Search
Close this search box.
OTSI

Lastelaulud õpetavad lastele rahatarkust ja toetavad ettevõtluspädevust

Haridus- ja Noorteamet lõi koostöös Laikrete perebändiga üheksa lastelaulu, mis aitavad lastel mõista rahatarkuse tõdesid ja toetavad ettevõtliku hoiaku kujunemist.

Laulud käsitlevad teemasid nagu ametid, reklaamid, kokkuhoid, kokkulepete sõlmimine ja neist kinnipidamine, ostude planeerimine, säästmine, raha väärtus. Muusika lõi ja lood laulis sisse Laikrete perebänd ning sõnad kirjutas Haridus- ja Noorteameti Edu ja Tegu programmi alushariduse õppematerjalide looja Erika Veide.

Veide sõnul tingis laulude loomise teadmine, et õppimine on alati tõhusam, kui läheneda sellele süsteemselt ja lasteaias on rahatarkuse teadmiste andmiseks eakohasel moel paras aeg.

„Väikesed lapsed näevad seda sama elu, kus elavad täiskasvanud, kuid omistavad nähtule tähendused oma elukogemusest ja teadmistest lähtuvalt. Nii olulised teemad, nagu rahatarkus või iseenda mõistmine, teistega suhtlemine ning loomine ja loovus vajavad süsteemset toetamist nende arenguteel. Mida varem, seda parem, sest ühel hetkel on need teadmised kujunenud ise ja mõjutajateks ei pruugi olla ainult perekond ja õpetaja, vaid muu keskkond,“ selgitas Veide ning lisas, et õppimise toimumise eelduseks on ka positiivne emotsioon, mida laulud ja kaasalaulmine lapsele kindlasti pakub.

Kuulamiseks kodus, koolis või lasteaias

Üheksa laulu sobivad kuulamiseks ja kasutamiseks nii huvihariduses, kodus, koolis ja lasteaias kui ka 2022. aastal loodud alushariduse ettevõtlikkuse ja rahatarkuse õppematerjalide juurde, kus enda rolli ja võimalusi majanduskeskkonnas seigeldes avastab ning toob lasteni poiss nimega Vinks-Vonks.

„Vinks-Vonks avastab ja seikleb“ on jõudnud sadadesse lasteaedadesse ning detsembris tuleb trükist välja teine osa „Vinks Vonks julgeb ja proovib“.

Vinks-Vonksi lastelalulud koos fonogrammidega on üleval Haridus- ja Noorteameti Edu ja Tegu programmi YouTube lehel.

„Vinks-Vonks avastab ja seikleb“ tegemisi tutvustav seminar lasteaedadele ja lastega töötajatele toimub 6. detsembril ning registreeruda saab www.ettevõtlusõpe.ee kodulehel. Sealt leiab ka kõik Edu ja Tegu programmi raames loodud ettevõtlus- ja karjäärikujundamisepädevuse õppematerjalid alusharidusest kõrghariduseni. Üldhariduse materjale leiab ka E-koolikotist.

Skip to content