fbpx

Kelle nägu on noorsootöö ja kuidas on Chuck Norris sellega seotud?

17.09.2018
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

Teeviit uuris Eesti Erinoorsootöö Ühingu ja SA Archimedese Noorteagentuuri kaasava noorsootöö projektijuhilt Kai Rakult, mis on noorsootöö, kas seda on vaja ja kellele on noorsootöö üldse mõeldud. Kai toob ka välja, mis on need kolm asja, mida noorsootöö on maailmale juurde andnud ning kuidas tulla toime, kui noorsootöö(taja) hakkab väsima.

Mis on noorsootöö ja kes on noorsootöötaja?

Minu jaoks on noorsootöötaja inimene, kes tunneb aktiivselt huvi inimeste ja maailma vastu laiemalt. Uus ja huvitav tekitab temas eelkõige põnevust mitte hirmu ning iseenda arendamine, õppimine on tema jaoks elu loomulik osa. Noorsootöötaja tegemised on eesmärgistatud, kuid paindlikud, et kohanduda vastavalt hetkeolukorra vajadustele – noorsootöötaja on omamoodi kameeleon. Noorsootööna näen raamistikku, kus noored ja noorsootöötajad kohtuvad, et üheskoos luua teadmiste ja oskuste omandamiseks uusi võimalusi.

Miks on vaja noorsootööd? Või äkki ei ole ikka vaja?

Noorsootööd on ikka vaja, sest läänemeresoome kultuuriruumis üles kasvavate inimeste üheks suurimaks väljakutseks on avatud suhtlemine. Seega igasugune meede, mis neid võimalusi juurde loob, kus noored tunnevad end turvaliselt, et ennast väljendada ning avatult suhelda, on eluliselt oluline. Mida varem avatud suhtlemiskultuuri juurutama hakkame, seda tähenduslikumalt elame ülejäänudki aastad. Lisaks on noorsootöö võimalus kõikidele neile noortele, kes mingil põhjusel ühiskonna traditsioonilisemate valdkondade nagu kool, kehakultuur vms tegevustes ennast täielikult teostada ei saa. Noorsootöö on aga noorte enda nägu ehk kui vähegi on tahtmist, siis on võimalus luua päris oma maailm.

Kellele on noorsootöö mõeldud?

Noorsootöö on mõeldud kõikidele noortele, olenemata nende võimekusest, soost, seksuaalsest orientatsioonist jne. Samavõrra nii neile, kes täpselt ei tea kuidas ja millele oma aega parasjagu kulutada kui ka neile, kes soovivad mingis konkreetses valdkonnas kätt proovida. Noorsootöötajad peaks oma kogukonna noortele nähtavamalt märku andma, et kõik noored on keskusesse oodatud, sest harjumuspäraselt toimides ei jõua noorsootöö teenused sageli näiteks puudest tingitud erivajadustega noorteni, seda harjumust võiks teadlikumalt muuta. Noorsootöö võimalustesse sukeldumine on eelkõige ekspeditsioon iseendasse, kus igaüks võib avastada ning arendada uusi oskuseid, luua sõprussidemeid kogu eluks või, mis siin salata, kohata oma elu armastust, olgu selleks siis pillimäng või teine noor. See on üks turvaline viis katsetada ja teha vigu, sest üldjuhul seisavad kõrval tublid noorsootöötajad, kes on valmis haavadele peale puhuma, vastama suurtele ning väikestele küsimustele ja innukalt edukogemustele kaasa elama. Mina avastasin noorsootöö võimalused alles esimesel ülikooliaastal, kui osalesin oma esimesel rahvusvahelisel noortevahetusel. Kui ma ei oleks seda teinud, siis mul ei oleks tekkinud maailma kohta nii palju lisaküsimusi, mis mind siiani paeluvad ja sihti silme ees hoiavad. Noorsootöö võimalustes osalemine on mind õpetanud “kas” küsimuste asemel esitama “miks” ja “kuidas” küsimusi ning nende küsimuste vastused on hulka põnevamad, kui lihtne “jah” või “ei”.

Nimeta kolm asja, mis toimivad/töötavad/on maailmas olemas tänu noorsootööle.

  1. Mitmekesised võimalused
  2. Noore eripäradest lähtuv tegutsemine
  3. Chuck Norris, kahtlustan tema puhul lausa noorsootöö üledoosi!

Kuidas teha vahet heal noorsootööl ja halval noorsootööl?

Nii palju, kui ma noorsootöötajatega kokku olen puutunud ja ise valdkonnas tegev olnud, siis ma ei ole näinud halba noorsootööd. Väsinud noorsootöötajaid olen kohanud aga küll, sest üldjuhul on noorsootöö õhinapõhine ja teinekord märkamatultki saab kütus üks päev lihtsalt otsa. Väsinud noorsootöötaja, aga ei innustu enam noortest ja maailmast, ei õpi midagi uut, ning paratamatult muutub niimoodi tigedaks tikriks, keda miski ei huvita ning halvimal juhul saab noorte arengut pärssivaks teguriks. Mõõnaperioodil tuleb usaldada aga klassikuid ja lasta nende mõttetel end kanda. Minul on alati abiks Banksy, kes tuletab meelde “If you get tired, learn to rest, not to quit” (toim. “Kui sa oled väsinud, siis õpi puhkama, mitte alla andma”).

Oskus õigel ajal puhata hoiab meeled erksana!

Foto: Kai Raku (erakogu)

Teksti kirjutas Kai Raku, Eesti Erinoorsootöö Ühingu ja SA Archimedese Noorteagentuuri kaasava noorsootöö projektijuht 2018.aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus