fbpx

Kogemuslugu Kirkega: igaühe väike samm teeb lõpuks kokku suure sammu looduse ja keskkonna heaks!

Noorteinfoportaali Teeviit maikuu teemaks on “Mina kui maailmakogukonna liige”. Sellega seoses oleme teinud intervjuu Kirke Raidmetsaga, et tutvustada ühe noore keskkonnasõbralikku käitumist ning harjumusi. Kirke on Tallinna Ülikooli bioloogia eriala teise kursuse tudeng ning vabal ajal lööb ta kaasa looduskaitselistes tegevustes, matkab ringi, pildistab loodust või tegeleb millegi muu põnevaga.

Kui keskkonnateadlik sa oled?

Mõnda aega tagasi oleksin öelnud, et olen keskmisest teadlikum, kuid mida aeg edasi, seda rohkem avastan, et on nii palju, mida ma pole varem kuulnud, seega pean ennast keskmiselt keskkonnateadlikuks. 

Mida tähendab sinu jaoks keskkonnasõbralik käitumine?

Keskkonnasõbralik käitumine tähendab minu jaoks seda, et inimene käitub nii, et oleks hea talle ja ka loodusele tema ümber. Ta võtab nii palju kui eluliselt vaja ja muu jätab puutumata.

Millised on sinu väärtused seoses keskkonnaga?

Keskkond on osa meist ja meie oleme osa sellest ning seda tuleb hoida ja kaitsta. Näiteks, ma ei näe inimestel õigust loodusega nii omakasupüüdlikult ümber käia, nagu seda on palju aastaid tehtud ning tehakse ka tänasel päeval.

Kuidas algas sinu teekond?

Ma arvan, et minu teekond keskkonnasõbraliku käitumise ja harjumuste poole sai alguse põhikooli lõpus, kui hakkasin tegelema rohkem looduskaitsega seotud teemadega ning seetõttu hakkasin tundma suuremat huvi keskkonna vastu. Näiteks, kuidas olla ise keskkonnasäästlikum?  See kõik algas väikestest sammudest. Ja väikeste sammudega liigun ka edasi.

Millest võiks alustada?

See on hea küsimusi ja ühtset vastust on raske anda, sest kõik inimesed on erinevad, aga ma arvan, et alustada võiks oma tarbimise ja käitumise jälgimisest. Samuti võiks tutvuda keskkonnasõbraliku käitumise ja harjumuste põhimõtetega ning mõtiskleda selle üle, milliseid muudatused saaksin ise ellu viia. Igaühe väike samm, teeb lõpuks kokku suure sammu looduse ja keskkonna heaks!

Millised on sinu harjumused seoses keskkonnasõbraliku käitumisega?

Üks põhiline harjumus ongi pidevalt keskkonnasõbraliku käitumise temaatikaga kursis olemine ning väikeste eesmärkide seadmine, sest väikestest eesmärkidest tekivad mingil hetkel harjumused.

Millised on olnud sinu väljakutsed seoses keskkonnasõbralikuma käitumisega?

Neid on olnud palju, näiteks elektritarbimise vähendamine, pakendivaba poodlemine, taaskasutusest vajalike asjade leidmine ning veel palju erinevaid väikeseid väljakutseid.

Millele sa tahaksid tähelepanu pöörata?

Kindlasti sellele, et kõik, mida reklaamitakse keskkonnasõbralikult, ei pruugi seda olla. Tuleb ikka ise uurida, mis tõesti on ja mis pole keskkonnasäästlik. Keskkonnahoid on meie kõigi asi, see pole midagi kauget – see on täna, siin ja praegu.

Mida peaks üks noor teadma keskkonnast?

Ilmselt seda, et tal on võimalus ise oma käitumise ja eeskujuks olemisega palju muuta ning tema ongi meie keskkonna tulevik.

Soovitusi, mida saaks keskkonna säästmiseks rakendada?

Selliseid soovitusi on raske anda. Aga annaksin sellise mõtte – tarbi mõistlikult ja loodussõbralikult ehk nii palju kui eluliselt vaja, aga nii vähe kui võimalik, et säästa loodust ja meie keskkonda, sest meie oleme osa sellest ja see on osa meist. Põhimõte – “Kõigile, piisavalt, igavesti!” – tundmatu üliõpilase definitsioon kestlikule arengule.

Küsis sisuloome-ja koostöösuhete tiimi liige Doris Tepp

Pildi autor Triinu Sepp

Toimetas Kätrin Zupsmann

Artikkel on avaldatud 2021. aastal

Skip to content