fbpx

Kogemuslugu Miina Muruga: kolm mõtet, mida enne poodlemist läbi mõelda

16.12.2019
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

Detsembrikuu teemaks on keskkond. Selle teema raames tutvustame teile erinevaid aspekte keskkonnast. Täna toome Teieni  Miina Muru loo. 

Olen terve elu olnud keskkonnasõbralik, just tänu oma perele, kes on alati targalt tarbinud. Paar aastat tagasi, kodust välja kolides ning maailmas ringi seigeldes, nägin kui reostunud tegelikult paljud paigad ümber maakera on. 

Aasias surfates ei saanud ma isegi kahte sammu vees astuda ilma, et jalg oleks kilekoti sisse kinni jäänud või mingi muu plastmass oleks talda torganud. Sain aru, et ma saan väga palju rohkem ära teha, et hoida loodust ja keskkonda, ennast harides ning olles inimestele enda ümber heaks eeskujuks tarkade ning loodussõbralike valikute ja otsustega. 

Selleks, et olla keskkonnasõbralikum, on nii palju erinevaid variante, kuid üks on selge – me peame vähem tarbima pakendeid, tooteid, bensiini, elektrit, vett, liha jne.  Üks väike artikkel ei ole piisav, et kõiki neid ideid välja tuua, kuid tooksin siiski välja kolm mõtet, mida mina enne poodlemist alati läbi mõtlen, et vähem tarbida, ning soovitan ka teil kaaulda. 

  1. Ole loov – Hetkel on zero waste elustiil nii populaarne ning terve sotsiaalmeedia on imeilusaid pilte täis. See tekitab tunde, et kõik asjad, mida me kasutame, peavad olema piltilusad, mis omakorda paneb meid uusi asju koguaeg ostma, kuigi meil on kodus vajalikud asjad juba olemas. Vaata oma kodus ringi ning ole loov. Me ei pea ostma bambusest söögiriistasid kui köögikapis on juba metalist kahvel ja lusikas olemas. Toidukarbiks sobib imehästi ka jäätisekarp ning supipurk.  Enne uute asjade soetamist mõtle alati: Kas sul on juba olemas midagi, mida saaks kasutada uue asja soetamise asemel? Kas sa soovid seda, sest see on popp ning toode on hästi turundatud või sa tõesti vajad seda?
  2. Kasuta olemasolev lõpuni enne uue ostmist – Ma arvan, et see oli minu jaoks kõige raskem üleminek, sest alati näeb poes kõik parem välja. Samas kui kodus on juba kolm pudelit shampooni ning kehageel, siis keskkonnasõbralikum oleks neile esmalt kasutust leida ja alles siis uute variantide, nagu näiteks tahke shampoon, poole vaadata.
  3. Küsi perelt ning sõpradelt – Enne kui uusi asju ostma lähed, küsi sõpradelt või pereliikmetelt ega neil midagi sarnast üle ei ole. Vahel juhtub ikka, et ostame midagi, kuid ei ole sellega rahul ning see jääb lihtsalt seisma, kuid kellegi teise jaoks võib see kasulik olla. Ära karda küsida – inimesed aitavad alati kui ilusti küsida.

Artikkel on avaldatud 2019. aastal

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend