Rahatarkus I Mis on raha ja kuidas raha tekkis?

Tuhandeid aastaid tagasi vahetati kaupa kauba vastu, kuna raha kui sellist ei olnud veel olemas. Tänaseks oleme jõudnud olukorda, kus suur osa kasutusel olevast rahast on digiraha ehk sularahaga samaväärne digitaalne raha. Seega on raha kui maksevahendi vorm pidevas arengus.

Raha kui nähtus sündis koos turumajanduse tekkimisega. Asjade vahetustehingute jaoks oli vaja väärtuskandjat, mis võimaldaks võrrelda erinevate toodete väärtust ning salvestaks müüdud kauba väärtuse, kuniks müüja leiab toote, mida tahab soetada.

Kaupraha

Kõige vanem raha vorm on kaupraha ehk olukord, kus ühte kaupa vahetati teise vastu. Peenrahana olid näiteks kasutusel seemned (pähklid, oad, teravili jms), kuivatatud puuviljad, sool jms. Koduloomadel oli suurem väärtus, mistõttu esindasid nad suuremaid väärtusi ning neid käsitleti kapitalina. Väga suurte tehingute tegemisel kasutati rahana vääriskive, millel on vaid emotsionaalne väärtus.

Esindusraha

Esindusraha mõiste märgib esemeid, mida on eri aegadel ja kohtades kasutatud maksevahendina ja vara tunnusena. Esindusrahal puudub tarbimisväärtus, kuid kui inimesed lepivad omavahel kokku, siis võib kokkuleppeliselt kasutada rahana ükskõik mida. Nii näiteks olid kõige vanemateks esindusrahadeks limuskite karbid.

Esindusrahaks võib nimetada ka paberraha, mis võeti maksevahendina esimest korda kasutusele Hiinas 7. sajandil, Tangi dünastia valitsemisperioodil.

Paberraha tuli väärismetallist müntide asemel kasutusele valdavalt kahel põhjusel: väärismetallidest müntidega on röövimise ohu tõttu ohtlik ringi liikuda ja valitsejatel polnud piisavas koguses väärismetalle, et rahuldada müntide vajadust.

Fiat-raha

Fiat-rahaks nimetatakse paberraha, millele on peale märgitud selle nominaalväärtus. Sellist raha hakati nimetama fiat-rahaks, mis sõna-sõnalt tähendab „nii olgu“. Sellise raha väärtuse määras tarbijate usaldus ja nõudluse-pakkumise suhe turul.

Digiraha

Digiraha tähendab virtuaalset, materiaalse kandjata raha, mis tekkis ja hakkas arenema pärast arvutite ja interneti kasutuselevõttu.

Digiraha jaguneb järgmiselt:

  1. e-raha või elektrooniline raha, mis on sularaha digitaalne ekvivalent. Sellega tasumisel võetakse raha ühelt kontolt ja kantakse see teisele kontole. Süsteem põhineb tsentraliseeritud arvestusel ja see tuli kasutusele 20. sajandi viimasel kümnendil;
  2. krüptoraha, plokiahelatel põhinev krüptograafiline, detsentraliseeritud rahasüsteem, mis tuli kasutusele 21. sajandi esimese kümnendi lõpus.
Foto: Jason Leung, Unsplash

Allikas: Wikipedia Raha ajalugu ja Rahasüsteem
Päisefoto: Christine Roy, Unsplash

Skip to content