fbpx

Kas puhkus on minu kui töötaja õigus?

Igal ametliku töölepingu sõlminud töötajal on õigus saada puhkust. Enamasti lepitakse töötajate puhkused töökohas enne puhkuste algust kokku või siis lähevad töötajad kollektiivsele puhkusele, mis tähendab, et kogu asutuse töötajad puhkavad samal ajal ja asutus on suletud.

Sul on võimalus saada põhipuhkust, mille teenid välja oma töötatud aja eest ning puhkusele jäädes on tööandja kohustatud maksma sulle puhkusetasu. Lisaks on sul võimalik tööandjaga kokkuleppel saada ka palgata puhkust, näiteks ootamatute olukordade lahendamiseks või reisile minemiseks. Nagu ka puhkuse nimetus ütleb, ei saa sa sellise puhkuse eest tasu.

Kui oled üliõpilane, siis on sul igati õigus ja võimalus oma töökohast saada õppepuhkust, mis on ette nähtud sinu õppetöö tegemiseks ja õppes osalemiseks. Pane tähele, et õppepuhkus on tasustatud ja sellisel puhkusel olles peab tööandja sulle palka maksma.

Tutvu erinevate puhkuse liikidega:

  • Põhipuhkus. Põhipuhkus on puhkus, mille eest maksab tööandja puhkusetasu. Põhipuhkuse pikkuseks on alaealistel ette nähtud 35 kalendripäeva, täiskasvanutel tavaliselt 28. Tasub ka meeles pidada, et osalise tööajaga töötajal on põhipuhkuse kestus sama, mis täistööajaga töötajal.
  • Palgata puhkus. Kui põhipuhkust ei ole võimalik võtta, saad vajadusel taotleda palgata puhkust. Tasustamata puhkust antakse tööandjaga kokkuleppel ja selleks tuleb esitada tööandjale avaldus.
  • Õppepuhkus. Kui töötad lepingu alusel ja õpid samal ajal, siis on sul igati õigus õppepuhkusele, mida antakse esitatud avalduse ja õppeasutuse tõendi põhjal. Õppepuhkust võid saada kalendriaasta jooksul kuni 30 kalendripäeva, täiendavalt on aga võimalik saada veel 15 päeva puhkust.

Põhipuhkuse, palgata puhkuse ja õppepuhkuse kohta saad täiendavalt lugeda Tööelu lehelt.

Puhkuseseadusega saad lähemalt tutvuda siin: https://www.riigiteataja.ee/akt/689625.

Koostatud Tööelu allika põhjal

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus