fbpx

Kogemuslugu Kaisa Kumpasega: EHA õpilasfirma loomisest

17.11.2020
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Noorteinfoportaali Teeviit novembri teemaks on traditsiooniliselt noorsootöö võimalused. Peamiselt keskendume noorte osalusele ja ettevõtlikkusele. Seekord jagame Kaisa Kumpase kogemuslugu. 

Olen lõpetanud Tallinna Reaalkooli põhikooli ning otsustasin oma õpinguid jätkata Tallinna 21.Koolis. Mõistagi jättis põhikool oma jälje ning õpin ka praegu abituriendina reaalsuunas, kuid viimane on minu suurimaks õnneks võrdlemisi ettevõtliku suunitlusega. Eelmisel aastal õnnestus mul oma tiimiga korda saata midagi üpris suurt – tegime üheskoos vägeva õpilasfirma ning pälvisime EHAga ka Eesti Parima Õpilasfirma 2020 tiitli.

Kust tuli sul idee alustada õpilasfirmaga?

Selline idee oli mul tõttöelda juba päris gümnaasiumi alguses või isegi enne seda, kui nägin kõrvalt oma veidi vanemate sõprade tegemisi õpilasfirmana. Tundsin kohe, et sellisel kujul eesmärgipäraselt tegutsemine ja millegi päriselt ära tegemine on täpselt minu jaoks. Kui 11. klassi keskel oli aeg kirja panna, mis teemal teostame uurimistöö või millise alternatiivi endale valime, ei olnud enam mingit küsimust – paberile jõudis sõna “õpilasfirma”. 

Kas sa räägiksid täpsemalt missugune Teie toode oli?

Suurima hea meelega! Õpilasfirma EHA tooteks on juhtmevaba tammepuidust laualamp. Ja selle kasuks otsustasime just soovist ennast proovile panna ning teha midagi reaalset, millest päriselt kasu oleks – lihtsamalt öeldes otsisime väljakutset ja lähtusime lõpuks omaenda vajadusest. Ühendasime puidu akudega, disaini mugavusega. Andsime lisandväärtuseks mugava ja puhta disainiga laualambile veel upcycled tammepuidu, mis pärineb Eesti mööblifirmade puidujääkidest, mis on nende jaoks liiga väiksed ning mis muidu läheks kogu täiega küttematerjaliks. “Eks mu töötajad peavad leppima, et saavad nüüd mõnda aega natuke vähem küttepuid koju vedada,” öeldi meile naljatledes, kui esimest korda nendega läbirääkimisi pidasime.

Mis oli kõige raskem selle juures, mis kõige kergem?

Kogu protsessi juures võib kõige raskemaks pidada kindlasti toote enda välja arendamist ning seejärel tootmise käima lükkamist. Kuna meie toode koosneb mitmetest erinevatest osadest, mis kõik nõuavad väga erinevaid oskusi, siis oli ühe inimese kätte tootmist saada keeruline ning pidime otsima spetsialistid iga osa jaoks eraldi. Kui aga nüüd kergemast ja lõbusamast poolest rääkida, siis oli EHA üks suurepärane tiim ning iga inimene hingega asja juures, seega koostöö sujus alati ja üksteisele sai toetuda ka raskematel hetkedel.

Mis on sellest perioodist sulle kõige meeldejäävam hetk?

Kõige meeldejäävam hetk minu jaoks oli kindlasti meie esimene laat. Olin kogu eelneva öö pühendanud selleks, et prototüüp saaks õigeks ajaks valmis ning klientidel oleks lisaks pildile ka reaalne asi, mida vaadata ja katsuda. See esimene kord, kui saime klientidelt otsest ja ausat tagasisidet oma toote kohta, oli meeliülendav kogemust kõigile ja see suur hulk positiivseid kommentaare motiveeris meid veelgi enam pingutama. Lõpuks oli emotsioon nii tugev, et ei olnud isegi enam kohvi vaja selleks, et klientidele säravalt oma toodet tutvustada. 

Kas see takistas kuidagi õppetööd?

Meie tiimis olid õnneks kõik väga head ja head õpilased ning seega saime edukalt õppetööga hakkama ka siis, kui suur osa ajast EHAle kulus. Olime üksteisele toeks, õppisime koos ja ei saa kindlasti öelda, et õppimine firma pärast kannatanud oleks. Kui, siis vaid kohal käimise mõttes, kuid nagu mainitud, siis olime sellele vaatamata edukad ka koolitöödes.


Kas õppisid midagi olulist, mida praegugi kasutad?

Kindlasti! Õpilasfirma tegemine andis mulle tohutult kogemust ja tarkust alustades puutööst ja elektroonika kokku jootmisest kuni firma ülesehituse ja tiimitööni välja. Peale õpilasfirmade programmi lõppu oli osaühingut juba pisut kergem asutada ja nüüd üleval pidada, kuna suur osa vajalikke oskusi on juba omandatud. Kogu see teekond on mind inimesena palju arendanud ning olen targem ja kohusetundlikum igas oma sammus. Samuti olen täiesti kindel, et ka kõik need kogemused ja oskused, mis otseselt ka kohe praegu ei kasuta, annavad mulle tulevikuks siiski tohutu eelise.

Kas teil oli vahepeal pingelisi momente?

Pingelisi momente pole keeruline leida – kas jõuame toote õigeks ajaks valmis, kas meie lambi osad jõuavad siis, kui vaja, kas me suudame ära rääkida tislerid ning kas nad ikka teevad kõik täpselt nii, nagu meie soovime jne jne jne. Kokkuvõttes oli teatav pinge ja närvikõdi alati üleval. Kuid kui omavahelistest pingetest rääkida, siis neid on juba palju keerulisem leida. Töötasime alati üllatavalt harmooniliselt. Kõik teadsid, mida nemad teevad ning mis on vaja firmal koos ära teha ja teineteist toetades jõudsime alati hea tulemuseni. 

Kas soovitaksid noortel alustada oma õpilasfirmat?

Õpilasfirma programmi soovitan soojalt kõikidele noortele, sest selline hiiglaslik kogemus ei jookse naljalt mööda külge alla. Sellest saab nii vastavalt oma tootele spetsiifilsemaid oskuseid kui ka väga üldiseid ja tegelikult väga nõutud oskuseid nagu näiteks klientidega suhtlemine, läbirääkimised koostööpartneritega, tiimiga ühise eesmärgi nimel töötamine ja veel palju muud. Samamoodi – kus mujal on võimalik nii turvalises keskkonnas katsetada mõnda põnevat äriideed ja panna ennast proovile tõelisel ärimaastikul? Ja samuti annab see võimaluse aru saada, kas selline karjäärivalik on sinu jaoks. 

Kust soovitad neil alustada ja kust nad saaksid ideid?

Alustage mõtlemist sellest, mida ise väärtustate ja millest võibolla puudust tunnete, pange kokku tõeline dream team, kusjuures ärge lähtuge sõpradest, vaid oskustest, et need tiimis varieeruks ja kataks võimalikult palju erinevaid valdkondi. Kõik muu tuleb juba justkui iseenesest.

See artikkel on valminud Noorsootöö nädal 10: Loon ise oma elu raames, mis toimus 23-30 november 2020.

Vaata ka kogemus- ja inspiratsioonilugusid meie Teeviit tulevikku Youtube kanalist.

Artikkel on avaldatud 2020. aastal

.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus