fbpx

Kas tõesti mälul on nipid?

Mälu on hea abimees ükskõik millises olukorras, kuid eriti kasuks tuleb see koolis. Kui sulle tundub, et asjad ei püsi meeles nii hästi kui võiks, ei maksa kurvastada. Mälu annab treenida sama moodi nagu musklit või spagaati. Lihtsalt on natuke vaja tööd teha.

Koolis arendad sa mälu pidevalt, näiteks püüdes midagi meelde jätta või korrata kontrolltööks, isegi lemmiklaulu sõnade meelde jätmisega on sul võimalus mälu treenida. Lihtsate nippidega saad aga oma mälu veelgi paremaks treenida. Just nagu jalad ei jaksa pärast pikemat treeningpausi kunagisel tasemel joosta, ei suuda ka aju asju ühtviisi hästi meeles pidada, kui sa ei tee piisavalt trenni. Siin on sulle erinevaid nippe, kuidas paremini õppida, kuidas valmistuda kontrolltööks ja nipid, mis aitavad sul asju paremini meelde jätta.

Nipid, kuidas paremini õppida

 • Pane tähele, kui kaua suudad tavaliselt keskenduda ja edaspidi proovi õppida tsüklitena, et vältida niisama laua taga istumist ja “õppimist”.
 • Kui õpid, siis ära lase teistel “ahvatlustel” end segada – pane vaikseks mobiiltelefon, sulge arvutis kõik teised aknad, pane kinni telekas. Enne õppimisega alustamist söö, joo, käi tualetis, tuuluta tuba.
 • Kõige raskem on õppima hakkamine. Istud laua taga ja tulevad meelde igasugused segavad mõtted. Neid saad eemale peletada, kui kasutad nn “mõtete paberit” ehk kirjutad mõtte üles, et seda hiljem edasi mõelda.
 • Õppima hakates mõtle konkreetselt, millega tegeled ja kui kaua. Näiteks kui oled 25 minutit õppinud, luba endale hetk, mil tegeled millegi muuga.

Nipid, kuidas valmistuda kontrolltööks

 • Enne õppima hakkamist vaata üle, kui suurt materjali töö hõlmab ja alusta õppimisega aegsasti. Nt kui töö hõlmab 3 peatükki, siis ära jätta kõike viimasele päevale vaid loe igal õhtul üks peatükk.
 • Õppimisel jaga pikemad peatükid väiksemateks osadeks. Nii on kergem keskenduda. Samuti võiksid määrata igale osa õppimiseks konkreetse aja ja premeerida ennast, kui see osa on õpitud.
 • Õppides tee märkmeid ja kirjuta üles võtmesõnu. Pärast suurema osa lugemist vaata üle oma märkmed ja korda peas läbi. Nii on kõige kindlam, et õpitu salvestub sinu mällu.
 • Vahetult enne kontrolltööd on oluline piisavalt magada. Eelneval päeval poole ööni tuupimine ei tule kasuks, sest just uni aitab õpitud materjali hästi salvestada.

Nipid, kuidas paremini asju meelde jätta

 • Lõbus viis infot meelde jätta on erinevate seoste loomine. Kasu on ka erinevate meelte kasutamisest nagu nägemine ja kuulmine ehk abiks on näiteks teksti läbikirjutamine või jutustamine.
 • Samuti talletub mällu paremini info erinevate ülesannete lahendamise kaudu. Näiteks matemaatika valemid jäävad paremini meelde harjutuste ja ülesannete lahendamise käigus, mitte lihtsalt valemit pähe õppides.
 • Väga efektiivne sündmuste või erinevate faktide õppimisel on ajatelje kasutamine. Joonista ajatelg ja kirjuta sinna tähtsamad aastaarvud. Nii tekib silme ette ajastu tähtsamad sündmused, millele tuginedes tekib hea tervikpilt.
 • Paljudel inimestel jäävad teadmised paremini meelde skeemide abil. Loo endale märksõnadest koosnev loogiline skeem. Joonista see paberile. Seda vaadates tuleb loetust kõige olulisem meelde. Loetu meeldejätmisele aitab kaasa ka teksti allajoonimine või võtmesõnade üles kirjutamine.

Kui erinevaid meeli kasutades õpid ja oma mälu treenid, hakkavad üsna lihtsasti ka uued asja meelde jääma ja meeles püsima. Harjuta ja proovi ning sa võid saada väga osavaks!

Koostatud Peaasi allikate põhjal

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus