen sattunud kokku vallavanematega, kes ei usu noortesse ning seetõttu ei anna ka võimalust. Usun, et sellises olukorras ei ole mõtet vaielda, vaid töötada iseseisvalt ning tulla tagasi juba konkreetsete numbritega ja uuringutega. Sama juhtub ka mõnikord ettevõtluses. Ettevõtlusest veel see, et raske on üldiselt kliente saada. Usun, et suurim põrumine oli see, kui kaotasime pandeemia alguses kõik lepingud ja kokkulepped.  Olime juba lootust kaotamas, sest meie käive läks päevapealt nulli. Samas ei jätnud me klientidega suhtlemist pooleli ning nii tekkis ka idee digilahendusest, meie virtuaalreaalsuse mõte.

Kuidas teha valikuid?

Valikute tegemine on alati raske. Olgu siis see, et pead kellegi lahti laskma või uue juurde võtma või tööülesandeid ümber tegema. Kõige rohkem enda valikuid olen ma teinud läbi konsulteerimise. Õnneks oleme neljakesi ning seetõttu on inimesi, kelle peal enne idee läbi proovida. Usun, et valikuid aitab teha see, kui on olemas 1-2 inimest, kes on üpriski kriitilised, et kes ei peagi olema sinu poolel, et näeksid ka teisi pooli. 

Kas te olete ise ettevõttes näiteks läinud tülli? Kuidas hästi konflikte lahendada?

Jah kindlasti oleme läinud. Ettevõtlust võib veidi võrrelda abieluga, et ehk ikka inimesed tülitsevad. Kuna meil on niipalju projekte, tööd ja oleme enamjaolt stressis, kuna on palju tegemisi, siis on ka tülid lihtsad tekkima.  Konfliktide lahendamisel on oluline kohe rääkida asjad läbi, sest muidu võivad emotsioonid üle pea tõusta. Mida kiiremini probleemi välja tood, seda kiiremini saab see lahendatud. 

Kuidas stressi leevendada?

Mina leevendan stressi sellega, et võtan üldjuhul iga kahe kuu tagant endale meeldiva tegevuse ning tegelen mingi aja sellega, mis mulle tõeliselt meeldib. Eks iduettevõtte juhina täielikult stressi leevendada ei saagi, kuid on võimalik ennast ajutiselt välja lülitada.

Aga veel noh, sa ütlesid ka päris palju stressi, et kuidas sina stressi leevendavad. Ettevõtte juhina on probleemiks, see et koguaeg peab kuskil käima, meili jälgima jne, et vahepeal peab minema lihtsalt kohta, kust keegi sind kätte ei saa.

Mis selle kõige juures inspireerib?

Kindlasti motivatsiooni annavad hetked, kui keegi ütleb, et minu tööst on tõeliselt kasu.  Meil oli siin paar kuud tagasi juhtum, kus üks mees hooldekodus lihtsalt istus alati toas ja ei rääkinud isegi personaliga. Me käisime temaga kolm korda rääkimas ning siis juba see mees ise küsis, et millal me tagasi tuleme. Selline väike positiivne tagasiside on edasiminev jõud. Me liigume samm-sammult paremuse poole.

Kuidas sina saad eesmärke? Võib-olla oskad soovitada mingeid häid nippe noortele, kuidas seada eesmärke?

Tesla juht on öelnud, et kõige parem viis eesmärkide täitmiseks on see, et kui võtad mingi suure eesmärgi ja paned võimalikult vähe aega selle jaoks ning nii saad sa motivatsiooni, et leida viise, kuidas seda võimalikult kiiresti efektiivselt teha. Näiteks on olnud meil eesmärke, kus paneme tähtajaks 2 päeva ja siis me lihtsalt nonstop teeme tööd ning saavutame enda eesmärgi. See on hea tunne. 

Millised on sinu viia aasta eesmärgid?

Viie aasta eesmärgiks kindlasti ma tahaksin laieneda vähemalt Tartumaa, Harjumaa ja Pärnumaale. Soovime arendada enda virtuaalkohtumiste süsteemi. Ahvatlusi on ärimaailmas palju, kuid sa pead leidma selle, mis on seda asja väärt ning mida on väärt arendada. Mõned pakkumised lihtsalt kaovad, mõned on majanduslikult vajalikud, eks nii saab ka aega planeerida. 

Mida sa tahaksid öelda noorele, kes mõtleb luua õpilasfirmat või enda ettevõtted?

Enne kui hakata  midagi tegema on hea küsida inimestelt tagasisidet, et mida nemad sellest arvavad. Just inimestelt, kes ei ole sinu sõbrad. Lõpptulemus on see, et kui võõrastele sinu idee meeldib, siis sellel on potentsiaali. Kui inimeste jaoks on see liiga keeruline, siis tuleb miskit muud välja mõelda. Mida kiiremini sa põrud, seda kiiremini on võimalik leida midagi uut ja huvitavat. Peab olema lihtsalt enesekindel, et see enda asi maha müüa. 

Mida sooviksid noortele veel öelda?

Soovin noortele enesekindlust ning pealehakkamist. Olge aktiivsed ning katsetage paljusid asju. Tehke enda hääl kõlavaks ning minge kindlasti valima, sest ka teie hääl loeb. 

Artikli koostas Teeviit sisuloome tiimi koordinaator Maris Praats

See artikkel on valminud Noorsootöö nädal 10 #looniseomaelu raames, mis toimub 23.-30.november 2020. Vaata rohkem noorsootoonadal.ee

Vaata ka kogemus- ja inspiratsioonilugusid meie Teeviit tulevikku Youtube kanalist.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus