fbpx

Jõhvi tehnoloogiakool – uuendusliku metodoloogia kool Eesti haridusmaastikul

29.04.2021
Maris Praats, sisuloome tiimijuht

Noorteinfoportaali Teeviit aprillikuu teemaks on minu võimalused õppimiseks ja töötamiseks. Sellega seoses oleme teinud intervjuu Jõhvi tehnoloogiakooli asutajatega, et tutvustada uudsel iseõppel põhinevat programmeerimiskooli.

Kuidas tekkis tuleviku kooli loomise idee? 

Jõhvi tehnoloogiakooli idee tekkis juba mõnda aega tagasi kooli asutajalt, Marek Kiisalt, kes puutus kokku sarnase õppemetoodikaga kooliga School 42 Silicon Valley’s. Uuenduslik metodoloogia pani kohe mõtlema, et seda oleks ka Eestis vaja siinse haridusmaastiku muutmiseks. Mareki poeg läbis selle programmi katseperioodi ning see positiivne tagasiside andis kindlust, et tegemist on millegi väga kasuliku ja erilisega. Lisaks on Eesti tööturul puudu ligikaudu 8000 IKT spetsialisti ja see fakt ajendas kooli asutajad tegudele, et aidata Eestis tööjõu puudust leevendada.  

Mida see kool endast kujutab? 

Jõhvi tehnoloogiakool on 100% programmeerimise õpetamisele keskenduv kool. Tegemist on väga praktilise õppega, kus on lisaks tehnilistele oskustele ka palju meeskonnatööd erinevate osapooltega. Kool avab uksed juba 2021 sügisel mil alustavad õppetööd 200 tulevast IT-spetsialisti. 

Mis teeb Jõhvi tehnoloogiakooli eriliseks? 

See on esimene omalaadne kool Eesti haridusmaastikul. Kooli kõige erilisem osa on see, et seal ei ole mitte ühtegi õpetajat. Kogu õppetöö käib läbi iseõppiva süsteemi, mis natuke meenutab arvutimängu. Õpilased peavad seal lahendama probleeme kasutades programmeerimiskeeli. Probleemid lähevad õpilase arenedes järjest raskemaks nagu arvutimängus uued tasemed. Lisaks sellele, peavad õpilased andma teiste tööle tagasisidet ja koos teiste õpilastega erinevaid projekte tegema. Kuigi meil ei ole õpetajaid, siis käivad meil külalisesinejad ning mentorid, kes õpilasi toetavad. 

Millised inimesed võiksid mõelda õppimisele tehnoloogia valdkonnas?

Õppima võivad tulla kõik, kellel on huvi antud valdkonna vastu ja kes soovivad ennast siduda info- ja kommunikatsioonitehnoloogiaga ka tulevikus. Oluline on hea loogiline mõtlemine.  Matemaatiline mõtlemine tuleb kasuks, aga seda saab ka arendada õppetöö käigus. Kuna õppetöö on võrdlemisi intensiivne siis kõige olulisem on, et õpilane on motiveeritud oma aega panustama õppesse ja tahab edaspidi tegutseda IT valdkonnas. Meie tagame selle, et peaaegu kõik õpilased saavad endale kiirelt töökoha. Kandideerimiseks peab olema vähemalt 18 aastane ja omama põhihariduse tunnistust. 

Kuidas ja kui tihedalt toimub õppetöö?

Õppetöö on päris intensiivne ning seda saab võrrelda täiskohaga tööl käimisega. Õpilased teevad iga tööpäev ligikaudu 8-10 tundi iseseisvat tööd, lisaks on vahest ka nädalavahetusel lisa üritusi nagu hackatonid või meeskonna ülesanded. Lisaks ei ole traditsioonilist suvevaheaega, vaid õpilased jätkavad õppetööd ka suvel. Välismaa kogemuste järgi on kõige kiirematel võimalik lõpetada kool juba 1,5 aastaga ning asuda tööle. Enamustel kulub siiski 2 aastat, et kool lõpetada. 

Soovitusi sisseastujatele. Mida nad peaksid silmas pidama? 

Sisseastujad peavad olema valmis intensiivseks aga lõbusaks teekonnaks. Kindlasti pole tegemist traditsioonilise kooliga, kuid kui motivatsioon on olemas, siis saab sellega iga sisseastuja hakkama. 

Meie kandideerimise protsess on ka üles ehitatud teistmoodi, mis tagab ka selle, et õpilane saab enne kooli alustamist aru kas õppetöö sobib talle. Esmalt tuleb õpilasel meie kodulehel registreerides läbida kognitiivne test – selle teeb õpilane kodus. Selle eesmärk on testida õpilase loogilist ja matemaatilist mõtlemist. 

Kognitiivsete testi läbinutest, 600-800 parimat saavad edasi suvistesse sisseastumiskatsetesse. Need on 3-nädalased katsed, mis toimuvad juulis. Seal saab ka õpilane paremini aru, kas antud õppetöö vorm üldse sobib talle kuna antud perioodil hakkavad nad aktiivselt tegelema programmeerimise ning ka tiimitööga. 

Suviste katsete läbinute hulgast valime välja 200 parimat, kes asuvad sügisest Jõhvi tehnoloogiakoolis õppima! 

Kandideeri Jõhvi Tehnoloogiakooli kuni 31. maini aadressil www.kood.tech! Vaata lisaks www.tulevikukool.ee.

Küsis sisuloome- ja koostöösuhete tiimi liige Doris Tepp. Artiklit toimetas SIsuloometiimi liige Mariliis Lulla.

Artikkel avaldati aastal 2021.

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend