Persoonilugu Kadi Jaanisoo-Kullaga: edu, säravat silma, häid juhuseid, rahu!

25.11.2020
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Noorteinfoportaali Teeviit novembri teemaks on traditsiooniliselt noorsootöö võimalused. Peamiselt keskendume noorte osalusele ja ettevõtlikkusele. Seekord jagame Kadi Jaanisoo-Kuld persoonilugu teekonnast toimetaja-saatejuhiks saamiseni.

Kust sai Teie karjäär alguse? Miks just noorsootöö?

Noorsootöötaja sai minust juhuslikult, sest seda otseselt ma õppinud ei ole.  Kunagi toimus Mustamäe kultuurikeskuses Kaja noorte kultuurifestival „Vägivallata Noorus”, seal olin ma üks meeskonnaliige ja orgunnisin noortebändide üritust. Need olid minu esimesed suured organiseerimised, kus pidi suhtlema nii noorte muusikutega kui ka tuntud žüriiliikmetega. Pidin asja ajama hästi professionaalselt ja see meeldis mulle väga. Seal mind vist märgati ja Mustamäe Avatud Noortekeskuse juht kutsus mind noortega tööle. See oli väga äge võimalus ja põnev aeg!

Mis Teid köidab noorsootöö juures?

Köidab selle juures vast see, et saab noorte ja lastega asju ajada – see on nii rikastav ja ei lase kellelegi mingit vanainimese juttu ajama hakata, hihih.

Kuidas oled jõudnud tänase ametini? Milline teekond on Sul olnud?

Ülikoolis õppisin ajalugu üldse, kuid sellel alal tööle hakata ei soovinud. Ühel päeval saatis sõbranna mulle ühe maili, kus otsiti TV3 uudistesse reportereid, tundus hästi põnev, sest intervjueerimine on mulle alati väga meeldinud. Inimestega mõtete vahetamine, teiste mõtete kuulamine. Läksin proovipäevale ja jäingi. Sealt juba 6 kuu pärast kutsuti ETVsse Pealtnägija saatesse autor-toimetajaks. Ja sealt alates siis olengi ETV-s saateid toimetanud ning juhtinud. Vahepeal sain 2 mõnusat poega, pidasin  pererestoranikest Balti Jaama Turul ja nüüd olen jälle televisoonis tagasi. Praegu õpin ka taas magistratuuris Tallinna Ülikoolis kunstiterapeudiks. See tähendabki ilmselt seda, et tegelikult reegleid ei ole. Kui piisavalt tahta, saab kõigega hakkama. Tahet peab olema ja SILM SÄRAMA! Ükskõik mida tehes, peab olema tunda, et sa tahad seda teha!

Mis on olnud sinu suurim õnnestumine ja ebaõnnestumine?

Õnnestumisi oskavad hinnata õiglaselt teised vast kõige paremini. Üks saade kunagi „Mina elan siin” oli hästi armas ümber Eesti sõitmise ja lihtsalt võrratute maal elavate inimestega tuttavaks saamine ning nende tegemiste kajastamine. Kadunud Eve Viilup ütles selle saate vaatamise järel mulle, et küsi ikka samamoodi lapsemeelselt edasi, et see on midagi erilist. See oli mulle suuuuuur kompliment! Olen püüdnud seda mõtet täita nii „Pealtnägija”, „Mõistlik või mõttetu”, „Maahommik” kui „Selge pilt” saadet tehes. 

Ebaõnnestumised on peamiselt sisemised katsumused. Kus oled mõnd otsust tehes väga kõhklev ja ei lõpeta õigel ajal mõnda koostööd ära. Sel juhul võivad inimsuhted kannatada – alati võiks julgeda olla aus. Viisakas ja sõbralik, kuid kindlasti aus. Nii iseenda kui teiste vastu. Siis on sinuga hea koostööd teha!

Oled teinud kindlasti palju valikuid. Mis Sind aitas?

Valikute tegemine on elus üks raskemaid asju. Olen ise seda meelt, et kui oled valiku teinud, siis pärast kahetseda ei ole mõtet. Pole isegi mõistlik ega ka viisaks. Milleks kulutada väärtuslikku aega minevikule kui tulevikus on nii palju võimalik veel ära teha.  

Tänasel päeval on palju erinevaid võimalusi noortele. Üks soovitus noortele, kuidas leida elus oma „kirg“?

Kuidas leida elus oma kirg…Tuleb usaldada sisetunnet. Ei saa olla õnnelik ja elada kellegi teise mõtete või tahtmiste järgi. Samas, kui on piisavalt nutikust ja tahet, siis tasub lüüa lahti töökuulutuste leht enne õppima asumise otsuseid ja vaadata, keda enim otsitakse… Seal võib samuti vastus kirjas olla.

Kuidas ületada elus ette tulevaid raskusi?

Raskustest ja pingetest aitab üle saada minu arvates 2 põhilist abilist: Keegi kellega lihtsalt rääkida, kes kuulab ja on sinu jaoks olemas. Sõber, elukaaslne, isa, terapeaut… Vastus tuleb sinu enda seest, see on seal olemas. Ja liikumine. On ülimalt oluline ennast liigutada. Vahel kiiremini, vahel pikemalt, vahel väga rahulikult. Keerulistel aegadel ja otsuste tegemise aegadel tasub lihtsalt regulaarselt joosta, kiirkõndida, jõusaalis käia, jalutada…vastused hakkavad ise välja tulema.

Noored on hukas? / Võidab see, kel on rohkem infot?

Võimalusi on täna tõesti väga palju, infot samuti. Seda peetaksegi otsuste tegemise peamisteks vaenlasteks – liiga palju võimalusi ja valikuid. Tuleb lihtsalt aeg maha võtta, panna kas või paberile plussid ja miinused ning siis teha see otsus ära. Ja siis seda teed minna. Alati saab ju ka ümber mõelda tegelikult. Pole midagi sellist, millest lahti lasta ei saaks. Teinekord ongi hea lasta mõnest kinnismõttest/tegemisest lahti, et päris võimalused sinu ellu tulla saaksid…

Edu, säravat silma, häid juhuseid, rahu!

Pildi autor Martin Vällik.

See artikkel on valminud Noorsootöö nädal 10 #looniseomaelu raames, mis toimus 23.-30.november 2020. Vaata rohkem noorsootoonadal.ee

Vaata ka kogemus- ja inspiratsioonilugusid meie Teeviit tulevikku Youtube kanalist.

Loe veel sarnasel teemal:

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend