fbpx

Keila noored algatasid projekti “Stressist vabaks”

26.11.2020
Kadri Koort, noorteinfo suunajuht

Keila noored algatasid vaimse teemalise projekti nimetusega “Stressist vabaks”. Noorte endi sõnul on lisaks vaimse tervise teemale tähelepanu juhtimisele olnud väga oluliseks kasu toovaks elemendiks iseenda areng ning andnud juurde palju julgust.

1. Miks valisite projekti teemaks just vaimse tervise?
Mõistsime juba kevad-talvel, et „Vaimse tervise“ teemaline projekt on vajalik. Kevadine koroona võimendas seda veelgi ja kui sügisel taas noortekeskuses kohtusime, siis tegime oma mõtte teoks. Panime kirja asjad, mida me soovime teha ja mis teemadel arutleda. Saime aru, et me ei ole üksi oma probleemidega. Siis aitas meid noorsootöötaja, et saaksime oma idee ellu viia. Ta suunas meid „Nopi üles“ lehele. Sinna me enda idee esitasimegi.

2. Kes te olete? Ja mis teid ühendab?
Oleme noored, kes Keila käivad koolis. Me oleme erinevas vanuses 14-18.a. Meid ühendab Keila kool ja ühised mured ja rõõmud, julgus teha esimene samm. Kõigil meil on olnud erinevas eluetapis probleeme vaimse tervisega, enamusel meist on olnud koolikiusamist, tõrjutust, probleeme vanematega, oleme olnud sügavas depressioonis ja stressis. On olnud ärevust ja kõik see on mõjutanud meie elu.

3. Kuidas sattusid sellesse gruppi?
Meie grupp sai kokku läbi tuttavate, sõprade või noorsootöötaja, klassikaaslaste.

4. Mis te koos teinud olete?
Kõige alguses oli meil sissejuhatus projekti, saime teada millega täpsemalt tegutsema hakkame. Meil  käis paar korda külas kogemusnõustaja Evelin Vahter, kes selgitas lahti, kust tuleb HIRM, mis on STRESS ja DEPRESSIOON. Töötubades me olime avatud ringis, kes soovis, sai end avada. Proovisime ka juhitud meditatsiooni, see andis omamoodi kogemuse. Seda proovime kindlasti veel.

Meie plaanidesse on sisse kirjutatud kaks matka. Ühel oleme ära käinud ja see päev rabas oli nagu muinasjutus. Kõndisime rabalaugaste varjus, ammutasime endasse värsket õhku. Kõik see oli midagi müstilist ja ürgset, millesse võib end unustada. Raba on olnud läbi aegade rahu ja mõtiskluse koht, mõnus vaikne pelgupaik. Töötubades, kus osalesime, saime endale „Õnnepäeviku“, mida iga noor saab kodus ise vastavalt enda soovile ja tunnetele täita. Koos olles meisterdasime endale „Väeehte“ -mille iga noor valis endale esmalt ise, oma soovi ja tunnete järgi. Siis meisterdasime need koos valmis ja kirjutasime juurde, mis see ehe meile annab. Töötubades koos käies vaatame teemade kaupa saateid „Selge pilt“ ETVst. Ja saame olla katsetajad, kes proovivad noortele suunatud vaimse tervise materjale. Oleme teinud mitmeid teste „Peaasja“ lehelt. Võtsime koos vastu üleskutse: teha meie tegemistest video, mis jagatakse Nopi Üles lehel. Siis kirjutasime koos vahearuande ja Keila lehe vahel olevas Noortelehte ka oma kogemusloo.

Teise matka pidime hetkel taas leviva koroona tõttu edasi lükkama. Nii ootame juba jälle ürgsesse loodusesse minemist, mis annab meile rahu ja vaikust.

5. Mida olete tänu projektile õppinud?
Oleme leidnud endale uusi sõpru ja õppinud neid usaldama. Saime teada, kuidas toime tulla HIRMU, STRESSI ja DEPRESSIOONIGA. Nüüd oleme teadlikud, kuidas ise meditatsiooni või „Hoponoponood“ teha. Julgeme neid võtteid kindlasti teistele soovitada. Ole julge, leia endale inimene kellega saad probleemidest rääkida. Julgusta sõpru ja perekonnaliikmeid. Projektist endast õppisime selle kirjutamist, rahadega ümberkäimist, kindlasti õpime veel juurde, kuidas kirjutada aruannet.

6. Mida soovite öelda lõpetuseks?
Meil on koos tore ja usaldusväärne seltskond, kes said koos luua hubase keskkonna ja kes on teineteisele toeks. Oskame nüüd märgata ohumärke ja nendega tegeleda. Soovime, et vaimse tervise teemat mõistetakse rohkem. Tahame teha teavitustööd koolis ja noortekeskuses, et „Sa ei ole üksi“.

Küsimused esitas noortele Keila noortekeskuse noorsootöötaja Moonika ja vastasid projektis osalenud noored 2020. aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend