Soovitused I Kuidas saab iga laps ise enda meedia- ja digipädevust arendada?

Meedia- ja digipädevuse arendamiseks on olemas erinevaid programme ja tööriistu, kuid mida iga laps ise ära teha saab? Kust infot otsida? Keda kuulata? Mida vaadata? 

Uurisime, mida soovitab Inger Klesment, kes on viimase viie kuu jooksul koolitanud läbi enda loodu digiturvalisuse mängude enam kui 2000 last. Palusime tal koostada lühikese kontrollküsimuste nimekirja ning anda mõned soovitused, kust saada soovi korral temaatilist lisainfot.

Abistavad küsimused

Kui mõni nähtud video või loetud tekst tekitab sinus tunde, et ohhh, see on nii lahe, tahaks sellest asjast kõigile rääkida, siis vaata korraks veel videole või tekstile otsa ja küsi endalt:

  • Kes on selle teksti kirjutanud? Googelda, kes see inimene on. Esiteks, kas ta on üldse olemas? Näiteks võib Sauna Ants anda väga häid saunanippe, aga võib-olla pole ta kõige targem küberkiusamise teemal.
  • Kas tekstis või videos on ka öeldud, kust see inimene oma info võtab? Proovi aru saada, kas keegi räägib oma arvamusest või faktist, mida on võimalik tõestada?
  • Kas info on esitatud tasakaalustatult ja õiglaselt? Näiteks, kui räägitakse mingist tülist, siis kas kõik osapooled said oma seisukohta avaldada või ainult üks?
  • Kui loed kuskilt internetist mõnda väga suurt ja elumuutvat uudist, vaata järele, kas mõni teine leht või uudistesaade ka samast asjast räägib? Kas näiteks õhtul Aktuaalses Kaameras ka sellest räägitakse? Kas Postimehes, ERR.ee uudistelehel ka sellest kirjutatakse? Kui mitte, võib tegu olla lihtsalt kellegi naljaga või valeuudisega.
  • Kontrolli video või teksti kuupäeva! Teinekord juhtub, et sama uudis ringleb sotsiaalmeedias väga pikalt või “ärkab uuesti ellu”. Miks? Sest inimestele meeldib jagada selliseid asju, mis teevad neid väga kurvaks, kurjaks või rõõmsaks.
Soovitused


TikTokis soovitan jälgida lisaks niisama naljakatele kontodele ka sellised, mis vahepeal panevad küsima “Miks see asi just nii peab olema?!”

Digiturvalisuse mängu läbi viimas. Fotod: erakogu

Meie omalt poolt soovitame silm peal hoida ka Ingeri kodulehel https://lasteaeg.ee, mille artiklite rubriigist leiab huvitavat lugemist.

Vaata ka Ingeriga tehtud intervjuud: Viie kuuga 2000 last koolitanud Inger Klesment

Skip to content