Kaheksa lihtsa sammuga välismaale vabatahtlikuks

27.02.2018
Kaie Pranno, noorteinfo peaekspert

Mõnda aega välismaal vabatahtlikuna ehk välisvabatahtlikuna töötamine avardab silmaringi, loob uusi tutvusi ja seeläbi saab teha nii endale kui teistele palju head. Üks võimalus on välisvabatahtlikuks Euroopasse minna läbi EVT ehk Euroopa vabatahtlik teenistuse.

EVT on mõeldud 17–30 aastastele noortele ja annab võimaluse kogeda vabatahtlikuna töötamist mõnes Euroopa riigis ning huvipakkuvas valdkonnas. Samal ajal on võimalus tutvuda riigi keele, inimeste ja kultuuriga. Noorel on võimalus kogeda uut, arendada võimeid, uusi oskusi ja avastada tulevikuvõimalusi.

Vabatahtliku teenistusega alustamiseks on hea läbida 8 sammu, mis aitavad sind teenistusele lähemale:

  • Samm 1: Kaalu, kas vabatahtlik teenistus sobib sulle

Eelnev kogemus või erialane kogemus ei ole vabatahtliku teenistuse juures oluline, kuid samas mõtle läbi, kas oled valmis olema 2–12 kuud välismaal ja panustama 38 tundi iga nädal mõne organisatsiooni töösse. Arvesta, sind ümbritseb teises riigis uus keel, kultuur, suhtlemismaneerid ja ole valmis olema avatud ning õppima iga päev midagi uut.

  • Samm 2: Mõtle läbi, kus ja mida tahaksid vabatahtlikuna teha?

Võimalusi vabatahtlikuks tööks on väga erinevaid. Teenistust saab teha näiteks keskkonna, kultuuri, hariduse, sotsiaaltöö, spordi, noorsootöö jt valdkondades. Seega mõtle hoolega läbi, milline valdkond sulle meeldib. Lähtuvalt töövaldkonnast ja riigist, kuhu soovid minna, saad otsida endale sobivaid vastuvõtvaid organisatsioone EVT andmebaasist.

  • Samm 3: Leia endale saatev organisatsioon Eestist

Euroopa vabatahtliku teenistuse projekt valmib vabatahtliku, saatva ja vastuvõtva organisatsiooni koostöös. Saatev organisatsioon toetab vabatahtlikku projektiks ettevalmistumisel ning võib abiks olla ka vastuvõtva organisatsiooni leidmisel (nt oma partnerorganisatsioonide seast). Saatev organisatsioon jääb vabatahtliku koduseks tugisambaks ka kogu projekti vältel.

  • Samm 4: Leia endale sobiv vastuvõttev organisatsioon või projekt ja kandideeri

Kui sinu jaoks on selge, kus riigis ja millises valdkonnas tahaksid tööle asuda, on aeg hakata kandideerima sobivatesse organisatsioonidesse või projektidesse. Kui leiad organisatsiooni, mis tundub põnev ning keda sooviksid oma vabatahtliku tööga toetada, anna neile oma soovist teada ning saada neile oma motivatsioonikiri ja CV.

  • Samm 5: Kirjutage ühiselt projektitaotlus

Kui saatev ja vastuvõttev organisatsioon on leitud, on aeg arutada ühiselt läbi ja panna taotlusesse kirja vabatahtliku teenistuse eesmärgid, peamised tööülesanded jm. Toetust taotletakse selleks, et võimaldada soodne või peaaegu tasuta osalemine EVT-s.

  • Samm 6: Esitage taotlus ja oodake otsust

Erasmus+ programmist saab Euroopa vabatahtliku teenistuse projektideks toetust taotleda 3 korda aastas. Taotluse esitab üks projektiga seotud organisatsioon (saatev või vastuvõttev) oma koduriigi Erasmus+ agentuurile. Eestis on selleks asutuseks Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse agentuur Haridus- ja Noorteametis.

  • Samm 7: Valmista end ette!

Kui teie projekt on saanud toetuse, on aeg hakata end projektiks ette valmistama ja suhtlema kõikide osapooltega. Hea ettevalmistus aitab sul kiiremini uude organisatsiooni, kultuuri ja töövaldkonda sisse elada ning ka iseennast kindlamini tunda.

  • Samm 8: Pane vaim valmis ning oota ka ootamatut!

Koostatud Vabatahtlike Värav allika põhjal 2018. aastal (korrigeeritud 2022.a).

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend