OTSI

Põhiemotsioonid – mis need on?

Emotsioonid on tunded, mis meid valdavad, kui teeme oma igapäevaseid tegevusi või kogeme midagi uut. Need mõjutavad meid kogu aeg! Neid on oluline teada ja tunda.

Neid on olemas väga palju, kuid saame välja filtreerida kõige olulisemad, mis aitavad leida uusi seoseid või põhjendusi. 

Põhiemotsioonideks on rõõm, kurbus, viha, ärevus (hirm), põlgus (vastikus) ja üllatus (elevus). Need on olemas igas kultuuris ja neid on lihtne väljendada oma näoilmete abil. 

Kõikide emotsioonide tundmine on oluline, sest tunded ei ole ohtlikud ehk need tulevad ja siis lähevad jälle ära. 

Samas tuleb meeles pidada, et emotsioone väljendades ei tohi me teha teistele liiga ega panna neid tundma negatiivse tunde korral halvasti (näiteks viha korral tõsta häält).

Küll aga on täiesti lubatud end alati väljendada: “Ma olen praegu väga kurb või vihane.” Nii mõistavad ka teised Sind ja saavad anda Sulle võimaluse rohkem puhata, et saada emotsioonist üle. 

Iga päev ei pea olema täis rõõmu ja positiivsust, kuid heade inimestega rääkimine aitab neid erinevaid häid emotsioone hoida ja tekitada. Samuti toob hea tuju ka tegevuste tegemine, mis sulle meeldivad. 

Lisaks ei tohi unustada tervislikku toitumist, piisavas koguses und ja iga päev vähemalt tund aega liikumist. 

Artikli toimetas noorteinfoportaal Teeviit juunior peatoimetaja Liise Timmo.

Skip to content