fbpx

Jõin alkoholi. Mis minuga toimub?

Eesti kuulub põhjamaise alkoholitarvitamise kultuuriga maade hulka, kus alkoholi tarvitatakse korraga suurtes kogustes eesmärgiga purju juua. Iga vähemalt 15-aastase elaniku kohta joodi Eestis 2020. aastal 10,5 liitrit alkoholi. Tundub palju? Kuid mis siiski toimub, kui tarvitada alkoholi?

Kuidas alkohol mõjub?

Kui inimesed tarvitavad alkoholi, imendub see suust, söögitorust, maost ja kõige suuremal määral peensoolest kiiresti verre. Sealt edasi mõjutab alkohol inimese närvisüsteemi, mis kontrollib kõiki kehafunktsioone. Alkoholi toimel tekib alkoholijoove: kesknärvisüsteemi toimimine aeglustub, võib tekkida lühiajaline heaolutunne.

Alkoholijoobes ehk purjus inimene kaotab kontrolli oma käitumise ja keha üle. Ta ei suuda sirgelt kõndida ja püsti seista, sõnu ritta seada ega juttu meelde jätta. Kaob arusaam, kus ta on ja kuhu soovib minna. Märgatavalt väheneb suutlikkus kiiresti otsustada ja tegutseda, käitumine võib muutuda ülisõbralikuks või hoopis agressiivseks. Suurte koguste tarvitamine võib põhjustada alkoholimürgistuse ning tekitada teadvuse- ja hingamishäireid. Loe lisaks: Alkoholimürgistus ja pohmell.

Millest alkoholi mõju oleneb?

Naise kehas on mehe kehast umbes 10% rohkem rasva ja vähem vett, mis alkoholi lahjendaks. Teiseks toodab naise maks alkoholi lõhustavat ensüümi mehe maksast vähem. Seetõttu naised mitte ainult ei jää kiiremini purju, vaid on ka kauem alkoholi mõju all.

Noore jaoks lõpevad esimesed alkoholipruukimised enamasti juba varsti pärast joomist iivelduse ja oksendamisega. Nii kaitseb ennast organism, mille jaoks alkohol on mürgist toimet omav aine. Noorele on alkoholi tarvitamine tunduvalt ohtlikum kui täiskasvanule. Noores organismis tõuseb alkoholitase veres kiiremini ja alkoholi verest eemaldamiseks kulub kauem aega. Seetõttu on noorel tunduvalt suurem tõenäosus alkoholimürgistuse ja kahjustuste tekkeks.

Testi enda teadmisi siin.

Miks üldse juuakse alkoholi?

  • Et paista lahedam

Kas alkohol aitab ka tegelikult populaarsem olla? Lühikeseks ajaks võib-olla küll, kuid tegelikult on lahe koos olla inimesega, kes on isikupärane ja huvitav ka ilma alkoholi abita. Alkohol kedagi targemaks või huvitavamaks ei tee.

Sest kõik pruugivad

Sõpruskonna sees võib tekkida surve alkoholi tarvitamiseks ja tunduda, et kõik joovad. Kui sa tegelikult alkoholi ei taha, siis ütle ei ja sa näed, et sõbrasuhetega ei juhtu midagi.

  • Sest see on seltskonnajook

Alkoholi võetakse kui seltskonnajooki, et pidu elavdada, igavust peletada ja suhtlemisraskusi ületada. Tegelikult loob meeleolu suhtlemine ise.

  • Proovitakse uudishimust

Nii alkohol kui teised uimastid on kergesti kättesaadavad ja paljud proovivad neid uudishimust, et kogeda midagi uut. Üldjuhul selline paarikordne proovimine sõltuvust ei tekita, kuid kõik sõltlased on alustanud just samamoodi.

  • Et lõõgastuda ja muredega toime tulla

Alkoholilt oodatakse abi lõõgastumiseks, murede leevenduseks ja vabamaks suhtlemiseks. Kui väike kogus võibki vabastavalt mõjuda, siis edasisel tarvitamisel muutub meeleolu ja käitumine ettearvamatuks ning pidurid kaovad. Sellest võivad alguse saada soovimatud olukorrad ja pahandused. Tegelikult alkohol probleeme lahendada ei aita, vaid tekitab neid juurde. Loe lisaks: Kuidas lahendada probleeme?

  • Võetakse harjumusest

Alkoholi jooma võib ärgitada see, et tekkinud on kindlad harjumused: koht, aeg ja seltskond on ette planeeritud. Sellest on saanud rutiin, milleta justkui enam ei saagi. Tegelikult võib selline sunnitud korrapära üsna kiiresti viia alkoholi kuritarvitamise ja sõltuvuse tekkimiseni. Loe lisaks: Kuidas saab alkoholitarvitamisest harjumus?

Pane enda teadmised proovile siin.

Millised võivad olla alkoholi tarvitamise tagajärjed?

  • lähed tühise asja pärast sõbraga tülli või satud kaklusesse
  • oled juhuslikus või soovimatus seksuaalvahekorras
  • sead ennast ohtlikku olukorda tundmatus kohas vette hüpates
  • jääd ilma telefonist või rahakotist
  • sind pekstakse läbi või vägistatakse
  • istud joobes juhiga autosse
  • sinust tehakse tahtlikult või sinu tahtmata alasti pilte ja videoid
  • saad surma uppumise, vigastuse, autoõnnetuse, kukkumise või muu õnnetusjuhtumi, mürgistuse või trauma tagajärjel.

Mängi mängu “Kuidas öelda EI” siit

Artikkel on koostatud noorteinfoportaal Teeviit poolt Tervise Arengu Instituudi allika põhjal

Skip to content