fbpx

Kogemuslugu Keio Soomelt: Kaks suurepärast kogukonnategevust kolmel aastal

Festheart – baltikumi ainus regulaarne LGBTI+ filmifestival

August 2016. Rakveres on valmimas uus kino ja aiavestluse käigus viskab Teet välja idee – Baltikumi ainus LGBTI+ filmifestival, siinsamas Rakveres. Kõlab üsna hästi? Hullult? Šokeerivalt?

Peale õhtuseid läbirääkimisi elukaaslasega lükkasime rattakesed käima. Kohtumised erinevate inimõiguste ja LGBT valdkonnas töötavate inimeste ning organisatsioonidega, tasapisi sõlmuvad kokkulepped ja kõige olulisem – meie programmijuht Tiina. Tiina nõusolek meeskonnaga liituda oli ilmselt kõige olulisem samm professionaalse festivali loomise teel. Ega me vist ei andnud endale tol hetkel ise ka täpselt aru, milliseks kõik kujuneb ja kuidas see meie edasist elu võib mõjutada.

Veebruaris 2017 saime ühe õhtuga vähemalt selleks päevaks Eesti kõige tuntumateks kultuurikorraldajateks. Rakvere Linnavolikogu diskrimineeriv tegevus, paremäärmuslaste organiseeritud meeleavaldus ja tohutu torm sotsiaalmeedias oli sedavõrd massiivne, et ma vist isegi ei tundnud ennast eriti halvasti. Seda kõike oli lihtsalt sedavõrd palju, et oma absurdsuses muutus see pigem kehvaks palaganiks, mida muiates pealt vaadata.

Täna esimesele festivalile tagasi vaadates on tegelikult keeruline mõista, kuidas me tol korral seda kõike niivõrd rahulikult võtsime. Ning asjal oli ka teine pool – vaatamata praktiliselt olematule turunduseelarvele olime me väga laialt kajastatud. Naljatamisi kutsume paremäärmuslasi siiani oma “turundustiimiks”.

Oma kogukonnale sündmuse korraldamine on kahe poolega münt. Ühelt poolt Sa justkui aimad ootuseid ja soove, teisalt on vastutus kuidagi märksa personaalsem. Tänu oma suurepärastele vabatahtlikele ja publikule oleme suutnud juba kahel aastal pakkuda lisaks parimale filmiprogrammile mõnusat õhkkonda ja koosolemist, mis on kahtlemata festivali üks eesmärkidest. Selle aja sisse on mahtunud kilomeetreid kommentaare sotsiaalmeedias, lood ajakirjanduses ja “ajakirjanduses”, kaks tänu Eesti Inimõiguste Keskusele võidetud kohtuasja Rakvere Linnavolikogu vastu, aga ka lugematu hulk toetavaid sõnu, kohtumisi, käepigistusi ja kallistusi. Tänu Festheartile on minu ümber tekkinud väga palju inimesi, kellele vajadusel emotsionaalselt toetuda ja see on hea, turvaline tunne.

Oktoobris toimuv kolmas Festheart on laienenud Pärnusse ja Tartusse ning tõenäoliselt laieneme järgmisel aastal edasi. Meie väikese meeskonna eesmärk – saada viie aastaga suurimaks LGBTI+ festivaliks piirkonnas – on tasapisi täitumas. Jääb vaid loota, et suudame hoida sooja positiivset joont ning pakkuda veel pikalt suurepäraseid filmielamusi parimas seltskonnas. Selle viimase osas on meil kõigil võimalus oma panus anda!

Vikerlased – baltikumi ainus LGBTI+ koor

August 2017. Üks seltskond Tallinnas on jõudnud äratundmiseni, et kogukonnal võiks olla lisaks sündmustele ka mõni püsivam koosolemise vorm. Sel samal sügisel antud lubadus koori vajadusel aidata jõudis minuni tagasi aasta hiljem, kui koori toonane dirigent Mareks ei saanud minna kooriga kaasa Baltic Pridele Riias. Tegemist oli koori esimese suurema välisesinemisega, kus mul paluti külalisdirigendina üles astuda. Kevadest sai sügis ja koos sellega tuli ka ettepanek jätkata koori põhidirigendina.

Vikerlased on üks uskumatult soe seltskond. Üksteist toetav, mõistev ja abistav kamp. Lisaks mulle teeb kooriga palju tööd üks koori loojatest, Pearu, tänu kellele on toimunud väga palju proove, mis minu kiire tempo juures oleks ära jäänud. Nõnda on väga tore koori teha, kui tead, et Sul on alati toetus ja seljatagune olemas.

Üks esimesi suuri eesmärke oli Vikerlastel Juubelilaulupeol osalemine. Noore koori jaoks väga palju ärevust, pisut hirmu, tohutu areng ja lõpeks peole jõudmine. Esimest korda Laulupidude 150. aasta jooksul osales peol ametlikult LGBT koor.

Oma kogukonnale on Vikerlased oluline väljund. Võimalus olla koos üksteist toetavate ja mõistvate sõpradega, teha nendega koos muusikat ja pakkuda nii üksteisele kui publikule lahedaid ja soojasid elamusi. Paljudele on Vikerlased saanud oluliseks julgustuseks olla avalikult, aga eelkõige iseenda jaoks see, kes Sa oled. Lisaks Laulupeole on tänaseks üle elatud nii mõnigi rünnak sotsiaalmeedias, mõned väikelinlikud plakatiskandaalid, aga ka suurepärased esinemised nii Eestis kui välismaal ja mis peamine – lugematu hulk suurepäraseid iganädalaseid kohtumisi.

Mul on uskumatult hea meel, et mul on olnud võimalus läbi Festhearti ja Vikerlaste kohtuda nii paljude soojade, tublide ja armsate inimestega. See on vast peamine. Lisaks sellele muidugi parimad filmid, ühine musitseerimine ja väga, väga lahedad elamused.

Ma ei tea, mis on õnne valem, kuid tean, et lisaks ärevusele, tööle ja paljudele väsinud õhtutele on nii Festheart kui ka Vikerlased andnud mulle (ja loodetavasti ka minu mõlemale meeskonnale) eelkõige õnnelikke hetki ja puudutavaid emotsioone – midagi, mis paneb Sind igal aastal uuesti alustama.


Mis on LGBT?

Lühend LGBT tähistab seksuaal- ja soovähemusi ning tuleb sõnadest lesbi, gei, biseksuaalne ja transsooline inimene.

Eestis on loodud LGBT+ Ühing, kust saab rohkem infot.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus