Kogemuslugu Angelaga: Minu vabatahtliku lugu Uuskasutuskeskus

14.05.2020
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

Noorteinfoportaali Teeviit maikuu pealkirjaks on “Kõik algab meist enesest- ära oota homset!”. Peamiselt keskendume sellel kuul keskkonna teemadele. Seetõttu oleme teinud loo MTÜ Uuskasutuskeskuse vabatahtliku Angela Tikoftiga, kes on vabatahtlik Uuskasutuskeskuses olnud juba 2018 aastast saadik.  

See ei ole kellelegi saladus, et planeet Maa meid praeguste tarbimisharjumuste juures pikalt samamoodi edasi kanda ei jaksa ning liigtarbimimine märkamatult paljude eluviisi osaks saanud on. Väikeses Eestis oleme aga priviligeeritud seisuses ning saame ka päriselt igaüks selle heaks samme astuda, et meie koduplaneet oleks jätkusuutlik – saame parandada liigtarbimise kahjusid, enamgi veel, neid juba eos ennetada ning kõige selle läbi ka ühiskonda panustada.  Mina olen leidnud, et kõik need kolm olulist aspekti ühendab endas Uuskasutuskeskuse vabatahtlikuks olemine. 

Olles vabatahtlikuna tegutsenud nii kultuuri- kui ka noorsootöövaldkonnas, tean vabatahtliku töö väärtust nii panustaja kui ka korraldajana. Ükskõik kui suures mahus kaasa lööva, ent südamega panustavast vabatahtlikust on suur kasu iga ettevõtmise juures. Enamgi veel – vabatahtlikud on just need, kes teinekord oma kõrvalseisja värske pilguga oskavad anda uusi mõtteid, ideid ja pöörata tähelepanu sellele, mis võiks veel paremini olla. Vabast ajast ja vabast tahtest tegutsemine annab võimaluse panustada just nii palju kui soovi on ning just sinna, kus abist kõige rohkem kasu on. 

Vabatahtlike Värav on jaotanud vabatahtliku töö nelja valdkonda: omaalgatuslik vabatahtlik tegevus, organiseeritud vabatahtlik tegevus, ühekordne vabatahtlik tegevus ja regulaarne vabatahtlik tegevus. Uuskasutuskeskuses saab rakendada kõiki eelmainitud tegevusi ning panna oma loovus proovile.

Selleks, et vabatahtlik saaks alustada tööd mõnes Uuskasutuskeskuse kaupluses, antakse ülevaade töö sisust ja võimalustest. Seejärel lepitakse kokku millal vabatahtlik tööd alustab ning missugused on esimesed sammud. Võimalusi osaleda vabatahtlikus töös on mitmeid. Esmalt tuleb üles leida valdkond, millesse vabatahtlik panustada soovib.  Selles ka vabatahtliku töö suur võlu seisneb – panustamine justnimelt sellesse, mis teda kõnetab. Minu vabatahtliku kogemus Uuskasutuskeskuses on olnud sündmustel inimestele Uuskasutuskeskuse tutvustamine, infomaterjali jagamine ning hea seismine selle eest, et vestluskaaslasel peale info saamist oleks tunne ja teadmine, et Uuskasutuskeskus võib ka tema kasutusena seisvate asjade uus kodu olla.

Minu jaoks on oluline, et organisatsioon, mille käekäiku vabatahtlikuna panustan, kannaks väärtusi, mida hindan. Samuti ka see, et seda juhtivad inimesed mõtleksid suurelt ja oskaksid näha võimalusi, kuidas oma tegevusi siduda ka ülejäänud ühiskonna ja huvigruppidega. Sellest kõnelevad näiteks Uuskasutuskeskuse heategevusprojektid ning laialdane koostöö Eesti disaineritega, et Uuskasutuskeskuseni jõudnud riided leiaksid maksimaalselt endale uue väljundi.

See oli ka üks põhjuseid, miks leidsin, et Uuskasutuskeskuses vabatahtlikuna kaasa tahan lüüa. Mulle meeldib oma riideid, jalatseid ja ehteid saata uuele ringile. Usun sellesse, et asjad tulevad ning lähevad ja kui nad juba lähevad, siis pigem sellistesse kätesse (ikka korralike ja tervetena), mis samamoodi taaskasutamist hindavad. Ja kui nad tulevad, siis pigem niisamuti juba teise või kolmanda ringina minuni.

Uuskasutuskeskusel on 14 kauplust üle Eesti, kogumiskastid ning regulaarselt mööda riiki ringi sõitvad kogumisautod. Seega riiete (ja teiste uut ringi vajavate esemete) taaskasutamine on tehtud lihtsamast lihtsamaks! Tänaseks leiab mu kapist vähe esemeid, mis on pärit kiirmoe kettidest ning mitte Uuskasutuskeskusest ning mida aeg edasi, seda suurem hulk riideid mu garderoobis on pärit justnimelt Uuskasutuskeskuse armsa helesinise sildiga poodidest. Miks mitte võiksid ka Sina sellest endale justkui väljakutse teha ning näha, kui kaua läheb aega, et rõivad Su kapis lisaks ilule ja praktilisusele, kannaksid ka uuesti kasutamise väärtust ja sära?

Angela Tikoft

Uuskasutuskeskuse vabatahtlik aastast 2018

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend