Jane Mustriku arvamuslugu: „Isegi kõige tagasihoidlikum inimene mõjutab mingil määral ühiskonda“ – Henry Ward Beecher

06.11.2022
Liis Enson, noorteinfo peaekspert

Inimesi on ühiskonnas väga palju, miljoneid ja miljoneid. Minust ei olene ju midagi, mina olen vaid üks persoon. Kuidas peaksin mina saama end ümbritsevat keskkonda muuta? Mul on ainult kaks kätt ja kaks jalga, üks pisike pea ja veel väiksem aju.

Kõik mõtlevad nii. Või vähemalt enamik. „Kui ainult mina kommipaberi maha viskan, siis ei sure ju ükski loom. Ma ei raiska oma aega hääle andmisele, sest keegi ei poolda niikuinii minu arvamust. Minu väike rahasumma ei aita veel kedagi paremale elujärjele.“ Sellise mõtteviisiga ei saagi planeet, kus elame, paremaks paigaks muutuda.

Enda jaoks tuleks lahti mõtestada oma väärtused ja pidada end tähtsaks, mitte väärtusetuks. Kui üks inimene otsustab hakata prügi sorteerima, siis juba nädala jagu erinevate jäätmete kogumist õigetesse konteineritesse aitab väga suurel määral keskkonda hoida. Mõeldes vaid päevasele tarbimisele, siis tekib hommikust kuni magamaminekuni tohutul hulgal jäätmeid, enamik neist pakendid, mitte biolagunevad tooted. Viies pakendid suurtesse pakenditele mõeldud prügikastidesse ning vanapaberi ja papi selleks ette nähtud konteineritesse, annab see võimaluse taaskasutatavate materjalide tootmiseks. Niiviisi hoiame planeeti, sest kõik läheb taas ringlusesse.

Tihtipeale vingutakse ja nurisetakse oma riiagi valitsuse üle, ise aga ei nähta sugugi vaeva, et seda muuta. Mõned arvavad, et nende maailmavaadetega inimesi napib niikuinii, seega miks üldse aega oma lemmikpoliitiku valimisele raisata ja tema poolt hääletada. Teised aga leiavad, et kõik mõtlevad valimistel häält andes nendega ühtemoodi, ega pühenda aega, et anda ka oma panus. Mõlemal juhul võib inimesi tabada pettumus, sest kui suurem osa elanikke sellist mõttekäiku järgib, siis jääbki ühiskond valede arvamuste pinnale ja headus ning teadlikkus ei suuda maailma mõjutada.

Ühiskonda aitab palju ka teiste toetamine ja abistamine. Ka vähene rahasumma võib aidata kellegi elujärge parandada. Siiski tundub isegi paari euro annetamine mõnele üüratu väljaminekuna. Samal ajal aga ei märgatagi, et ise tehakse tohutul hulgal mõttetuid kulutusi. Kas siis on tarvis osta kümmet erinevat kehakreemi ja šampooni, kui vaja oleks vaid ühte? Kas tänaseks õhtuks on vaja poest kaasa osta sooja kartulit, kui mul on veel kodus külmkapis eilne pastaroog, mida soojendada? Teadlikult vähem kulutusi tehes ja rohkem raha kõrvale pannes on ka laialdasemalt võimalusi annetamiseks ja teiste toetamiseks.

Kuigi inimesed ei pea end sageli oluliseks ja on ümbritseva suhtes tagasihoidlikud, siis tegelikult mängib iga inimene ühiskonnas suurt rolli. Ka ühe isiku mõtted ja teod muudavad maailma, iga otsus muudab inimest ümbritsevat elu ning niiviisi on planeet meie ümber pidevas muutuses. Ei tohi olla laisk ja pidada end mõttetuks, sest kõigi ettevõtmised muudavad ühiskonda ning kui kõik näevad selle nimel vaeva, siis saab maailm muutuda ainult paremaks paigaks.

Teose autor on Jane Mustrik. Jane arvamuslugu saavutas 13–18-aastaste vanusegrupis III koha.

Teeviit Noorteinfoportaali poolt välja kuulutatud loomekonkurss toimus 14.03.22–31.08.22 Euroopa noorte aasta raames ning selle tingimuste kohaselt avaldatakse parimad tööd.

TAGASISIDE
×

Kirjuta meile oma arvamus

Send this to a friend