Kogemuslugu Kermo Nurmeojaga: minuidee.ee veebileht toetab noorte ettevõtlikkust

19.11.2020
Kadri Koort, noorteinfo suunajuht

Kermo Nurmeoja, kes on Sillaotsa Kooli 8. klassi õpilane, jagas Teeviit portaaliga oma kogemust Minuidee.ee veebilehe loomisega noortele, mis aitab noortel ellu viia nende enda ideid ja toetab ettevõtlikkust.

Kermo, mis on Minuidee.ee?

See on loodud noorte endi poolt projekti „Magic in your hands“ raames. See on uuenduslike noorsootöö mudelite väljatöötamine ja rakendamine Kambja, Kastre ja Põlva valla noortekeskustes.

Meie põhimissiooniks on luua lehekülg, mis räägib noortele lihtsas keeles neljal teemal: julgus, ideed, rahastus ja kuidas korraldada üritust. Hetkel tegeleme lehe turundamisega ning artiklite täiendamisega. Projektis osaleb 22 noort, 5 noortekeskust ja seda koordineerib MTÜ Õnnemaa. Lehekülg on kõigile leitav aadressil https://minuidee.ee/.

Kuidas sa jõudsid selle projektini ja miks sa otsustasid osaleda?

Liitusin projektiga peale esimest kohtumist. Olin korraldamas üht üritust ning otsisin rahastust – kohalik noorsootöötaja soovitas mul liituda selle projektiga, et korraldada noortele üks kohtumine. Kui mulle oli lahti seletatud, mis see täpsemalt on ja mida kõike selle käigus tehakse – tuli kohe idee, et võiksime teha nn rahastusabi lehekülje noortele. Võimalused olid olemas selle tegemiseks ja nii see algaski.

Mida sa oled õppinud ja mis on olnud kõige raskem?

Kõige rohkem olen õppinud oma mõtete üksikasjalikult selgitamist teistele. Lisaks veebiarenduse poole pealt olen õppinud palju rohkem tundma veebiplatvorme ja nendes töötamist.

Kõige raskem on alustada ja leida motivatsiooni selle tegemiseks – pidin koostama 8 postitust. Kirjutasin midagi igale poole ära, tekkis juba tunne, et on alustatud. Siis oli lihtne edasi teha.

Miks peaksid noored sellistest asjadest osa võtma?

Meie lehekülg on suunatud noortele ürituste korraldajatele. Kindlasti on neid portaale veel, mis räägivad ürituste korraldamisest, aga meil on see kõik kokku koondatud – alustades ideest, saada julgeks selle tegemisest, leida rahastaja(d) ja lõpetades ürituse toimumisest. Meil on lisatud ka palju nippe ja omi kogemusi. Kõik projektis osalenud noored korraldasid oma noortekeskusega ürituse, mille käigus said nad ise läbi kogeda selle, millest nad rääkima hakkavad. Seega on kõiki leheosi koostajate poolt juba kasutatud.

Kuidas oled seoses programmiga enda meediapädevusi arendanud?

Olen hakanud palju kriitilisemalt artikleid lugema ja huvituma erinevatest veebilahendustest (veebilehe üles ehitamine, hooldamine jms). Loen igapäevaselt ka erinevaid tehnikaportaale, sealt saab alati midagi uut ja põnevat teada (nt Geenius ja TechRadar).

Kui palju sinu meelest noored üldse on teadlikud interneti ohtudest?

Kindlasti on noortele palju rohkem seda seletatud tänu erinevatele organisatsioonidele, kuid kindlasti kõik pole sellest teadlikud. Selleks, et noored rohkem teada saaksid, on vaja pidada erinevaid loenguid ning turundada rohkem neid lehekülgi, kus see info on olemas, et see info jõuaks ka nooreni.

Kuidas noori rohkem panna huvituma meediapädevuste arendamisest?

Igal inimesel on olemas mingisugune hobi – hobi saab alati tutvustada teistele. Sa saad pidada nt ajaveebi selle kohta. Kui Sa blogi teed, arendad oma oskusi internetis toimetamisega, kommentaaride kriitilise lugemisega ja ka ajaveebi tarkvara poolelt. Kindlasti on suur roll ka koolitundides – kui õpetajad kasutavad ja toovadki tundidesse sisse erinevaid digilahendusi, õpivad noored ka sellest. Iga aasta korraldatakse ka KoodiTundi, kus tutvustatakse erinevaid programmeerimisaluseid ning saab ka ise programmeerida. Kindlasti väiksemaid huvitab robootika – kui seda neile varakult tutvustad, siis neile hakkabki meeldima sellega tegeleda.

Tegevusi rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.

Intervjueeris Teeviit sisuloome tiim 2020. aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend