Kogemuslugu Karl-Edwardiga: kindlasti annab see julgust

06.09.2018
Gertha.Teidla-Kunitson@entk.ee

Teeviit on kogumas erinevate noorte kogemusi osalusest ja osaluskogusse panustamisest. Teiste seas uuriti ka Karl-Edward Uibolt, Haapsalu noortevolikogu esimehelt, missugune on olnud tema kogemus noortevolikoguga ja miks peaksid noored saama noortevolikogu kogemuse.

Hea Karl-Edward, palun tutvusta ennast täpselt nii, nagu sa tahaksid ennast tutvustada.
Ma olen Karl-Edward, Haapsalu poiss läbi ja lõhki. Ja tegelengi Haapsalus noorte elu nii-öelda parandamisega.

Millega sa veel tegeled?
Tegelen vaikselt ka fotograafiaga ja proovin teha huvitavaid ja lahedaid pilte loodusest ja asjadest, mis mulle silma jäävad.

Kuidas sa jõudsid Haapsalu noortevolikogusse?
Ma jõudsin tegelikult läbi Läänemaa Noortekogu ja tänu Rogerile (Roger Tibar, ENL’i juhatuse esimees). Et meil oli Haapsalus noortevolikgu ära kadunud, oli vaja see uuesti taastada. Pakutigi, et oleksime siis kahe poisiga veel seda tegemas ja nii ma noortevolikogusse sattusingi. Nüüd juba olen ka Haapsalu noortevolikogu esimees.

Miks on Haapsalu noortevolikogu, see koht, kus sa olla tahad?
Kuna ma olen Haapsalust pärit, siis on see kõige loogilisem koht, kus olla. Veel enne, kui ma üldse noortevolikogusse tulin, olin ma selline vaikne noormees, kes ei julgenud väga oma arvamust avaldadagi. Noortevolikogu kindlasti aitas mul avastada ennast ja muutis mind julgemaks. Ja ma ikka veel näen, et see aitab mul veel ja veel edasi areneda.

Nimeta kolm peamist põhjust, miks peaks üks noor ühinema noorte(voli)koguga?
Kindlasti annab see julgust, et oma arvamust avaldada või rääkidagi siis linnapea või volikogu esimehega sellest, mida saaks noorte jaoks paremini teha.

Samuti annab see maailmavaadet – kuidas toimivad asjad näiteks Tartus või Viljandis ja mida saaks selle põhjal ka näiteks Haapsalus teistmoodi teha.

See annabki sellist üldist vaadet, et mida ja kuidas teised noored näevad ja mida nad teevad. Väljendamisoskust annab – missugust sõnavara kasutada, kuidas oleks viisakas rääkida jne.

Mis on sinu jaoks olnud noortevolikogus kõige suuremad väljakutsed ja raskused, mida oled  pidanud ületama?
Kindlasti noorte (eel)arvamusfestival on kõige suurem asi, mis me Haapsalus teinud oleme. Ja kõik meeskonna asjad, mis meil on olnud vahepeal – kui meeskond vahetub, tuleb see jälle toimima saada jne.

Kui noorte osalus ja kaasa rääkimine oleks mingi loom, siis mis loom see oleks ja miks?
Ma mõtlesin päris pikalt sellele ja leidsin, et kõige ideaalsem oleks väike tiigrikutsikas. Tiigrikutsikas on selline väike ja armas – nagu noortevolikogudki – ent tihti ei võeta teda tõsiselt. Aga tegelikult me suudame rohkem, kui me välja näitame ja meil on tegelikult sõnaõigust rohkem, kui arvatakse.

Mida saaksid noored ise noorte osaluse maastikud nii-öelda ära teha?
Ma arvan, et kõige suurem on see tõestamine, et me ei ole nagu väiksed lapsed. Me tegelikult mõtleme juba kasvõi pensionite peale ja sellele, mida me tulevikus üldse teha tahame. Kindlasti seda saaks rohkem tõestada. Äkki ka seda, et parendada koostööd teiste noortevolikogudega Eestis. See koostöö on küll praegugi juba hea, aga alati saaks ju paremini.

Kui Karl-Edwardi kogemused ja tegevused tuletasid Sulle meelde mõnda Sinu kogemust, mida tahaksid ka teistega jagada – anna sellest meile märku, kirjutades Teeviit Facebooki

Artikkel on koostatud 2018. aastal.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend