fbpx

Kas hobist võib saada töö?

Hiina õpetalane Confucius on öelnud: „Vali amet, mis sulle siiralt meeldib, ja sa ei pea enam päevagi töötama.“ See tähendab, et iseenda jaoks tuleb leida just see õige töökoht ja valdkond, milles soovid tegutseda. Ilmselt on väga keeruline teha midagi vastu iseenda tahtmist. Kuid kuidas seda õiget ära tunda ja selleni tee leida?

Otsuste langetamisel ja õigete valikute tegemisel võivad kasuks tulla huvid ja hobid. Näiteks sport, käsitöö, kokandus, tehnikahuvi või miski muu. Huvide ja hobidega saab tegeleda nii iseseisvalt kodus, huviklubides kui ka huviringis ja huvikoolis – uuri ja tutvu oma kodupaigas olevate võimalustega koolitöötaja või noorsootöötaja kaudu. Kuid kas hobist või huvist võib saada sinu tulevikutöö? Kas poleks tore tegeleda oma meelistegevusega päevast päeva ja selle eest ka veel töötasu saada?

Võta endale aega, et mõelda küsimustele – Mida sulle teha meeldib? Mis on sulle südamelähedane ja oma?

Kui naudid oma huvialaga tegelemist, annab sellest ehk ka elukutse välja arendada. Oma huvidele mõtlemine aitab sul selgusele jõuda, millise elu, eriala ja tööga sa tõenäoliselt tulevikus rahul ja õnnelik oled. Inimestel võib olla mitmeid huvialasid ja nende kõigiga ei ole alati võimalik töise tegevuse kaudu tegeleda. Osad nendest võivad jääda ainult hobideks, mis rikastavad elu väljaspool kooli ja tööd. Huvialadega tegeledes saad arendada erinevaid oskusi, mis tulevad kasuks nii õppimisel kui ka tulevikus töö tegemisel. Näiteks korvpalliga tegelemine arendab lisaks pallimängu oskusele ka meeskonnatöö oskust, täpsust, planeerimisoskust jpm.

Igal inimesel on loomupäraseid andeid, mis ilmnevad just hobidega tegeledes. Sellest võib välja kasvada soov õppida mingi eriala, otsida töökoht või alustada oma ettevõttega. Seetõttu tasub leida ja süveneda oma huvialadesse, nendega tegeleda ja ennast arendada. Olgu töö nii tasuv kui tahes, kui ta pole tegija jaoks huvitav, kaotab inimene oma loovuse ja entusiasmi ning tunneb rahulolematust. Seetõttu on oluline õppida ka eriala, mis sind huvitab.

Väike mõtteharjutus:

  • Pane kirja 20 tegevust, millega sulle tegeleda meeldib ja ära mõtle takistuste peale nagu aeg või raha.
  • Vali neist välja üks kõige lemmikum.
  • Kirjuta selle tegevuse või hobi kohta välja kõik, miks see sulle meeldib ja kuidas sa seda teed.

Lisaks mõtle, mida sellega tegelemine see sulle annab, kuidas see tegevus sind arendanud on ja milliseid oskusi, teadmisi ja tugevusi see sinus arendanud on.

Kui sul ei ole veel ühtegi hobi ega huviala, mõtiskle nende küsimuste üle:

  • Millega tegelesid lapsena?
  • Millega tegeled meelsasti praegu?
  • Kuhu kulub sinu vaba aeg?
  • Millised tegevused sulle energiat juurde annavad, millised tegevused loovad hea meeleolu?
  • Millega tegeleksid siis, kui poleks kohustusi, kui ei peaks raha pärast tööl käima ega õpetajate pärast koolis käima?

Huvidele mõelda ja sealtkaudu sobivaid karjääriteid analüüsida saad ka karjääritesti abil.
Oma huvide, elustiili, isiksusetüübi ja erinevate elukutsete seostamisel on abiks Rajaleidja portaali ametite ja kutsealade andmebaas. Sealt leiad kutsealakirjeldusi koos töö iseloomu, töötingimuste, väljaõppe kirjelduse, tööväljavaadete jm kohta.

Alates 1. jaanuarist 2019 pakub noortele karjääriinfot ja -nõustamist Eesti Töötukassa. Selle eesmärk on pakkuda noortele tuge sobivate haridus- ja tööalaste võimaluste leidmisel, valikute tegemisel ning nende ellu viimisel. Rohkem infot noortele suunatud karjääriinfost- ja nõustamisest leiad siit.

Allikas: Haridusportaal

Allikas: minukarjäär.ee

Artikkel on koostatud noorteinfoportaali Teeviit tiimi poolt.

Skip to content